Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dekoder DVB-T DTR5103N po wgraniu oprogramowania nie działa pilot

12 Sie 2012 21:20 9228 19
  • Poziom 19  
    Witam.
    Posiadam dekoder DVB-T DTR5103N
    link.: http://www.aliexpress.com/product-gs/49139941...EIVER-H-264-DVB-T-MINI-SCART-wholesalers.html

Przez pomyłkę, przy aktualizacji oprogramowania (aktualizowałem, ponieważ po włączeniu lista kanałów mimo tego że żaden przycisk sterujący nie był naciśnięty, była inkrementowana) wgrałem soft od innego dekodera (gdy się zorientowałem że wybrałem nie ten plik z pendrive - aktualizacja była w toku): media-tech MT4166. Ten drugi, jest oparty na identycznym chipie. - link: http://www.media-tech.eu/produkty/tunery/MT4166

Po włączeniu, ukazuje się menu startowe, następnie urządzenie przełącza się w tryb konfiguracji.
    Pilot wcześniej działający z dekoderem nie działa. Próbowałem z innymi pilotami - znalazłem pilot z dekodera WIWA i okazuje się że działa kilka zlokalizowanych w różnych miejscach pilota przycisków - przycisk 4 działa jak MENU, 3 oraz 8 to opcja lewo/prawo, 9 - wyłączenie, 0 - strzałka w dół. Nie ma natomiast przycisku OK, przeto żadnej operacji nie mogę zatwierdzić. Żeby była taka możliwość, uruchomiłbym ustawienia->wgrywanie softu i wgrałbym inny, do tego modelu (lub innego, bo konkretnie do tego nie mam) co działa.
    Co zrobić aby zatwierdzać opcje - przycisk OK działał?
    Czy jest możliwość by z pilotem od dekodera z którego soft wgrałem przez pomyłkę ten co mam tuner działał?
    Czy jest w Internecie spis komend do pilota - wtedy bym mógł zrobić pilot na mikroprocesorze generującym przez IR diodę odpowiednie impulsy?
  • Poziom 19  
    Więc co można zrobić?
  • Poziom 19  
    Czy gdy znajdę pilot do tego dekodera, z którego przez pomyłkę wgrałem oprogramowanie, sprzęt będzie pracował?

Dodano po 5 [minuty]:

Tak jak pisałem
    bipolunipol napisał:
    Pilot wcześniej działający z dekoderem nie działa. Próbowałem z innymi pilotami - znalazłem pilot z dekodera WIWA i okazuje się że działa kilka zlokalizowanych w różnych miejscach pilota przycisków - przycisk 4 działa jak MENU, 3 oraz 8 to opcja lewo/prawo, 9 - wyłączenie, 0 - strzałka w dół. Nie ma natomiast przycisku OK, przeto żadnej operacji nie mogę zatwierdzić.

dziś przedstawiłem w formie graficznej ramkę z tego pilota i wygląda następująco:
    Dekoder DVB-T DTR5103N po wgraniu oprogramowania nie działa pilot

Czy istnieje metoda, aby stwierdzić na podstawie tego w jakim standardzie generuje dane pilot?
    Bowiem próbowałem generować dane przez mikroprocesor w standardzie RC5, RC6 i SONY z róznymi adresami i komendami, jednak tuner na nic nie reaguje (w przeciwieństwie do TV - do niego też nie mam pilota, ale za pomocą tych zabiegów udało mi się ustalić podstawowe funkcje - rozkazy do nich w RC5).

Zatem co można zrobić?

Dodano po 38 [minuty]:

Dodam, iż na tym pilocie z WIWY jest oznaczenie:JX-1009(1). Gdzie mogę znaleźć jego specyfikację, która pomoże w ustaleniu standardu nadawanych danych, którego poznanie umożliwi mi przetestowanie różnych komend, i stworzenie "pilota" za pomocą którego zmienię oprogramowanie w tun, DVBT?
  • Poziom 29  
    Tak ,jeśli znajdziesz pilot to będzie działał.
  • Poziom 19  
    jakubek56 napisał:
    Tak ,jeśli znajdziesz pilot to będzie działał.

Jakie jest tego prawdopodobieństwo?

Czy wszystkie pozostałe funkcje dekodera będą działały prawidłowo?
  • Pomocny post
    Poziom 9  
    Miałem podobną sytuację, DTR5103N i sterowniki z MT4166, prawdopodobnie najnowsze. Zrobiłem to świadomie czytając powyższe posty. Za pomocą dwóch pilotów, uniwersalnego "Technika TR41R" - menu "0" i od TV DIGILOGIC 14"; subtitle "OK', kierunkowy poziomy "5", pionowy "2", Audio/D/I/II "navi" i kilka innych nieistotnych do konfiguracji oprogramowania, udało się uporządkować. Próbowałem kupić w Media Tech, 65zł z wysyłką. A w internecie za komplet z transportem 91zł. Nie interes. Mam zamiar kupić 'uczący się' 36 zł z przesyłką i złożyć z tych wszystkich jeden. Jest też inne wyjście, dla znajomego kupić ten zestaw i skopiować, jak wyżej. Włączam "power" i przewijam 3 i 4, dźwięk 5 i jednym z telegazety, pilotem URC22B (leżały nie używane kupione kilka lat temu), kod 468. Sam odbiornik uważam za udany, tym bardziej, że jest firmowany, ma oprogramowanie i serwis. I sprzęt tylko od takich dostawców powinno się wybierać.
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Można kombinować z pilotem, ale to sporo pracy. Znajomość protokołu nie wystarczy, trzeba jeszcze znać częstotliwość nośnej - tą ostatnią łatwo ustalić. Można otworzyć pilot i zobaczyć jaki scalak tam się znajduje. Jeśli jest skatalogowany i nie jest to mikrokontroler można łatwo ustalić jaki to protokół.

Prościej jednak wylutować pamięć FLASH z płyty tunera i zaprogramować ją programatorem - choćby prowizorycznie zrobionym na LPT, lub mikrokontrolerze. Do pamięci teoretycznie można wgrać bezpośrednio plik z softem, jaki da się znaleźć w sieci. Jednak są dwa problemy. Trzeba sprawdzić, czy soft jest plikiem binarnym (wystarczy HexEdit). Drugi kłopot, to wgranie softu pod właściwy adres w pamięci. Tu się zaczynają schody, bo prawdopodobnie jest tam jakiś bootloader. Można jednak ustalić, gdzie znajduje się program w pamięci. Trzeba umiejętnie porównywać program pobrany z sieci z zawartością FLASH (tą, która teraz jest wgrana). W końcu powinno udać się zlokalizować początek programu. Ideałem byłoby skopiowanie zawartości pamięci z innego tunera.

Inna możliwość to zakup pilota. Jednak nie ma 100% pewności, że wszystko będzie pracowało poprawnie. Tuner Manty kupiłem ostatnio za 100zł. Jego oprogramowanie też ma błędy, które zauważyłem, ale mi to nie przeszkadza. Taki pilot będzie kosztował minimum 30zł plus przesyłka. Nie jest to opłacalne.

Lepiej już kombinować z FLASH, jak podałem wyżej. Gra też finansowo nie warto zachodu, bo za godzinę pracy można sobie liczyć jakieś 30zł. Jednak hobbystycznie można się tak bawić - tuner i tak już nadaje się tylko do kosza. Ponadto zabawa taką pamięcią będzie kształcąca.
  • Poziom 9  
    Mam wszystkie klawisz numeryczne i funkcyjne,TXT też. Muszę teraz to wszystko uporządkować. Posłużyłem się dwoma pilotami. Od nagrywarki Manta 028,029,037, ciekawe klawisze, m. in. jedynkę, OK, exit i menu. Drugi od TV Digilogic 14". Sprawdzałem rezonator pilota od tego odbiornika, ma 455kHz. Pilot od MT4166 może mieć inny(raczej nie). Gdybyśmy mieli dostęp do niego, to sprawdzamy czy działa na na DTR5103N z nowym oprogramowaniem. Jeżeli będzie działać (a powinien), to zgrywamy go na pilota uczącego się.
  • Poziom 34  
    Tak, ale zadziała taka zabawa tylko wtedy, gdy protokoły są identyczne. Różnicą może być tylko nośna. Oczywiście można też wykonać emulator danego protokołu na uC. Coś takiego można dołączyć zamiast odbiornika IR w tunerze.
  • Poziom 19  
    Zauważyłem że dekoder jest jeszcze na gwarancji - spróbuję oddać - może naprawią. Jeśli nie, będę kombinował.
  • Poziom 9  
    1. Gwarancji to pan już nie ma.
    2. Można zmienić oprogramowanie na oryginalne – tylko skąd je wziąć.
    3. Pilot Media Tech
    4. Będzie to nieopłacalne. Jeżeli zastosują cennik, który jest na stronie Media Tech.
    Ja z tej sytuacji wybrnąłem. I nie żałuje że zaryzykowałem. Stare oprogramowanie, bo to jest to samo tylko poprawione z innymi kodami pilota. Np. teraz, co najważniejsze, mam polskie litery. Nie chodziłem po całym menu i nie sprawdzałem różnicy ponieważ nie robiłem tego na poprzednim. Można też wykonać kopię bezpieczeństwa, tylko nie wiem po co, jeżeli na stronie MT jest w każdej chwili do użycia.

Tego co wypisuje pan maciej_333 nie da się czytać a dopiero co komentować. Pisze pan do osób, które nie mają pojęcia o pamięci FLASH. Nie mają oprzyrządowania do jej wylutowania. Nie potrafią programować itd. Tak trzeba zakładać. Bo gdyby potrafili, to nigdy z tak nieskomplikowaną sprawą na tym forum nie zadawali by pytań. A poza tym te propozycje są czasochłonne nawet dla fachowca a tym samym nieopłacalne.
    Z tych porad na pewno korzystają inne osoby i nie wiemy jaki posiadają zasób wiedzy w danym temacie. W związku z tym należy pisać prostym, zrozumiałym dla większości językiem.
  • Poziom 23  
    Można wykorzystać Palmtopa z IR np MIO168 , HP ... generalnie każdego z IR. Jest wiele programów na to urządzenie aby sterować nim jak pilotem uniwersalnym. Można też nauczyć PDA danych przycisków, które już działają a resztę dobrać eksperymentalnie. Czasochłonne ale wykonalne a przede wszystkim tanie i najprostsze w wykonaniu...
    ... lepsza frajda to wejść do MM z takim cackiem i pobawić się telewizorami... ludzie z obsługi strasznie głupieją nie wiedząc co się dzieje... :D
    maciej_333 napisał:

Prościej jednak wylutować pamięć FLASH z płyty tunera i zaprogramować ją programatorem - choćby prowizorycznie zrobionym na LPT, lub mikrokontrolerze. Do pamięci teoretycznie można wgrać bezpośrednio plik z softem, jaki da się znaleźć w sieci. Jednak są dwa problemy. Trzeba sprawdzić, czy soft jest plikiem binarnym (wystarczy HexEdit). Drugi kłopot, to wgranie softu pod właściwy adres w pamięci. Tu się zaczynają schody, bo prawdopodobnie jest tam jakiś bootloader. Można jednak ustalić, gdzie znajduje się program w pamięci. Trzeba umiejętnie porównywać program pobrany z sieci z zawartością FLASH (tą, która teraz jest wgrana). W końcu powinno udać się zlokalizować początek programu. Ideałem byłoby skopiowanie zawartości pamięci z innego tunera.

Lepiej już kombinować z FLASH, jak podałem wyżej. Gra też finansowo nie warto zachodu, bo za godzinę pracy można sobie liczyć jakieś 30zł. Jednak hobbystycznie można się tak bawić - tuner i tak już nadaje się tylko do kosza. Ponadto zabawa taką pamięcią będzie kształcąca.

Chciał bym zobaczyć jak programujesz FLASH przez LPT bez programatora z prawdziwego zdarzenia :) ...
  • Poziom 9  
    Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem będzie zarobienie w swoim zawodzie na pilota z możliwością uczenia się. Niech każdy zajmuje się tym co potrafi najlepiej. A programowanie zostawić fachowcom. Bo klepanie w klawiaturę a nuż coś się uda to jest strata czasu, a czas to pieniądz. Po co sobie komplikować proste rozwiązanie jakim jest pilot programowalny. Być może, że w tym pilocie (uczącym się) są potrzebne nam kody, tylko je posklejać.
    Te wszystkie porady, to można powiedzieć, że są za mądre.
    A teraz najpoważniejsze pytanie. Czy jak bym zgrał te kody na telefon z podczerwienią i na komputer po USB i przesłał mailem, to jest w tym myśleniu błąd i gdzie. Jakie pasmo przenosi ta podczerwień.
  • Poziom 19  
    maciej_333 napisał:
    Prościej jednak wylutować pamięć FLASH z płyty tunera i zaprogramować ją programatorem - choćby prowizorycznie zrobionym na LPT, lub mikrokontrolerze. Do pamięci teoretycznie można wgrać bezpośrednio plik z softem, jaki da się znaleźć w sieci.

Można się w takie coś pobawić, należało by jednak znaleźć doń soft, którego nie ma.
  • Poziom 9  
    bipolunipol napisał:
    maciej_333 napisał:
    Prościej jednak wylutować pamięć FLASH z płyty tunera i zaprogramować ją programatorem - choćby prowizorycznie zrobionym na LPT, lub mikrokontrolerze. Do pamięci teoretycznie można wgrać bezpośrednio plik z softem, jaki da się znaleźć w sieci.

Można się w takie coś pobawić, należało by jednak znaleźć doń soft, którego nie ma.

Z powyższego wpisu wynika, że nie pisze pan prawdy. Bo jeżeli byłby oryginalny soft to nie trzeba nic kombinować. A skoro nie można wgrać normalną procedurą, tzn. że pamięć jest "skopana" . I żaden pilot z właściwymi kodami nie pomoże, dlatego nie jest pan nimi zainteresowany.
  • Poziom 34  
    Lazer napisał:
    Chciał bym zobaczyć jak programujesz FLASH przez LPT bez programatora z prawdziwego zdarzenia :) ...

Co w tym nierealnego ? LPT ma osiem linii I/O wraz z pozostałymi liniami sterującymi. Te pamięci są odczytywane i zapisywane po SPI. Można go programowo wykonać za pomocą LPT. Jest to trochę śmieszne, ale możliwe.
  • Spec od Falowników
    Piloty budowane są w układzie matrycowym - każdy klawisz łączy wiersz i kolumnę. Można popróbować nie wykorzystanych w oryginalnym pilocie par (wiersz, kolumna) - powinny dać jakieś inne nieznane dotąd kody.
  • Poziom 34  
    bonanza napisał:
    Piloty budowane są w układzie matrycowym - każdy klawisz łączy wiersz i kolumnę. Można popróbować nie wykorzystanych w oryginalnym pilocie par (wiersz, kolumna) - powinny dać jakieś inne nieznane dotąd kody.

Jeżeli pilot realizowany jest na układzie specjalizowanym dla konkretnego kodu, lub kodów, to faktycznie można w ten sposób coś osiągnąć. Często jednak piloty wykonuje się na małym mikrokontrolerze z pamięcią programu OTP. W takiej sytuacji nie wiadomo, jak jest napisany program i co konkretnie da takie działanie.
  • Poziom 9  
    Odbiornik DVB-T DTR5103N z oprogramowaniem Media Tech MT4166.
    Dlaczego zmieniłem, często się zawieszał, przy wchodzeniu w kanał z listy, czasami na tych samych stacjach oraz prazy zmianie ich kolejności. Poprzednio odbiornik bardzo szybko przeszukiwał zakres i być może nie dostrajał je do właściwej częstotliwości. W tej chwili wykonuje tą czynność bardzo powoli. Jak dotychczas usterka nie wystąpiła. Teraz w menu jak i w teletekście są polskie litery.
    Odbiornik kupiłem na Allegro z odbiorem w firmie. Na maila z zapytaniem o oprogramowanie nawet nie odpowiedzieli. Prawdopodobnie był to tuner ze zwrotu u chińskiego? dostawcy. Dlaczego tak sądzę. Otóż styki pilota były zanieczyszczone wyschniętym elektrolitem. Pewnie klient zwrócił z baterią w pilocie. Innego wytłumaczenia nie widzę. Dlatego jestem zwolennikiem zakupu sprzętu firmowanego z dostępem do firmware i serwisem. Przynajmniej będziemy się mieli do kogo zwrócić
    Zadam pytanie, co robią Chińczycy ze sprzętem do utylizacji?

Zaprogramowałem pilot uczący się. Korzystałem z pilotów Manta DVD 028 i TV Digilogic.
    Dużo funkcji znalazłem w pilocie uniwersalnym Technika TR41R, przy różnych kodach. Jednak nie byłem nimi zainteresowany i nie spisałem. TXT mam z podmenu - język teletekstu.
    Jeżeli chodzi o programowanie, to w instrukcji, przy zgrywaniu, podawane są odległości między pilotami. Nie należy się tym sugerować. Pilot z którego zgrywamy ustawiamy w odległości ok 20cm i zbliżamy do uczącego się, jednocześnie obserwując diodę, kiedy wskaże przyjęcie kodu. Następnie na jednej trzeciej tej odległości wprowadzmy kilka kodów i sprawdzamy czy działają i dioda świeci, po naciśnięciu klawisza, krótkim impulsem. Ponieważ przy zbyt bliskiej odległości pilot przyjmie kody, które nie zadziałają lub tylko część z nich, a dioda będzie świecić cały czas. Należy go ustawić w optymalnej odległości. tzn. pośrodku między zadziałaniem a przesterowaniem. W zależności od pilota ustawiałem 5 - 20 cm Sądzę, że w pilotach uniwersalnych, aktualnie produkowanych, znajdą się wszystkie kody.
    Dołączam tabele funkcji i przypisane im kody z czterech pilotów.