Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy zamiennikiem lasera KSS150A jest KSS210A

Marek Ulaszek 21 Jan 2005 13:51 12969 13
 • #1
  Marek Ulaszek
  Level 22  
  Dziś chciałem zamówić laser KSS150A, no i co widzę.
  W sklepie www.czytniki.com.pl, KSS150A=KSS210A. Skąd indziej mi wiadomo, że KSS210A=KSS212A i KSS210B=KSS212B. Co zatem idzie czyżby KSS150A=KSS210A=KSS212A? Sam juz jestem głupi.
  Koledzy co wy na to.
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #3
  Marek Ulaszek
  Level 22  
  Dzięki, dzięki Tik_Tak! Widzę, że zawsze na Ciebie mogę liczyć :D.
  Jeszcze miałbym takie pytanie dotyczące tego tematu. Czy widzisz jakieś różnice aby zastepować np. KSS210A, KSS210B i odwrotnie?
  Dodam jeszcze, że wydaje mi się, że muszą czymś się róznić... lecz miałem okazje zamienić KSS....B na KSS...A i wszystko pracuje poprawnie już coś ok. roku czasu ( konkretnie podmieniłem KSS 212B na KSS210A ).
 • #4
  tik_tak
  Level 36  
  Tzn. zamieniać można ale bywa że gdy czytnik będzie słabej jakości to może źle funkcjonować w jednym sprzęcie a w innym pracuje dobrze-najważniejsze by był pewny czytnik.
 • #5
  valverine
  Level 11  
  Witam.Propnuję zwrócić uwage na to,że jak wstawi się laser ze słabszej grupy-A,za mocniejszy-B,to żywotność jego znacznie się skróci.Niestety wiem to z autopsji.Można z tym powalczyć,ale oznacza to przerabianie sprzętu,co z kolei przy aktualnych cenach głowic jest bezzasadne.
  Jeszcze jest jedna rzecz.Otóż KSS212 nie zawsze można wsadzić za KSS210.Jeżeli est mechanizm Sonego to nie powinno być problemu.Schody dopiero się zaczynają jak zawieszenie jest niestandardowe.Nasi zachodni sąsiedzi się w tym swego czasu lubowali (Schneider,Telefunken itp.).
  Tak poza konkursem dodam jeszcze,że KSS150 to naprawdę dobry laser.Zdarza się i to całkiem często,że zdychają silniki,laser dalej żywy.Jeżeli chcesz wymieniać laser,bo "skacze" to najpierw proponowałbym wymienić silnik obracajacy płytę.Ponadto jeśli już wymieniać laser (zwłaszcza KSS-150,152,240) to z całą mechaniką.To są stare modele i jeżeli silników do tej pory nikt nie wymienił to czas najwyższy to zrobić.
  Pozdrawiam.
 • #7
  valverine
  Level 11  
  Zgadzam się.Co wg Ciebie oznaczaja literki A,B,C,D itd.przy nazwach laserów Sonego?Może jest coś o czym nie wiem?
 • #8
  rae0113
  Service technician RTV
  literki oznaczają szczegóły konstrukcyjne tych laserów,np:B ma metalowe tuleje,C plastikowe,F ma klapkę itp itd. Nie ma to żadnego związku z jakością.Widocznie jest jednak coś o czym nie wiesz.
 • #9
  Marek Ulaszek
  Level 22  
  Czyli reasumując: nie ma konkretnej róznicy pomiędzy modelami A, B, C ..... Oczywiście jeśli takowe są to w szczegółach konstrukcji. Będę teraz dobrze się przyglądał w te lasery, a może między czasie ktoś jeszcze się podzieli własnymi spostrzeżeniami.
  Pozdrawiam!
 • #10
  valverine
  Level 11  
  Z całym szacunkiem,ale trochę mnie w Sonym inaczej uczyli.No,ale jak kolega mądrzejszy to się nie będę spierał :-).
 • #11
  Marek Ulaszek
  Level 22  
  Do valverine. Nie sugeruję, że Twoje sugestie w kwesti różnic A i B nie są prawdziwe. Mam dziś przed sobą oryginalne KSS150A i KSS150B i nie różną się tym, że jedna ma tuleki a druga nie ( obie głowice mają tulejki ). Dlatego temat różnic A i B itp. pozostaje nadal do zrewidowania potwierdzenia.
 • #12
  adam21061
  Level 11  
  Witam
  Jestem tu nowy,a z elektronika za bardzo nie mam do czynienia.
  Pojawil sie problem w odtwarzaczu Cd Sony CDP-590.
  Nie chce czytac plyt.laser "świeci",plyta robi pare obrotow i wyswietla informacje "no disc".Laser jest czysty i sprawny.Fabrycznie jest zamontowany kss 150 a.W domu mam inny,sprawny odtwarzacz JVC z laserem kss 210 b.
  Po przelozeniu lasera z Sony (kss150a) do JVC odtwarzacz zaczal czytac plyty.Ale gdy zalozylem laser z JVC (kss210b) do odtwarzacza Sony znow wyswietlila sie informacja "no disc" .
  W JVC oba lasery dzialaja a w SONY ciagle "no disc".
  Wina silników?
  Czy moze cos z płytą?
  Moze ktos ma jakies sugestie?
  Z gory dziekuje
  Adam
 • #13
  Marek Ulaszek
  Level 22  
  Do: adam 21061.
  Wymienność tych laserów potwierdzam z swojego doświadczenia. Kilkakrotnie zamieniałem KSS150 na KSS210 lub KSS212. Nie było żadnych problemów z pracą CD.
  Twoja usterka w Sony wskazuje raczej na inny problem, nie związany z laserem. Do zweryfikowania jest na pewno mechnika ( uszkodzenia mechaniczne, położenie talerzyka, silniki przesuwu i talerzyka ). Dalej to już tylko eletronika. Temat szeroki - pomiary 'oka', praca serwo itp. Bez przyrzadów niewiele się da zrobić.
  Pozdrawiam.
 • #14
  djlj24
  Car audio specialist
  Może ja wtrącę się do dyskusji. Z tego co ja zaobserwowałem to KSS-150 od KSS-210 różni się tym, że 150 ma dodatkowe szkło pod soczewką do focusa i przez to jego trwałość jest dużo większa (nie brudzi się pryzmat). Z obserwacji moich wynika także, że modele A są zwykle stosowane w sprzęcie stacjonarnym, B w przenośnym a C w samochodowym. Może ma to wpływ na odporność na czynniki zewnętrzne (sztywność zawieszenia, szczelność itp.). Kiedyś też próbowałem w to wniknąć jak to z tym jest ale nie udało się.