Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczna regulacja jasności wyświetlaczy 7-seg.

Kubald 13 Sie 2012 16:21 4824 2
 • Automatyczna regulacja jasności wyświetlaczy 7-seg.

  Celem projektu jest zaprezentowanie techniki zmian jasności wyświetlaczy LED w zależności od natężenia oświetlenia zewnętrznego. W urządzeniu zastosowano fotorezystor, który w sposób ciągły mierzy natężenie oświetlenia i pozwala dostosować jasność wyświetlaczy. Układ docelowo służy do pomiaru temperatury i wilgotności i bazuje na urządzeniu opisywanym przez tego samego autora.

  Automatyczna regulacja jasności wyświetlaczy 7-seg.

  W układzie użyto 8 wyświetlaczy 7-seg. sterowanych układem MAX7219. Całością steruje 8-bitowy mikrokontroler PIC12F683 o 8 wyprowadzeniach. Dostosowanie jasności wyświetlaczy pozwala na wygodny ich odczyt w różnych warunkach oświetlenia.

  Do rejestrowania zmian natężenia oświetlenia użyto fotorezystora połączonego szeregowo z rezystorem 10kΩ i włączonego pomiędzy dodatnią a ujemną szynę zasilania – w ten sposób uzyskano dzielnik napięcia. Oporność typowego fotorezystora wynosi mniej niż 1kΩ przy bardzo jasnym świetle i rośnie do kilkuset kΩ w ciemności. Dlatego też napięcie na rezystorze 10Ωk będzie proporcjonalne do warunków oświetlenia i dla danego układu wyniesie od 0,1V (w ciemności) do 4,0V (przy bardzo jasnym świetle). Mikrokontroler PIC12F683 odczytuje wartość napięcia podawaną na wyprowadzenie AN3 (GP4) – wejście przetwornika A/D – i wysyła odpowiednie sygnały do sterownika wyświetlaczy MAX7219.

  Układ MAX7219 jest sterownikiem wyśw. 7-seg. (ze wspólną katodą) sterowanym przez interfejs szeregowy; może obsłużyć do 8 wyświetlaczy i „zajmuje” tylko trzy piny mikroprocesora. W układzie zintegrowano dekoder BCD, multiplekser, drivery dla cyfr i segmentów oraz statyczną pamięć RAM 8x8 do przechowywania czcionki. Prąd każdego segmentu jest ustalany poprzez zewnętrzny rezystor wpięty pomiędzy pin ISET i plus zasilania. Układ również pozwala na kontrolę jasności wyświetlaczy (w 16 krokach) poprzez wbudowany PWM. Szersze zastosowanie układu MAX7219 autor zawarł w innym artykule.

  Oprogramowanie procesora zostało napisane w języku C. Podprogramy sterujące układem MAX7219 napisano tak, aby były proste, zrozumiałe i łatwe do zaimplementowania w innych urządzeniach. Sterowanie jasnością odbywa się poprzez zapis 4 bitów (D3-D0) rejestru jasności (0x0A) układu. Do automatycznej regulacji jasności wartość odczytana z przetwornika A/D (10 bitów) procesora jest dzielona przez 100 – uzyskuje się 11 poziomów jasności.

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Sposób działania urządzenia był testowany w różnych warunkach oświetlenia i wartości na wyświetlaczach były cały czas łatwe do odczytania i komfortowe dla oka.

  Wyświetlacze przy pełnym oświetleniu...
  Automatyczna regulacja jasności wyświetlaczy 7-seg.

  ... i w ciemności.
  Automatyczna regulacja jasności wyświetlaczy 7-seg.

  Źródło

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Kubald
  Poziom 15  
  Offline 
  Specjalizuje się w: spektroskopia exafs/xanes, uc, it
  Kubald napisał 188 postów o ocenie 74, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2004 roku.
 • #2
  neo-koncept
  Poziom 12  
  A czy nie prościej i taniej w układzie gdzie przecież już jest mikro-kontroler, dodać mosfet N sterowany PWM-em w linii wspólnej katody wyświetlacza i fotorezystor do pomiaru oświetlenia? W przypadku wyświetlacza o wspólnej anodzie dodać mosfet P w linii zasilania anody. Łatwiej, taniej i elementy bardziej dostępne.
 • #3
  Kubald
  Poziom 15  
  @neo-koncept - możliwe, że prościej, ale tutaj autor użył sterownika wyśw. zintegrowanego z regulacją ich jasności. Inna sprawa, że takie układziki ciężej u nas dostać, są drogie, i trzeba kombinować ;-)