Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Seagate ST1000DM003 1TB sATA III 64MB vs Western Digital Caviar Black WD5002AALX

est_ars 11 Aug 2012 04:25 25277 59
Computer Controls
    est_ars
    Level 18  
    Zastanawiam się nad zakupem jednego z tych dysków:
    1) http://www.proline.pl/?p=SEAGATE+ST1000DM003 (moja propozycja)
    2) http://www.skapiec.pl/site/cat/8/comp/1682852 (wybór sugerowany przez jednego z użytkowników forum)
    3) http://www.proline.pl/?p=WD+WD5000AAKX (dysk zaproponowany w pobliskim sklepie komputerowym).

Aktualnie używam Seagate ST3500320AS i przez sentyment do marki wybrałbym Seagate, jednak 12 m-cy gwarancji nie wygląda zbyt zachęcająco. Jeśli macie inne propozycje lub dodatkowe sugestie, chętnie się z nimi zapoznam. Dysk kupię w najbliższym sklepie, żeby móc go w łatwy sposób oddać jeśli będzie zepsuty, uszkodzony etc.; zakup dysku to loteria.

Sugerując się rankingiem dysków opublikowanym na stronie chipa, dodam jeszcze jeden model: http://www.proline.pl/?p=WD+WD1002FAEX
    Jeśli nie przeczytam żadnej negatywnej opinii na jego temat to wybiorę właśnie ten dysk. Tutaj krótki opis i test wydajności:
    http://www.chip.pl/testy/pamieci-masowe/dyski...ne-35-cala/wd-caviar-black-wd1002faex-1000-gb
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Computer Controls
    11111olo
    Level 42  
    Segate ostatnio podupadł i tego producenta odradzam.
    Co do WD itd. wszystko zależy jak trafisz i oczywiście jak będziesz traktował dysk bo w praktyce różnice w transmisji danych są minimalne oraz jakość wykonania.
    Kasek21
    Level 43  
    Patrząć na możliwości/cena brałbym WD Blue.
    User removed account
    User removed account  
    Kasek21
    Level 43  
    est_ars wrote:
    W proline taniej niż na allegro.

Od kiedy allegro jest wyzacznikiem najlepszych/najtańszych ofert?
  • Computer Controls
    est_ars
    Level 18  
    To była odpowiedź na post użytkownika wyrobekj. Litości... ;]
    est_ars
    Level 18  
    Na stronie komputroniku można przeczytać mało zachęcającą opinie o dysku WD1002FAEX, cyt.:

"Niestety muszę napisać, że zawiodłem się na tym dysku, generalnie nie ma z nim problemów,wszystkie osiągi są na wysokim poziomie za wyjątkiem jednego - cache - ze względu na wielkość 64MB nie jest rozpoznawalna przez system co powoduje ogromny spadek wydajności tego dysku. Nie rozumiem jak inni mogą pisać że ten dysk jest najszybszy, najlepszy i inne naj..., brak obsługi cache dyskwalifikuje ten dysk do sensownej pracy a już jako systemowy to totalne dno. Myślałem że płyta na Sandy Bridge prawidłowo go rozpozna ale niestety nie! Nie polecam, chyba że jako magazyn danych a i to nie za bardzo."
    żródło: http://www.komputronik.pl/product/96662/Sprze...Black_1TB_WD1002FAEX_64MB_cache_SATA_III.html

Zastanawiam się, czy nie jest to problem jednego wadliwego egzemplarza, ponieważ jeśli jest to regułą dla tych dysków to najpewniej problem pojawi się również na moim sprzęcie. Jednak jeśli użytkownik, którego zacytowałem ma rację, to dotyczy to wszystkich dysków.
    Płyta główna: Gigabyte GA-EX58-UD5, Intel X58 Express, Intel ICH10R, BIOS F12
    Procesor: Intel i7 920 socket LGA1366 Bloomfield.

Tutaj znalazłem test wydajności dysków wd z serii black.
    http://oclab.pl/artykuly/dyski_twarde/test-dy...rfejsem-sata-6-gbps-wd1002faex-wd5002aalx/12/
    Odczytano smart programem CrystalDiskInfo. Na jednym ze screenów widać, że program nie potrafi podać wielkości bufora dla dysku WD1002FAEX.
    11111olo
    Level 42  
    A co ma system do buforu dysku?
    elemo
    Level 13  
    Kupiłem dzisiaj rano tego seagate'a. Masz tu benchmark z HDtune.
    Seagate ST1000DM003 1TB sATA III 64MB vs Western Digital Caviar Black WD5002AALX
    trsr
    Level 17  
    est_ars wrote:
    ...
    "Niestety muszę napisać, że zawiodłem się na tym dysku, generalnie nie ma z nim problemów,wszystkie osiągi są na wysokim poziomie za wyjątkiem jednego - cache - ze względu na wielkość 64MB nie jest rozpoznawalna przez system co powoduje ogromny spadek wydajności tego dysku. Nie rozumiem jak inni mogą pisać że ten dysk jest najszybszy, najlepszy i inne naj..., brak obsługi cache dyskwalifikuje ten dysk do sensownej pracy a już jako systemowy to totalne dno. Myślałem że płyta na Sandy Bridge prawidłowo go rozpozna ale niestety nie! Nie polecam, chyba że jako magazyn danych a i to nie za bardzo."
    ....

Ciekawe od kiedy system lub BIOS bawi się w rozpoznawanie cache a już tym bardziej coś z tym robi... Chyba, że od wprowadzenia standardów SATAIII wprowadzili jakieś nowe komendy do standardów protokołu ATA a mi nic o tym nie wiadomo. Pamięć podręczna dysku jest dla systemu kwestią przezroczystą, to procesor dysku twardego decyduje jak z tego korzystać a system tylko wydaje komendy odczytu/zapisu i czeka na dane bądź je wysyła - i nie interesuje go, czy otrzyma z dane z cache czy "prosto z talerza". Patrząc na ton autora wpisu odnoszę wrażenie iż chciał to zrobić na siłę.
    est_ars
    Level 18  
    trsr wrote:

Ciekawe od kiedy system lub BIOS bawi się w rozpoznawanie cache a już tym bardziej coś z tym robi... Chyba, że od wprowadzenia standardów SATAIII wprowadzili jakieś nowe komendy do standardów protokołu ATA a mi nic o tym nie wiadomo. Pamięć podręczna dysku jest dla systemu kwestią przezroczystą, to procesor dysku twardego decyduje jak z tego korzystać a system tylko wydaje komendy odczytu/zapisu i czeka na dane bądź je wysyła - i nie interesuje go, czy otrzyma z dane z cache czy "prosto z talerza". Patrząc na ton autora wpisu odnoszę wrażenie iż chciał to zrobić na siłę.

Dzięki. To logiczne i do czasu, gdy przeczytałem cytowaną wcześniej wypowiedź, myślałem podobnie. Cóż...czasem można się pogubić w gąszczu informacji i dezinformacji.

Dodano po 7 [minuty]:

elemo wrote:
    Kupiłem dzisiaj rano tego seagate'a.

Dzięki. Szczerze mówiąc już się pogubiłem w temacie. Za dużo różnych opcji i negatywnych przesłanek. Szczególnie, że ceny hdd nie wyglądają w tej chwili zbyt zachęcająco. Postanowiłem kupić SSD.

Nie mam zbyt wielu danych do przechowywania. W razie czego dysk zewnętrzny w zupełności mi na nie wystarczy. Zresztą póki nie padnie mój Seagate, również będzie służył jako magazyn. Uznałem, że wychodząc na przeciw moim potrzebom, ważniejsza jest dla mnie wydajność niż pojemność. Oczywiście gdybym wybierał w czasie, gdy dyski były dużo tańsze... No cóż, zobaczymy jak szybko SSD się zużywa i traci swoje "magiczne" właściwości.
    Jutro zamówię: http://www.proline.pl/?p=MZ-7PC128D%2FEU
    User removed account
    User removed account  
    Kasek21
    Level 43  
    wyrobekj wrote:
    Jeżeli masz podpinać na Sata2 to nie będzie dużej różnicy pomiędzy SSD a zwykłym dyskiem twardym.

Raczysz żartować? To czas dostępu powoduje, że na dyskach SSD tak fajnie działa system.
    Nawet jakbyś odnosiła się do transferów - to różnica rzedu 100-150MB/s to jest mało?
    User removed account
    User removed account  
    est_ars
    Level 18  
    Mam obudowę Cooler Master Cosmos S - klatka na hdd jest połączona z resztą konstrukcji z użyciem gumek, które zapobiegają przenoszeniu drgań. Zresztą hałas mi nie przeszkadza.

Obecnie dyski są bardzo drogie, jak na moje oko. Dodatkowo dopłacę za standard sATA III, którego i tak nie użyję. Wolę więc kupić SSD. Porównując ceny Proline i Morele w przypadku tego Samsunga, wybór jest prosty:
    http://www.proline.pl/?p=MZ-7PC128D%2FEU
    http://www.morele.net/dysk-ssd-samsung-830-mz-7pc128d-eu-429468/

Można by jeszcze przyciąć koszty i wybrać tę wersję:
    http://www.proline.pl/?p=MZ-7PC128B%2FWW
    Ale nie wiem czy to dobry pomysł, bo jak to potem zamontować w obudowie?

Nie sądze, żeby ten mój seagate tak szybko padł. Zatem SSD nie będzie jedynym dyskiem w komputerze. A jeśli padnie, cóż...może dyski talerzowe będą wtedy tańsze.
    User removed account
    User removed account  
    est_ars
    Level 18  
    Wziąłem tego Samsunga. Dziś do mnie dotarł. Zainstalowałem go w obudowie i postanowiłem sformatować używając płyty instalacyjnej z vistą home premium x64. Chcąc wyeliminować wszelkie problemy, na czas instalacji odpiąłem dysk talerzowy.
    Miałem przygotowany mirror partycji systemowej, z której chciałem przywrócić system na nowy dysk. Mimo to z rozpędu (chcąc sprawdzić czas) zainstalowałem system. Oczywiście wynik mnie nie zaskoczył, jednak bardzo ucieszył.
    Schody pojawiły się, gdy wyłączyłem komputer, wpiąłem mój stary dysk talerzowy i uruchomił blaszaka ponownie. Załadował się system z hdd. Ciekawostka... Zacząłem sprawdzać/zmieniać ustawienia w BIOSie. W końcu udało mi się uruchomić vistę z ssd.

(Gdzieś po drodze moich zmagań, starałem się wrzucić system z mirrora, oczywiście udało mi się, ale tylko połowicznie, ponieważ później podczas uruchamiania pojawiły się błedy uniemożliwiające załadowanie systemu. Próbowałem je naprawić przy użyciu płyty instalacyjnej. Po tej operacji OS załadował się do momentu wyświetlenia komunikatu o aktualizowaniu/dostosowaniu ustawień pulpitu - na tym ekranie za każdym razem wieszał się i mielił dane w nieskończoność. Raz wyświetlił komunikat - screen zamieszczam niżej. Uznałem, że dalsze próby nie mają sensu i porzuciłem pomysł z przywróceniem systemu z obrazu partycji.)

Skracając opowieść:
    1) sformatowałem hdd, zlikwidowałem partycję primary i utworzyłem extended (z trzema dyskami logicznymi),
    2) podczas uruchamiania pojawił się komunikat o braku pliku koniecznego do załadowania systemu,
    3) postanowiłem zainstalować system ponownie na ssd, niestety jeśli próbuję to zrobić z podpiętym dyskiem hdd:
    a) instalator wykrywa hdd jako dysk 0, a ssd jako 1,
    b) jeśli wybieram ssd jako miejsce instalacji, wyświetlany jest komunikat, że instalator nie może odnaleźć urządzenia, na którym mógłby dokonać instalacji,
    4) odpiąłem hdd, odpaliłem instalator, utworzyłme od nowa partycje na ssd i sformatowałem ją, następnie zainstalowałem jeszcze raz system. Wszystko działa prawidłowo, ale pewnie do czasu gdy podepnę hdd.

Wszystkie programy widzą hdd jako drugi dysk. A instalator visty i przystawka "zarządzanie dyskami" wyświetla go jako dysk 0, a ssd jako dysk 1. Podejrzewam, że w tym tkwi clue problemu.

Kilka szczegółowych informacji:
    - sata0 - dysk ssd
    - sata1 - napęd optyczny
    - sata2 - wyjście na przedni panel
    - sata3 - dysk hdd

BIOS:

_haker_1
    Level 32  
    Nie ma roznicy jak jest czytany dysk. Jesli masz podlaczone obydwa i zainstalujesz na SSD system, nawet jesli SSD jest czytany jako HDD2 to system automatycznie bedzie odpalal sie z SSD (w pierwszej kolejnosci).
    Problemem tutaj jest fakt, ze z jakiegos powodu nie mozesz zainstalowac systemu na SSD jesli podlaczony jest zwykly HDD. Nigdy nie mialem takiego problemu - mam 2xPM830 256GB i dwa talerzowce i moge wybierac sposrod wszystkich 4 miejsce instalacji bez zadnego problemu. Cos ta plyta glowna musi mieszac. Mozesz przepiac ten zwykly HDD na jakis dalszy port SATA?

est_ars wrote:

PS Jeśli ktoś to dzisiaj czyta to musi być bardzo samotny. Żartuję. ;)

Zart zartem, ale chcialbym tego dzisiaj nie czytac:)
    User removed account
    User removed account  
    est_ars
    Level 18  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem. Szczególne podziękowania za wczoraj. W końcu się udało. Jeszcze raz udowodniłem, iż nic tak skutecznie nie usuwa usterki jak ponowna instalacja systemu. ;) Wszystko działą prawidłowo, jednak SSD Vista nadal widzi jako dysk1. Ciekawostka przyrodnicza...

Dysk2 to zewnętrzny WD My Book Essential. Szkoda, że jego też nie wykrywa przed systemowym SSD, byłoby jeszcze zabawniej.

Chętnie zapoznać się z sugestiami dotyczącymi użytkowania dysku ssd. W jednym z fimików dołączonych na płycie dotyczących instalacji dysku "SSD as Primary"->"Reboot and run BIOS"->"AWARD BIOS" otrzymałem instrukcje, by w karcie "Integrated Peripherals" BIOSu, w wierszu "PCH SATA Control Mode" ustawić [AHCI].

Problem w tym, że nie mam w BIOSie PCH, a jedynie ICH SATA Control Mode. I jeśli przestawię wartość na [AHCI], komputer podczas uruchomienia wyświetla niebieski ekran i restartuje.

Jak już wcześniej wspomniałem pod SATA mam podpięty:
    sata0 SSD,
    sata1 napęd optyczny (LG GGC-H20L),
    sata2 kabel pod panel przedni,
    sata3 HDD (Seagate ST3500320AS).

Chcąc zmusić kotroler do pracy w trybie AHCI, odpiąłem wszystkie urządzenia SATA, pozostawiając jedynie dysk SSD.

W BIOSie mam możliwość ustawienia pracy kontrolera w trybie AHCI w dwóch wierszach:
    ICH SATA Control Mode,
    Onboard SATA/IDE Ctrl Mode.

Próbowałem różnych ustawień. Problemy pojawiają się zawsze, gdy ICH SATA Control Mode ustawię w trybie AHCI. Być może nieistotne ale wyświetla się podczas uruchamiania:

Natomiast gdy ustawię AHCI tylko w wierszu Onboard SATA/IDE Ctrl Mode, system ładuje się normalnie. Wyświetlane podcza uruchamiania:

Niebieskiego ekranu pojawiającego się przed restartem nie jestem w stanie uchwycić na zdjęciu.
    est_ars
    Level 18  
    Krótkie porównanie:

Kilka testów w hd tune pro:

User removed account
    User removed account  
    est_ars
    Level 18  
    Dzięki, przeczytam. Producent zalecił w multimedialnej instrukcji włączenie ahci więc poczułem się zobligowany. Wcześniej tego nie używałem.

Mogłabyś mi podać jak skonfigurowałaś opcje w programie SAMSUNG SSD Magician (ver. 3.1) Z góry dziekuję.

Zainatalować SSD Tweaker, czy poprzestać na tym programie dołączonym na płycie do samsunga?
    User removed account
    User removed account  
    est_ars
    Level 18  
    To jeszcze cztery pytania (na gorąco):

1) Jak sprawdzić czy mój ssd pracuje w trybie AHCI?
    (Jak już wspomniałem wcześniej mam problem z ustawieniem AHCI w jednej z opcji w BIOSie.)

2) Używam visty home premium x64 sp2 i nie wiem jak wygląda sytuacja z TRIME. Zostało to wprowadzone w Viście, można to jakoś włączyć?

3) Program samsung ssd magician 3.1 ma być stale włączony?

4) Czy stan uśpienia hybrydowego wpływa negatywnie na ssd?
    est_ars
    Level 18  
    Warto kupić kontroler sata III pod pci, np. ten:
    http://www.morele.net/digitus-pci-e-do-sata-iii-600-pata-ds-30106-359534/

http://www.nhl.pl/lofiversion/index.php/t26274-800.html
    Pod tym adresem można przeczytać:
    "Panowie, z racji że nie posiadam sata3 ssd będzie wyraźnie wolniejszy na sata2?"
    "zależy od tego jaki to SSD (marka, kontroler, pojemność). Ogólnie, główne zalety SSD odczujesz tak samo (ładowanie systemu, start aplikacji etc.) różnica może być tylko w transferach liniowych (czyli jak będziesz przerzucał dane z jednego SSD na drugi SSD - bo o ile mi wiadomo to żaden HDD w okolice 375MB/s transferów się nie zbliża nawet dodatkowo ! te dane to musi być jeden ciągły duży plik a nie dużo małych - wtedy możesz odczuć różnicę między SATA2 a 3)."

Zatem nie ma się co stresować.
    To co najważniejsze z punktu widzenia zwykłej codziennej pracy, wydaje się działać tak samo na SATAII jak na SATAIII.
    User removed account
    User removed account  
    est_ars
    Level 18  
    Nie masz włączonego magika, ale masz uruchomionego ssd tweakera.
    Zastanawiałaś się może nad fukcją Performance Optimization w magiku?
    Ciekawe jak sobie poradze bez TRIMa...

Ja nie mogę ustawić AHCI w przypadku ICH SATA Control Mode (crash przy ładowaniu systemu),
    Mogę to zrobić jedynie w Onboard SATA/IDE Ctrl Mode:
    https://obrazki.elektroda.pl/7719273300_1345288938.jpg
    Przy czym Samsung SSD Magician wyświetla informację, że urządzenie działa w trybie AHCI, więc chyba wszystko jest w porządku.
    https://obrazki.elektroda.pl/2265824500_1345325397.jpg

User removed account
    User removed account