Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Compal JHL90 - Wymiana wentylatora

13 Sie 2012 03:00 2157 5
  • Poziom 8  
    Witam, mam laptop Compal JHL90, który ma poważne problemy z chłodzeniem pomimo wymiany pasty termo przewodzącej, zastanawiam się czy jest możliwość wymiany wentylatora, tzn. aktualny wentylator DC 5V 0.5A ma 4200 rpm max
    i teraz nie wiem czy istnieją wentylatory tego typu z większą ilością obrotów, ewentualnie może ma ktoś jakiś lepszy pomysł jak go schłodzić ?(podkładka nie wchodzi z grę)
    to zdjęcie całego układu
    Compal JHL90 - Wymiana wentylatora
    PS:Problem z temperaturą jest tylko na grafice około 90-100 stopni w stresie, to ten kanał idący wyżej na zdjęciu, procesor ma w tym czasie koło 50-55 stopni. kanał niżej.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 26  
    Niestety, może być to uszkodzenie samej karty, ale jeśli chodzi o to chłodzenie, bardzo podobne jest stosowane w Acerach, nie wiem jak w innych modelach, więc raczej to nie w nim leży problem. Myślę że chwilowym rozwiązaniem, było by wpięcie się przed regulator obrotów, tak by wentylator chodził cały czas. W ostateczności podnieść napięcie na wentylatorze, o około 2 volty, powinien je wytrzymać. A może to nie wina chłodzenia, tylko słabej jakości pasty termoprzewodzącej? Radzę kupić jakiejś renomowanej firmy typu Arctic Cooling, chociaż ja kupiłem całe pudełeczko najtańszej silikonowej pasty termoprzewodzącej, wcale nie przeznaczonej do podzespołów elektronicznych, ale sprawuje się całkiem nieźle. Pozdrawiam.
  • TermoPasty.pl
  • Poziom 8  
    Pastę mam dobrą IC Diamond, jeżeli chodzi o kartę to też jest w porządku, ten model po prostu jest grzałką. Wydaje się że producent za bardzo nie zastanowił się nad układem chłodzenia i taki jest efekt. Co do wentylatora to chodzi na maxa cały czas, przy użyciu skryptu ACPI w NHC. Spróbuję z miedzianą płytką, może przerzuci trochę ciepła z jednego kanału na drugi, podobno w Alienware'ach daje to dobre rezultaty.
    PS:Jak podnieść napięcie na wentylatorze ? Chyba bym potrzebował jakiegoś zewnętrznego źródła, czytałem kiedyś że można z USB pociągnąć ale trochę za dużo zabawy.

Popraw, proszę, pisownię (w obu postach). [M]
  • Poziom 15  
    Moim zdaniem 12v to znacznie za dużo jak dla tego wentylatora. Można spróbować z połączeniem za pomocą grubej blaszki miedzianej powiedzmy jedynki, na obustronnie lepkich thermopadach chodź ja bym jeszcze nawiercił je na środku i lekko skręcił miedzianym drutem z heatpipe.
  • Poziom 39  
    Po co skręcać? Miedz do miedzi przylutujesz.
    Połączenia lutowane jeśli są zrobione dobrze to są dużo bardziej wydajne od każdej pasty.
    Trzeba grubo i dokładnie pobielić i rurki i blaszkę, potem to rozgrzać żeby się dobrze połączyło.
  • Poziom 15  
    Można by jeszcze nakleić jakieś niskie radiatory na aluminiowe części właściwego radiatora.
    Przyszedł mi jeszcze jeden pomysł do głowy na pewno masz prawidłowy prześwit między żeberkami radiatora? Połączone chłodniczki radiatora są dość długie więc może gdzieś się zapchało?