Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bateria A32-K52 z Asusa K52JC

11 Sie 2012 20:24 6563 12
  • Poziom 9  
    Bateria z laptopa ASUS K52JC "Li-Ion Battery Pack A32-K52 Rating:+11.2V-4400mAh, 49Wh". Problem polega na tym że bateria trzyma ok. 4minut po pełnym naładowaniu (po odpięciu zasilania procenty znikają w oczach). Ładowanie od momentu wyłączenia komputera do 100% trwa jakieś 30-40minut. Windows każe rozważyć wymianę baterii i pokazuje czerwony migający krzyżyk. Bateria padła dość szybko i nagle (co wg. forumowego FAQ jest typowe dla Li-Ion) - działała bezproblemowo kilka miesięcy po czym ją naładowałem i odłożyłem na półkę żeby jej nie zużywać, co widocznie było błędem. Po włożeniu do lapka - opisane wcześniej objawy. Teraz pytanie czy wymiana ogniw może pomóc ? Z tym bym sobie poradził, natomiast ingerencja w sterownik baterii to grubsza sprawa i nieopłacalna ze względu na konieczność budowy dodatkowego interfejsu.

W FAQ czytam:

Czy można nie przeprowadzać wyzerowania wsadu sterownika, a tylko wymienić ogniwa na nowe?

O7: Można. Jeśli bateria do wymiany ogniw pracowała, chociaż kilku minut. To daje pewność, że po wymianie ogniw, ona będzie kalibrowała się w trakcie pracy.

Czyli jak w moim przypadku

W innym miejscu widzę:

[...]nominalne napięcie pojedynczego ogniwa Li-ion wynosi 3,6 V, Li-pol wynosi 3,7 V. Naładowane ogniwa mają napięcia w granicach 3,9 V-4,2 V

Zmierzyłem napięcia w mojej baterii. Napięcia w naładowanej na 100% to odpowiednio 12,44V dla trzech z sześciu ogniw (jeden rządek) i 4,15V dla każdego pojedynczego ogniwa, po samoistnym wyłączeniu komputera (po tych 4min.) napięcia to odpowiednio 12,19V i 4,06V (zaraz po wyjęciu było około 12,11V ale z każdym pomiarem rosło, nie wiem czemu). Czy na tej podstawie można stwierdzić że bateria nadal jest naładowana a po prostu sterownik świruje ?

Proszę o sugestie
  • Poziom 36  
    Wyglada na uszkodzenie po stronie elektroniki, a nie ogniw.

• Poziom 32  
    Na co wygląda to się okaże po zmierzeniu napięć na ogniwać po obciążeniu pakietu choćby żarówką samochodową.
  • Poziom 36  
    Popieram - mogłem dodać to.
    Ale i tak uważam, że bez obciązenia jak jest na ogniwie 4,15 i jeszcze po odłaczeniu rośnie, to raczej stawiam na sterownik, niż ogniwa.

• Poziom 32  
    ok, ale proszę kolegę o minimum wysiłku i pomiar napięć ogniw pod obciążeniem.
  • Poziom 9  
    A jaka konkretnie ta żarówka ? Mam H4 jeśli się nada, chyba że może być żarówka G4 12V20W (nie samochodowa, a ta do m.in. lampek biurkowych). Gdzie się wpiąć z tą żarówką ?

• Poziom 32  
    Żarówka może być 12 V, 20 W. Najpierw odłącz elektronikę od ogniw. Potem do + i - pakietu podłącz żarówkę i zmierz napięcia na sekcjach ogniw. Zobacz, jak zmienia się napięcie. Mierz zaraz po obciążeniu, a potem za pół minuty. Napisz jakie masz wyniki. Podaj pomiary ogniw przed obciążeniem.
  • Poziom 9  
    Bateria pusta wg. laptopa - 12,20V

Po obciążeniu żarówką 11,35V, następnie pomiary przez 10minut co 30sek.

30 11,26V
    60 11,22V
    90 11,19V
    120 11,17V
    150 11,15V
    180 11,14V
    210 11,13V
    240 11,12V
    270 11,11V
    300 11,10V
    330 11,09V
    360 11,08V
    390 11,07V
    420 11,07V
    450 11,06V
    480 11,05V
    510 11,04V
    540 11,04V
    570 11,03V
    600 11,02V
  • Poziom 36  
    Jak pisałem - ogniwa są dobre, problem ze sterownikiem. Skoro Laptop twierdzi, że bateria jest pusta, a pod obciążeniem bateria ma ponad 11 V, to znaczy, że laptop jeszcze spokojnie mógł na niej działać.
  • Poziom 27  
    To że bateria ma jeszcze 11V wcale nie znaczy, że laptop powinien jeszcze działać. Jak już było wcześniej napisane, kolega Szmitus powinien zmierzyć napięcia poszczególnych sekcji a nie całego pakietu.
  • Poziom 9  
    Zmierzyć poszczególne ogniwa przy rozładowywaniu to ciężka sprawa bo musiałbym mieć 6 mierników.

Ale! się naprawiło. Kilka ostatnich dni testowałem i bateria trzyma ponad godzinę na "High Performance", więc, odpukać, działa. Rozładowałem po prostu baterię za pomocą owej żarówki do 3V na ogniwo (a nawet odrobinę mniej), na początku nie chciała się w ogóle ładować (stale 0%) ale za którymś razem załapał. Windows nie sygnalizuje obecnie żadnych problemów z baterią, a w Everescie wygląda to tak jak w załączniku. Sterownik złapał jakąś zwiechę i nie potrafił baterii rozładować ? Nie wiem :) .

• Poziom 36  
    Mówiłem, że to wina elektroniki. Musiało się coś zwiesić, a rozładowaniem spowodowałeś że się zresetowała. Nic tylko się cieszyć.
  • Poziom 27  
    Szmitus napisał:
    Zmierzyć poszczególne ogniwa przy rozładowywaniu to ciężka sprawa bo musiałbym mieć 6 mierników

Nie wiem w czym jest problem, żeby takiego pomiaru wykonać, nie wiem po co 6 mierników. Masz 6 ogniw połączone po 2 w pary i 3 takie pary połączone szeregowo. Wiadomo, że ogniw łączonych równolegle nie zmierzysz, ale 3 sekcje to już tak