Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór między sprzętem na początek (willem, avr, arduino)

11 Sie 2012 11:10 1613 4
  • Poziom 2  
    Witam, chciałbym poprosić o opinie lub jakąś podpowiedź co do wyboru programatora
    który ma być bazą dalszego działania na szerszej płaszczyźnie. Zależy mi na jak najbardziej uniwersalnym i prostym w obsłudze urządzeniu które zapewnia w stosunku do swoich możliwości jak największe możliwości.
    Problem oczywiście leży w plusach i minusach każdego urządzenia i możliwości jego zastosowania, wybór mój padł pomiędzy trzy programatory z tematu:
    Willem AT3/PRO, USBasp, Arduino,

Napisze może dlaczego brałem pod uwagę Willema, interesuje mnie elektronika samochodowa a wiem że willem radzi sobie z niektórymi kontrolerami, daje to pewną przewagę nad resztą, jednak jego wadą jest uciążliwa obsługa i port rs232.
    Następnie nasuwa mi się pytanie odnośnie języka programowania, zależało by mi na C i tu jest pytanie jak radzi sobie z tym arduino, usbasp a jak willem.
    Co się bardziej opłaci w stosunku Cena/Możliwości ?
    Który sobie "radzi" pod linuxem lepiej ?
    Który będzie najlepszy dla osoby zaczynającej? (nie w znaczeniu: głupiej nic nie wiedzącej)
  • Poziom 20  
    Co ma język programowania do programatora ? Pisz w czym chcesz tutaj nie ma związku miedzy językiem programowania a programatorem.Pod Linuxem dobrze działa usbasp nie miałem z nim żadnych problemów(Ubuntu,Mint). Co do willema to ludzie maja podzielone zdania.
  • Poziom 2  
    A Jak wygląda sprawa USBasp vs Arduino
  • Poziom 43  
    Witam,
    FullImpact napisał:
    Witam, chciałbym poprosić o opinie lub jakąś podpowiedź co do wyboru programatora
    który ma być bazą dalszego działania na szerszej płaszczyźnie. Zależy mi na jak najbardziej uniwersalnym i prostym w obsłudze urządzeniu które zapewnia w stosunku do swoich możliwości jak największe możliwości. Problem oczywiście leży w plusach i minusach każdego urządzenia i możliwości jego zastosowania, wybór mój padł pomiędzy trzy programatory z tematu:
    Willem AT3/PRO, USBasp, Arduino,
    nie ma takiego programatora do 'wszystkiego'.
    Zupełnie czym innym jest zaprogramowanie pamięci nieulotnej (wczytanie tzw. "wsadu") w szerokim spektrum ich typów, ich pojemności, itd. a czym innym jest zaprogramowanie µCPU z programowalną pamięcią nieulotną.
    Nawet taki kombajn - i za astronomiczną cenę - jak LabTool-48XP nie obsługuje wielu µCPU z programowalnymi pamięciami nieulotnymi typu flash, czy EEPROM.
    Dlatego też, moim zdaniem, lepsze jest użycie prostego oraz dedykowanego programatora dla danego układu - choć to wymusza posiadanie wielu różnych programatorów oraz zainstalowanych programów je obsługujących - zamiast jednego programatora typu wszystko_w_jednym.
    Programator WillemProg doczekał się wielu wersji schematowych (wydań) oraz ich wielu realizacji sprzętowych.
    Jest to najbardziej uniwersalny programator niskobudżetowy do programowania wielu typów pamięci nieulotnych oraz niektórych µCPU, ale i tak tych najnowszych typów pamięci często on nie obsługuje, a to za sprawą koniecznych adapterów umożliwiających podłączenie programowanej pamięci do tego programatora, ale nie tylko dlatego.

Ja sam ma dwa egzemplarze programatora WillemProg i z różnych wersji - WillemProg 3B (ten już często nie spełniający moich oczekiwań) oraz Universal Flash Programmer v.6.03 z prawie wszystkimi dostępnymi do niego adapterami, czy przejściówkami do różnych typów obudów układów scalonych.
    Do tego z pół tuzina innych prostych (tanich) programatorów a dedykowanych dla danego układu programowalnego, czy ich rodziny.
    I obsługiwanych z PC-ta (stacjonarnego) poprzez różne porty: COM, LPT, USB.
    Do tego w każdej chwili mogę mieć dostęp do w/w LabTool-48UXP, choć mi tam mocno nie po drodze ze względu na dojazd z domu.

FullImpact napisał:
    Napisze może dlaczego brałem pod uwagę Willema, interesuje mnie elektronika samochodowa a wiem że willem radzi sobie z niektórymi kontrolerami, daje to pewną przewagę nad resztą, jednak jego wadą jest uciążliwa obsługa i port rs232.
    Tu jesteś w błędzie, podstawowa wersja WillemProg sterowana jest poprzez port równoległy komputera - LPT - a nie poprzez port szeregowy - COM (RS-232).

FullImpact napisał:
    Następnie nasuwa mi się pytanie odnośnie języka programowania, zależało by mi na C i tu jest pytanie jak radzi sobie z tym arduino, usbasp a jak willem.
    A co tu ma wspólnego język programowania do do programatora?
    Czym innych jest 'wyprodukowanie' programu do danego µCPU go obsługującego, a zupełnie czym innym jest skompilowane wspomnianego programu oraz przygotowanie z niego tzw. "wsadu" w postaci pliku binarnego i służącego do zapisania tegoż w pamięci nieulotnej µCPU, czyli popularne zaprogramowanie.

Tym pytaniem zdradziłeś się tu, iż masz o tym wszystkim mniej jak mierne pojęcie.
    Tematów tu - na elektrodzie - odnośnie każdego z w/w programatorów jest takie multum, iż zajmie to Tobie sporo czasu nim z tymi tematami zapoznasz się.

FullImpact napisał:
    Co się bardziej opłaci w stosunku Cena/Możliwości ?
    Który sobie "radzi" pod linuxem lepiej ?
    Który będzie najlepszy dla osoby zaczynającej? (nie w znaczeniu: głupiej nic nie wiedzącej)
    Patrz wyżej, ja nie potrafię odpowiedzieć Tobie na tak sformułowane pytania.

Pozdrawiam
  • Użytkownik usunął konto