Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Eurostar - Brak regulacji temperatury wody użytkowej

12 Sie 2012 21:53 5283 14
  • Poziom 10  
    Dzień dobry

Posiadam piec Eurostar, który używany jest do CO i ogrzewania wody użytkowej. Od pewnego czasu z kranów leci niemal wrzątek i nie mogę tego zmienić nastawami.
    Do Eurostara podłączony jest zasobnik Chaffoteax @ Maury Celectic 80 (l) z temp. max. 56 C. System pracuje z dodatkową pompą, na stałe. Na zasobniku ustawiona najniższa temperatura, natomiast nastawa na Eurostarze "jakby" nie reagowała i piec ciągle podaje niemal wrzątek. Słowo jakby wziąłem w cudzysłów, ponieważ przy przekręcaniu nastawy na Eurostarze zgodnie z ruchem wskazówek zegara słychać że płomień na palniku się zwiększa.
    Będę bardzo wdzięczny za sugestię co do naprawy.

Problem polega na tym, że piec aby utrzymać tak wysoką temperaturę spala znacznie więcej gazu.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Zobacz czy czujnik w zasobniku się nie wysunął. Może też być uszkodzony. Napisz jaki to eurostar zse24 - 2,3 czy 4
  • Poziom 10  
    Sprawdzałem czujnik w zasobniku. On jest umieszczony w pionowej rurce. Jest czysty i pewnie w dobrym położeniu. Typ pieca to ZWE 24 - 3 MFK.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Skoro reaguje na potencjometr to zostaje ci ten czujnik wymienić. Serwis może to sprawdzić w funkcjach serwisowych czy pokazuje właściwą temperaturę. Także albo zdajesz się na naprawę przez serwis który stwierdzi to ponad wszelką wątpliwość albo kupujesz sobie za ponad 200 zł czujnik sf3 w ciemno.
  • Poziom 10  
    west , dzięki za podpowiedź.
    Na razie zaczekam z zakupem czujnika.
    Przełączyłem na "eco" zobaczę co się będzie działo.
  • Poziom 38  
    Nie wiem czy to ma cos wspolnego z tym kotlem , ale moze ma ustawienie modulacji mocy na grzanie CWU na max. i w ten sposob sie to objawia.
    Czy nie ma on osobnej modulacji na CO i osobnej na CWU?

Dodano po 5 [minuty]:

Jak w ogole jest wpiety zasobnik?
    Jak podlaczony?
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Z opisu wynika że kocioł 2-funkcyjny ZWE24-3MFK współpracuje z zasobnikiem wyposażonym we własną pompę i termostat firmy Chaffoteax @ Maury Celectic 80 (l). Włączenie funkcji ECO na Eurostarze wskazane, warto również przeprowadzić konserwację junkersa i wymienić zanurzeniowy czujnik c.w (nr...054) i regulator ilości wody w automacie wodnym (nr...002). Te części eksploatacyjne powinny być wymienione w każdym ponad 10-letnim ZWE...Za nabijanie temperatury oczywiście również może odpowiadać termostat zasobnika Chaffoteax.
  • Poziom 38  
    To oczywiscie jesli jest odpowiednio podlaczony.
    serwisszulborski.pl napisał:
    regulator ilości wody w automacie wodnym (nr...002)

Podpisuje się pod kolegą serwisszulborski.pl. Dopiero doczytałem że to zwe a nie zse.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    serwisszulborski.pl

Dziękuję za podpowiedź. Nie jestem zbyt biegły w tych sprawach, w związku z tym muszę znaleźć najpierw ten regulator w piecu i ewentualnie gdzieś kupić. Wiem, że należałoby zrobić przegląd, ale niestety muszę to odłożyć na później (wiem, brzmi to dziwnie, ale nic nie poradzę). To dlatego pytam tutaj.

Dzięki, west.
    Kolego, problem może być błahy ale wymaga żeby stanąć przed kotłem. Możliwe że wydasz więcej na samodzielne naprawy niż na trafną diagnozę serwisu. Możliwe jest że pompa ładująca zasobnika nie radzi sobie z zespołem wodnym eurostara - możliwe że trzeba będzie zadbać o zespół wodny. Potrzebujesz odpowiednich smarów do iglic lub możliwe że cały zestaw naprawczy. Ale może to być czujnik. Pod warunkiem że jest to ZWE a nie ZSE. Może może...
    Żeby nie było potem, jak jest często. Jedziemy na zlecenie a u klienta kupe drogich niepotrzebnych części. A przyczyna błaha.
  • Poziom 10  
    Pozwalam sobie powrócić do starego tematu.
    Serwisant Junkersa powiedział że z kotłem jest wszystko w porządku i przyczyny należy szukać w zasobniku. Powiedział mi że niestety nie chce się zajmować czymś czego nie zna (zasobnik).
    Całe sterowanie tego zasobnika to czujnik który jest wpuszczony w pionową rurkę. Czujnik wygląda na dobry, ponieważ reaguje na obniżenie temperatury (wyjęcie na zewnątrz), oraz na podwyższenie temperatury (podpinałem pod rurkę zasilania gorącą wodą z kotła).
    Serwisant zasugerował, że z jakiegoś powodu ten czujnik w złych momentach zwiera i rozwiera styki.

Mam w związku z tym tego rodzaju pytanie:
    Czy w tej rurce powinna być na dnie woda, a końcówka czujnika w niej zanurzona? Mam wodę z dużą ilością kamienia. Zasobnik działa już 10 lat i może jest tam dużo kamienia który izoluje? Czujnik jest zupełnie suchy.
    Nie może być wody.
    Pozdrawiam
  • Poziom 10  
    west

Dziękuję. Właśnie w piątek rozebrałem ten zasobnik. Okazało się że po 10 ciu latach użytkowania jest tam dosyć dużo szlamu o barwie rdzy. Wyczyściłem wnętrze, ale woda nadal gorąca. Być może jest to kwestia umiejscowienia czujnika w rurce (wyżej lub niżej). Spróbuję kilku pozycji i zobaczymy co będzie.

Dzięki jeszcze raz.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    Problem został rozwiązany. Wygląda na to że termostat w zasobniku chaffoteaux zmienił nieco parametry. Wystarczyło go wyjąć, zdjąć blokadę regulacji i ustawić na nowo.