Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

synfazowa antena poczwórny biquad

mardanbski 12 Sie 2012 23:09 3645 6
  • #1 12 Sie 2012 23:09
    mardanbski
    Poziom 6  

Mam zamiar wykonać synfazową antenę poczworny biquad dla dvb-t f = 666 MHz.
    Oczekuję pomocy:).

0 6
  • #2 13 Sie 2012 00:19
    telbod
    Poziom 31  

Tylko na jedną częstotliwość? A co z pozostałymi MUX.

0
  • Pomocny post
    #3 13 Sie 2012 09:49
    wieswas
    Poziom 33  

Skoro już montujesz tak rozbudowany zestaw antenowy, to może warto zamiast "dipola dwukwadratowego" jak masz na rysunku zastosować "dipol 4 kwadratowy". Zyskasz dodatkowo na sygnale, a wszystkie dotychczasowe obliczenia nie ulegną zmianie. Impedancja każdej elementarnej anteny składowej tego zestawu nadal pozostanie 75ohm. Możesz pomyśleć także o direktorach przed każdą z anten. Reflektory z tyłu anten nie wiem czy można dodać. Możliwe, że będą zbyt blisko sąsiednich anten i mogą je odstrajać.

0
  • #4 13 Sie 2012 09:58
    mardanbski
    Poziom 6  

Aktualnie wykonałem biquada i zamontowałem na wysokości drugie - trzecie piętro. Część zachodnia i wschodnia jest u mnie zasłonięta przez bloki mieszkalne.
    Część południowa odsłonieta - z nadajnika Zielona Góra/Jemiołów łapie sygnał MUX1 i MUX2 z siłą 80-90%.
    Część północna odsłonięta na w/w antenie dvb-t łapię tylko MUX2 Szczecin/Kołowo.

Interesuje mnie jeszcze TVP SZCZECIN oraz TVP2HD na Szczecin/Kołowo:
    Mux1 634 MHz 41 100 kW
    Mux2 578 MHz 34 100 kW
    Mux3 698 MHz 49 10 kW
    fśr = 637 MHz

Czy ten projekt z synfazową anteną poczwórny biquad umożliwi odbiór MUX1/Mux3 Szczecin/Kołowo. Ew. jaka antenę polecacie?
    Moje położenie to Strzelce Krajeńskie.

0
  • #5 13 Sie 2012 14:44
    _cheetah_
    Poziom 37  

W takich warunkach blokowiska to zawsze trzeba eksperymentować, różnie może być. Takie robione anteny mogą czasami dawać zaskakująco dobre wyniki, ale nie jest to regułą. Może zamiast zestawu quadów - zrób większego quadosa (więcej Link)? Czasami trzeba też dodać wzmacniacz.

Czemu ma służyć te 'schodkowe' ustawienie anten w zestawie?

Ja bym spróbował na początek z jakąś 'siatką' lub logoperiodyczną. Na początek z pasywną, a potem ewentualnie próbowałbym dodawać wzmacniacz. NA różne lokalizacje mogą być też wymagane w takich warunkach dwie anteny na różne kierunki, połączone w zestaw.

0
  • #6 14 Sie 2012 16:23
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Na obrazku pokazałeś jak zamierzasz dopasować impedancje anten poprzez kable 75Ω do wspólnego wyjścia 75Ω.

Wydaje mi się, że tego typu transformacje impedancji powinny "windować' te impedancje na wyższą wartość [przykład : 75/4=18,75 w twojej koncepcji na 75/2=37,5].
    "Windowanie" wyższych wartości impedancji jest znacznie lepszym wyjściem, chociażby z prostego założenia, że jeżeli :
    - w czasie eksploatacji złącze takie na 18,75Ω (utleni się, korozja czy uszkodzenie mechaniczne) zmieni się np. o około 5Ω - to wyjściowa impedancja będzie już 18,75 + 5 = ~24Ω ( a to około 30% niesprawności ). Przeliczając dokładnie te samo "utlenienie" 5Ω ale przy np. 37,5Ω to już tylko około 8% takiej niesprawności
    - wykonanie kabla podwójnego/równoległego (2x75Ω) jest uciążliwe mechanicznie i ciężko je zabezpieczyć przed wilgocią.

Dlatego proponuję inny sposób podłączeń impedancji 75Ω i kabli od anten. Kable od anten muszą mieć identyczną długość aby fazowanie "udało się" w 100%-ach lub wielokrotność ½λ*k kabla od anteny.

W sprawie montażu anten w różnej odległości od masztu - to chyba również coś nie tak.

Pozdrawiam.

0
  • #7 15 Sie 2012 19:01
    mefis1
    Poziom 12  

a w którą stronę ma promieniować antena z rys? w prawo?
    I masz pewność , że będzie synfazowość,
    trzeba uwzględnić współczynniki skrócenia w kablach ( zwykle 60%-80%)
    jeżeli antenka ma promieniować w prawo to w płaszczyźnie tego źródła na dole fala wypromieniowana z poszczególnych źródeł ma fazę:
    (lambda w kablu to Lk, lambda w powietrzu to L)
    1 u góry: 3*Lk/2 + 3*L/4
    2 od góry: 2* Lk/2 +Lk/4 + 2*L/4
    3 od góry: 1* Lk/2 +2*Lk/4 + L/4
    4 od góry: 3*Lk/4

i ta faza powinna być równa, bo inaczej to kicha ( z różnicą wielokrotności L, bo to wtedy ta sama faza)

żeby nie mieć problemów, weź 4 biquady, każdy z takim samym kablem ustaw je w jednej płaszczyźnie w odległości L/2, podłącz do swojego transformatora , albo i wtedy będzie śmigać

0