Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[DVBT+DVBS] - Instalacja DVB-T i -S w "bliźniaku"

13 Sie 2012 10:12 2436 6
  • Poziom 12  
    Witam.
    Przeglądałem forum i czytałem kilkanaście tematów o połączeniu instalcji DVB-T i DVB-S w domach, niestety pytania które się zrodziły w mojej głowie nie znalazły odpowiedzi.
    Oczywiście zaznaczam, że obeznany jestem ze schematami z "dipol.com.pl". Mam doświadczenie przy instalacjach elektrycznych, a nie teletechnicznych.
    Problem spadł na mnie dlatego, że instalatorzy w nowym domu bliźniaczym odwalili straszną fuszerkę i mi przychodzi to naprawić, albo jakkolwiek w tej chwili ogarnąć.

Osprzęt antenowy:
    Antena Sat. ALU 80CM
    Konwerter Monoblock TWIN

Antena DVB-T. SOWAR REFLEKTA

Budynki:

2 domy bliźniacze (połączone stryszkami gdzie wyprowadzone są kable) a w każdym:
    z 6 pokojów równolegle na stryszek przeprowadzono 21 kabli: YWDX pek 75

Osprzęt:

w każdym z pokojów założono gniazda podtynkowe w panelu z OSPEL SONATA zakończone wtykiem F (1 gniazdo 1xF, 2 gniazdo 2xF)
    »coś w ten deseń ale wszystko zakończone F`em:
    http://elektrycznie.pl/towar/gniazdo-antenowe-typu-f-ospel-sonata
    http://elektrycznie.pl/towar/gniazdo-rtv-przelotowe-zap-10-ospel-sonata

ZAŁOŻENIE:
    Instalacja DVB-T i DVB-S powinna w tej chwili powstać na podstawie zwrotnicy bądź multiswitcha i gniazda ze zwrotnicą (1 kabel dla wszystkich sygnałów poprowadzony od zwrotnicy do gniazda - tam rozdzielony)
    Problem polega na tym że nie mam gniazd ze zwrotnicą i z tego co przeglądałem osprzęt OSPEL - nie ma tam takich gniazd, wszystkie są przelotowe: OSPEL SONATA RTV/SAT
    »Ze względu na to że to nowy dom - odpada prowadzenie nowych kabli bądź dodawanie gniazda ze zwrotnicą osobno.

PYTANIE:
    Czy w tej sytuacji zostaje mi tylko możliwość zrobienia dwóch odrębnych instalacji: DVB-T, DVB-S - jeżeli dobrze rozumiem instalacje multiswitchowe przy braku gniazd ze zwrotnicami nie mają sensu?

POMYSŁ
    Antena sat z konwerterem twin - po 1 kablu na każdy dom, a tam rozgałęziona (w tej chwili 1 tuner na 1 dom)
    Antena dvb-t - na oba domy przez zakupienie rozdzielacza ze wzm.

»ewentualnie: czy mogę rozdzielić sygnał rozgałęźnikiem, a wzmacniacz który jest przy obecnej antenie (na wtyku do TV) przenieść przed rozgałęźnik i będzie to taka sama instalacja?

Za każdą odpowiedź i poradę serdecznie dziękuje i pozdrawiam.

PS. Wiem, że to co umieściłem w "pomyśle" też jest fuszerką ale w tej chwili nie mam innej ideii jak to wszystko złożyć do kupy.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 20  
    Zrób z jednej anteny na dwa domki rozdziel to i będzie ok.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 35  
    Musisz uwzględnić czy będziesz chciał odbierać programy z Astry i HotBirda, wiąże się to z odpowiednim multiswitchem. Również ilość punktów/gniazd jest istotna pamiętaj również o funkcji PVR.
  • Pomocny post
    Poziom 38  

nie jest dobrze, ale bez przesady... :D

OSPEL SONATA - RTV/SAT końcowe (ze zwrotnicą) - to jeden problem rozwiązany, możesz w jednym kablu przesyłać do każdego pokoju sumę DVB-T i SAT

po ile kabli masz z każdego pokoju do punktu wspólnego na strychu, bo nie mogę się doliczyć (6x2=12; 12x2=24, a nie 21)
    Ile kabli masz z dachu?

jeśli masz do dyspozycji tylko monoblock twin i dwa kable od anteny SAT, to niewiele zwojujesz. Możesz tylko podać sygnał do każdego budynku na jeden dekoder SAT w każdym budynku. W takim przypadku musiałbyś dosumować sygnały SAT zwrotnicami TV/SAT przed rozgałęźnikami sygnału na każdy budynek.

Aby wszyscy mieli dostęp do niezależnych sygnałów SATz dwu satelitów musiałbyś wymienić konwerter na dwa QUATRA i zastosować multiswitch.

A w ogóle to pomysł jednego zestawu antenowego na dwa niezależne budynki wydaje mi się mało perspektywiczny - kwestia czasu, kiedy zaczną się spory kto ma za co płacić na etapie eksploatacji...

co do anteny do DVB-T to wszystko zależy od lokalizacji. Przy takiej instalacji powinna być porządna antena kierunkowa pasywna (albo zestaw anten) + wzmacniacz budynkowy lub multiswitch.
    Wzmacniacz w antenie tylko w rzeczywiście bardzo trudnych warunkach odbioru.

Kable antenowe na zewnątrz powinny być z wysokim współczynnikiem ekranowania (>95dB dla pasma UHF), średnica żyły środkowej >1mm oraz w wykonaniu z PE (kolor czarny). Do anteny SAT też takie same mogą być.
  • Poziom 12  
    Witam.
    Dziękuję za wyśmienitą odpowiedź.
    Jeżeli chodzi o sieć DVB-T pokryłem nią cały dom bez większych problemów.
    Gorzej jest z siecią DVB-S
    tak praktycznie nie istnieje a raczej zrodził się inny problem.

Tuner: Ferguson Ariva 250 COMBO
    Antena 80 CM
    Konwerter:
    TEST 1. MONOBLOCK TWIN Opticum LMTP-04H
    TEST 2. Konwerter zwykly twin

Instalacje sprawdzałem na obu konwerterach.
    Nie mam w ogóle sygnału. Tzn.
    - Kabel niepodpięty do konwertera - wskazuje na fergusonie 35% sygnału (na mierniku 1!)

Antena jest ustawiona 30st. elewacja i na oczywiści odchylona z kierunku południe na zachód (na oko wg. http://www.dishpointer.com/) tak że powinna łapać a nic nie łapie. [DVBT+DVBS] - Instalacja DVB-T i -S w "bliźniaku" Oczywiście anteną manewrowałem w poziomie.

Zmierzyłem napięcie: ok. 12.4 V DC.

Gdzie leży przyczyna braku sygnału sat?
    Jeżeli w ustawieniach? jeżeli tak to jak ustawić ?

Jeżeli chodzi o kable to sprawdzałem na podstawowym (10m) i na dosztukowanym dla testów (5m) - Wszędzie z sygnałem jest tak samo.
  • Poziom 35  
    Co to za napięcie "12.4V DC" i gdzie występuje?
  • Poziom 12  
    sytuacja ogarnięta. dzięki za każdą opinię. temat do zamknięcia