Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piekarnik Samsung BQ2D7G144 - Komunikat -UP-

blackbetty 11 Aug 2012 20:45 20167 41
NDN
  • #31
    mefist
    Level 12  
    Dzięki, teraz rozumiem co i jak.

    Samo chłodzenie transoptorka też pomaga, ale za mało. Po ok 1.5h pieczenia error wraca (to i tak 3x dluzej niż przed przeniesieniem transoptora). Podejrzewam że gdyby piekarnik nie był tak szczelnie zabudowany jak u mnie to by mogło wystarczyć w zupełności.

    Opornik kupiłem, będę modził dalej.
  • NDN
  • #32
    mefist
    Level 12  
    Działa. Opcję z opornikiem polecam.

    Nie wiem czy nadal działa ochrona przed przepięciami ale mało mnie to interesuje - wolę 1% szans na przepalenie grzałki niż 100% niedziałającego złomu w kuchni.
  • NDN
  • #33
    paulwawa
    Level 10  
    Minęło już troszkę czasu, czy Panowie mogą napisać czy to rozwiązanie do dziś działa? Czyli nie ma błędów i nie ma problemu z tym modułem?
    Dziękuję
  • #34
    monsat6
    Level 1  
    Potwierdzam metodę opornika - pieczenie trwało parę razy po 5-6 godzin i jest OK.
  • #35
    mefist
    Level 12  
    U mnie czasem, po bardzo długim pieczeniu błąd -UP- potrafi wyskoczyć, ale napięcie w sieci mam szalone, więc może czasem po prostu rzeczywiście jest za wysokie.
  • #36
    Kutuzow
    Level 10  
    michdom wrote:
    ja dodałem w szereg z nimi 20k - było to wygodne ponieważ po przecięciu ścieżki wykorzystałem dwa istniejące pola lutownicze) albo pobawić się w parametryzację LM331 (R04 lub R07) co w rezultacie zmniejszy częstotliwość taktowania sygnału sterującego do procka.
    Na czerwono cięcie ścieżki; na niebiesko dodatkowy rezystor.


    Chciałem podziękować michdom za to rozwiązanie. Nie dość że jest proste do realizacji przez laika (nie trzymałem lutownicy od 20 lat a dałem radę), to jeszcze działa i pozwala zaoszczędzić ok 400 PLN (tyle serwis życzy sobie za wymianę całej płyty w ramach naprawy tego problemu z błędem -UP- )
    Testowane od tygodnia i działa bez problemu. Piekarnik nie przegrzewa się (nie ma błędu). Wentylator wyłącza się bez problemu.

    P.S. W moim przypadku (jestem laikiem jak wspomniałem) zakupiony rezystor 20k był dłuższy niż odstęp pomiędzy polami montażowymi - dlatego rezystor dodatkowo zaizolowałem taśmą -aby nie było ew zwarcia z kolejną ścieżką (nad tą przeciętą). Wiem że nie jest to mistrzostwo świata....ale działa (naprawa za 10 PLN vs serwisowa za 400 PLN :-)
    Piekarnik Samsung BQ2D7G144 - Komunikat -UP-
  • #37
    ksiezykmirek
    Level 3  
    Trafiłem na ten temat bo również mam UP w piekarniku po gwarancji, mam w związku z tym pytanie : jak dostać się do płyty głównej?

    Mój model to Samsung BQ2D7G144 ze sterowaniem sensorycznym (bez pokręteł).
  • #38
    karol4444
    Level 12  
    Witam,
    według mnie zmiana procentowa jest znacznie mniejsza po dodaniu 20K w szereg, gdzie dotychczas było 920K mamy zmianę ok. 2,2 % ale widać to jest wystarczające przy napięciu ok 245V zmieni się odczyt na ok. 239-240V co jest widocznie już akceptowalną wartością.
    Ważne, że wracamy do stabilnej pracy.

    Mam zamiar przetestować dla skrajnych wartości ok. 253V - będzie potrzebny czas i pomysł na małe co nie co do podgrzania...

    Tutaj opisałem zabawę i rozwiązanie z zatartymi wentylatorami termoobiegu.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=19938806#19938806

    Dodano po 7 [minuty]:

    ksiezykmirek wrote:
    Trafiłem na ten temat bo również mam UP w piekarniku po gwarancji, mam w związku z tym pytanie : jak dostać się do płyty głównej?

    Mój model to Samsung BQ2D7G144 ze sterowaniem sensorycznym (bez pokręteł).


    0` Wyłącz zasilanie piekarnika - np. bezpiecznikiem w tablicy.
    1` Wyjmujesz z zabudowy piekarnik.
    2` Demontujesz dwie górne pokrywy metalowe.
    3` Widzisz moduł zasilający.
    4` Wypinasz wszystkie kostki/wtyczki.
    5` Odkręcasz 2szt wkręty mocujące płytkę do podstawy.
    6` Delikatnie odchylasz 3szt zatrzasków na dłuższym boku i cieszysz się zdemontowaną płytką...

    Mając piekarnik na środku kuchni na wszelki wypadek można zamienić miejscami sondy do mierzenia temperatury dolna/górna; ważne aby dobrze uzupełnić izolację wokoło założonych sond. Zużyta izolacja lub źle ułożona znacznie zmienia odczyty - może być przyczyną przypiekania = zawyżania rzeczywistej temperatury w piekarniku.
  • #39
    nergha
    Level 2  
    Może komuś się przyda :)
    Ostatnio też mnie dopadł temat --UP-- w piekarniku Samsung. Wychodzi, że przyczyną jest coraz więcej zainstalowanej fotowoltaiki. Napięcie w sieci nawet 250V :(. Rozwizanie z rezystorem trochę pomogło ale i tak UP się pojawiał.
    Akurat miałem w zasobach transoptory P184 wymieniłem ten najbardziej z lewej i jak na razie (już 3 tygodnie żona nie narzeka).
    Pozdrawiam,
  • #40
    DEFROZ
    Level 8  
    U mnie pomogła wymiana wymiana regulatora napięcia. Zaznaczony na zdjęciu, o oznaczeniu 8A 717, jest to prawdopodobnie NJM78L00. Proszę nie pytać jak go zdobyć. Ja miałem w grajdołku płytę z takim regulatorem i sobie przelutowałem. Piekarnik przedwczoraj działał przez 5 godzin na 200°C, wczoraj tak samo, i dziś też śmiga, a więc chyba trafiony. Pozdrawiam Piekarnik Samsung BQ2D7G144 - Komunikat -UP- .
  • #41
    easypl12
    Level 12  
    >>19873209
    Wykonałem fixa wg. podanego pomysłu z rezystorem 20k, wygląda na to że pomogło, przy naprawie przydaje się multimetr z funkcją wykrywania ciągłości (do sprawdzenia czy udało się przecięcie ścieżki. Sama Modyfikacja łatwa.
  • #42
    karol4444
    Level 12  

    Witam,
    Ja z perspektywy 3 lat eksploatacji po tuningu płyty głównej jestem nadal zadowolony. /Zastosowałem jedynie dodatkowy rezystor/.
    Nawet napięcia w sieci na poziomie 253 V nie powodowały zakłóceń w pracy piekarnika - zawsze stabilnie.
    Jedyna zmiana w pracy piekarnika to według mnie dłużej działający wentylator po zakończonej pracy piekarnika - wygląda, że dłużej się wychładza; nie wiem, czy to wynik zmiany odczytu temperatury czy tylko efekt placebo...