Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HD7850 sapphire - Piszczy

shadekk 13 Sie 2012 13:08 1731 13
  • #1 13 Sie 2012 13:08
    shadekk
    Poziom 11  

Ok 2 dni temu doszedl do mnie komputer:
    Procesor: Intel Core i7-3770 3.4GHz(3.9GHz Turbo)
    Płyta główna: ASUS P8Z77-M PRO
    Pamięć RAM: Corsair DDR3 2x4GB 1866MHz CL9 Vengeance
    Karta graficzna: Sapphire Radeon HD7850 OC 2GB DDR5
    Karta dźwiękowa: Creative SB RECON 3D PCIe
    Dysk twardy: OCZ Agility 4 SSD SATA III 128GB
    Zasilacz: be quiet! Straight Power CM E8-580W
    Obudowa: Fractal Design Define R3 USB 3.0 Black Pearl
    Napęd: Lite-ON Super AllWrite DVD+/-RW iHAS124-19
    Chłodzenie: Noctua NH-D14

Komputer kupiłem od osoby prywatnej od allegro , wszystko sie zgadza etc dostałem papiery ,faktury i na wszystko mam minimum 20 miesięcy gwarancji.

Dzisiaj przeprowadziłem generalny test sprzętu i wszystko było ok do czasu...:

Testowałem sprzet benchmarkiem z gry nexuiz ( akurat byla dostepna na steam) i wszystko było ok.
    Problem pojawił sie przy ponownym właczeniu. Teraz przy odpalaniu gry , ew tego benchmarku wydobywa sie z komputera pisk. Jest to o tyle dziwne ze ogolnie wszystko dziala i np przy testowaniu karty stability testerem do tego odpalony prime 95 komputer pomimo duzego obciążenia nie wydaje dzwiekow. Dźwięk jest dziwny i zmienia sie gdy przełączam np menu ( rozne tonacje etc).

Doszedłem do tego że zapewne są to piszczące cewki w karcie ( gwarancje mam ale niestety z tego co wiem morele.net nie wymienia kart z tą wadą bo nie jest to usterka która upośledza działanie karty.

Karta została przełożona do mojego starego komputera i tak samo wydawała ten dziwny dźwięk.

Dziwnym jest fakt iż dzisiaj gdy odpaliłem prime95 w celu dalszego testowania komputera ( musze sie upewnić ze wszystko jest ok) odpaliłem tak dodatkowo atitool artifact scanner i okazało się ze karta nie piszczy . . . . Sprawdziłem na kilku benchmarkach i wygląda na to że karta przestaje piszczeć gdy działa prime95. Nie wiem teraz czy chodzi tu o ogolne obciazenie procesora czy może zasilacz daje wtedy wiecej pradu? Ogolnie kompletnie sie nie znam na takich drobnostkach i nie wiem czy w takim razie powinienem karte wyslac do serwisu(czy to na pewno cewka?) czy może spróbować np podnieść na niej napięcie i wtedy piszczenie ustanie? Ogólnie w żadnym tescie karta sie nie posypała ( 10h video stability test,furmark,3dmark,atitool etc etc) a w grach też na razie nie zauważyłem artefaktów.

Temperatury mieszcza sie w graniach 56-59 stopni dla procka pod prime95 oraz max 70-72 na 50% obrotow na kracie. Przy furmarku doszla do 80 ale na 70% spada odrazu do ok 71-72 stopni.

0 13
  • Katalog Megger
  • Katalog Megger
  • #3 13 Sie 2012 13:47
    shadekk
    Poziom 11  

Ja wiem że takie coś może występować (mial to tez moj gts8800 ale duzo ciszej). Problem jest taki że w grach tez to jest. W menu np jak sie rusza myszką to dźwięk zmienia natężenie. W stalkerze na ultra np dzwiek przybiera taka tonacje ze zlewa sie z wiatrakiem i go nie slychac ale w innej grze np brzmi jak wiertarka dentystyczna. Chodzi o to że w niektórych przypadkach jest to cholernie denerwujące bo dzwiek bywa paskudnie głośny. Najbardziej dziwi mnie to że zanika on lub bardzo cichnie jak odpalam prime95. Przecież procek nie ma nic do gpu. Dlatego pisałem o zmianę napiec bo może w tym rzecz? Poczekam na odpowiedz serwisu bo niechciałbym wysyłać karty na 2 tygodnie i tracic tylko kasy po to żeby dostać notkę ze wszystko jest ok a pisk to nie usterka.

Btw jak pierwszy raz odpalałem benchmark ( odrazu po przyjsciu kompa) to wydaje mi sie ze tego dzwieku nie było. Przed pojawieniem sie go nie grzebałem w komputerze wiec nie mogłem niczego fizycznie zepsuć. Czy możliwe jest żebym "rozwalił" karte serią obciążających ją benchmarków? Brzmi to co najmniej dziwnie ale chciałbym wiedzieć:)

0
  • #4 13 Sie 2012 15:26
    smoq35
    Poziom 28  

Piszczące cewki - standard. Jeżeli nie zależy Ci na gwarancji możesz je zakleić silikonem lub klejem z pistoletu podgrzewającego.

0
  • #5 13 Sie 2012 15:33
    shadekk
    Poziom 11  

Wlasnie problem jest taki ze w tym radku na cewkach jest zabezpiecznie (plastik czy cos). Chyba ze zalanie tego tez da efekt ?

0
  • #6 13 Sie 2012 15:36
    smoq35
    Poziom 28  

Możesz próbować silikonem (koniecznie neutralnym!) - w razie czego zawsze można go usunąć.

0
  • #7 13 Sie 2012 16:20
    modrih
    Poziom 20  

U mnie GeForce GTS 250 też piszczy zależnie od tego co się robi ;) szczególnie w Furmarku słychać. Olać to :)

0
  • #8 13 Sie 2012 18:47
    shadekk
    Poziom 11  

U mnie w furmarku nie słychać. Własnie to mnie niepokoiło że w tych programach bardzo obciazajcych karte jest cisza. A np tam gdzie na ekranie jest zmieniajaca sie grafika typu novabench to strasznie piszczy to samo w menu gier i w grach. No nic poczekam co odpisze mi morele (chociaz z danych internetowych wynika ze raczej mi nie wymienia) i najwyzej odesle karte lub sam bede dlubac. Jesli okaze sie ze to nie cewki a karta siądzie to trudno zawsze mam gwarancje:).

Doszedłem chociaz czemu karta nie piszczy (lub bardzo cicho) przy prime95:) jak procek jest obciążony w 99% pojawia sie bottleneck i karta uzywa np tylko 40-50% gpu do testu ( normalnie zjada 99%) tak sie dziwiłem czemu przy tescie pokazuje max 100-300 fps gdzie normalnie jest to wartosc od 2 do 3 tysiecy :P. Czyli rozumiem ze to jednak cewki skoro piszcza pod obciazeniem gpu przekraczajacym 50% ( czyli akurat tyle co zabieraja gry ok 80-90% ;/),

Aha i jeszcze jakby mi ktoś powiedział gdzie kupic i co to jest ten silikon naturalny :D i czy mam to poprostu wylac na ta zabudowana cewke i poczekac az wyschnie ?

0
  • #9 14 Sie 2012 18:02
    shadekk
    Poziom 11  

HD7850 sapphire - Piszczy HD7850 sapphire - Piszczy HD7850 sapphire - Piszczy HD7850 sapphire - Piszczy HD7850 sapphire - Piszczy HD7850 sapphire - Piszczy HD7850 sapphire - Piszczy HD7850 sapphire - Piszczy

Jakby mi jeszcze ktoś powiedział czy napiecia sie zgadzaja etc:).

0
  • #10 14 Sie 2012 20:28
    smoq35
    Poziom 28  

Na wykresach nie ma wskazanych napięć zasilacza.

0
  • #11 14 Sie 2012 21:58
    shadekk
    Poziom 11  

Qrde faktycznie cos mi poucinało ...eh jutro zrobie jeszcze raz test:P. I jakby ktoś mi jeszcze wytłumaczył czy mam poprostu zalac tym silikonem obudowane cewki to bede wdzieczny :)

0
  • #12 14 Sie 2012 22:09
    smoq35
    Poziom 28  

Obudowane w jaki sposób? Wrzuć proszę zdjęcie.

0
  • #13 15 Sie 2012 09:17
    GamerAlex
    Poziom 1  

Może to być wina zasilacza który jest za słaby.

0