Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ przełącznika opartego na piezo sterujący joystickiem-nie działa

micho a 12 Sie 2012 00:08 1284 0
  • #1 12 Sie 2012 00:08
    micho a
    Poziom 35  

Witam
    Więc postanowiłem rozbudować sobie perkusję elektroniczną, zbudowaną na bazie 2 kontrolerów do gry rockband do xboxa, podłączonych do komputera (oprogramowanie xpadder+ dany's virtual drum ) o dodatkowe ,,talerze'' i ,,bębny''. Postanowiłem wykorzystać stary joystick komputerowy+ układ przetwarzający uderzenie w czujnik piezo (na nich oparte są pady udające bębny i talerze )na ,,zwarcie''.

Więc tak:
    Rozebrałem stary joystick podłączony do portu USB i przylutowałem zmontowany układzik do pocynowanych miejsc na płytce pozostałych po przycisku w joysticku (gumowy przycisk usunąłem )no i jest problem-układ nie działa. Przy bardzo szybkim uderzaniu w pada co któryś tam raz układ ,,zewrze'' przycisk ale nie zależy to od siły tylko nie wiem od czego-po prostu czasem zadziała ale bardzo rzadko. Postaram się w punktach wypisać obserwacje:
    1. Joystick jest sprawny -przy wciskaniu przycisków normalnie działa i reaguje
    2.Pad z piezoelektrykiem też na 100% jest sprawny -wziąłem do testów z gotowego kontrolera do gry rock band w którym ten pad działa
    3. Sam układ+pad podpięty do gniazda w kontrolerze rock banda przeznaczonego do pedału stopy ( w pedale nie ma czujnika piezo tylko jest zwykły wyłącznik działajacy na zasadzie zwarty/rozwarty przy czym zwarcie to ,,wciśnięcie'' ) działa wyśmienicie jest bardzo czuły i w ogóle.....
    4. Nie wiem jaki układ steruje joystickiem - tam jest ,,zalane coś'' żadnego opisu czy napisu.... Joystick to bezfirmowy najtańszy pad pod USB
    5, Układ podłączony pod joystick często działa -ale też nie zawsze jak zamiast drewnianej pałeczki w pada uderzam gołą ręką-sugerowało by to brak masy ?? Pad z czujnikiem piezo jest wykonany z plastiku pokryty gumą.
    6. Połaczenia elektryczne na 100% ok wszystko sprawdzone miernikiem (test diody ) żadnych gniazd i wtyczek po drodze wszystko zlutowane na sztywno

Jakieś sugestie ?? Mogę zastosować inny układ byle w miarę prosty i nie wymagający zewnętrznego zasilania-kolega sugeruje wykonanie ,,przełącznika'' na tranzystorze polowym ale nie mam do nich łatwego dostępu- muszę jechać kupić, jak będzie trzeba to tak zrobię ale poczekam jeszcze na wasze sugestie...

schemat -przepraszam że w paincie mam nadzieję że wiadomo o co chodzi

PS schemat ,,przełącznika'' zrysowałem z kontrolera do gry rock band-na wyjściu między kolektorem a masą jest jeszcze jakiś mały kondensator ale nie mogę odczytać jego wartości-wszystko polutowane w SMD i zero opisu tylko made in china :D
    Układ przełącznika opartego na piezo sterujący joystickiem-nie działa

PS2 Starałem się napisać po polsku-za błędy przepraszam

======
    Dodano 22 Sie 2012 20:58

Metodą prób i błedów doszedłem do rozwiązania więc jakby ktoś miał podobny problem umieszczam. Układ działa bez problemu z tranzystorem polowym, czułość super mam tylko wrażenie że przy mega szybkim uderzaniu w piezo, ,,nie nadążą'' i czasami ,,wypada'' dźwięk ale to może też być wina padów.

Zamieszczam schemat, użyć można dowolnego polowego tranzystora n-mosfet, przełącza on napięcie 5V, prąd praktycznie żaden...

W załączniku jest układ znaleziony w internecie który u mnie nie działał-innaczej działa ale czułość była bardzo słaba, w piezaka trzeba było naprawdę mocno uderzyć żeby zaregował przełączeniem. Przerobiłem po mojemu, metodą prób i błędów i narazie 1h ,,grania'' z częstym użycie padów w których są takie ,,przełaczniki'' i wszystko ok

oto schemat Układ przełącznika opartego na piezo sterujący joystickiem-nie działa

0 0