Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak poprawnie ustawić zasilacz laboratoryjny?

13 Sie 2012 17:42 5169 18
  • Poziom 10  
    Witajcie,

Potrzebuję naładować akumulator BP930 Li-ion Battery 7.4V 4400mAh, który jest całkowicie rozładowany (0.00V).

Jak ustawić poprawnie pokrętła fine regulation oraz course regulation w zasilaczu laboratoryjnym RXN-305D?

Zalecono mi prąd ładowania 100mAh (0.1A), czy ustawić inną wartość?

Nie znam się kompletnie na zasilaczach laboratoryjnych, proszę o wyrozumiałość, nie chcę niczego uszkodzić, a jedyna instrukcja jest po angielsku.

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 10  
    Oba pokrętła course czy oba pokrętła fine?

Bo mam dwa pokrętła fine i dwa pokrętła course i nie wiem które kręcić.
  • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
  • Poziom 14  
    Skoro nie wiesz co robić to sobie odpuść, bateria może wybuchnąć podczas ładowania...
  • Poziom 10  
    Chcę podładować baterię do poziomu rozpoznawania jej przez oryginalną ładowarkę. Na razie wiem tyle:
    1. Podłączyć zasilanie
    2. Włączyć urządzenie
    3. Ustawić Voltage na 7,4V (nie wiem czy pokrętłem fine czy course)
    4. Podłączyć kabelki
    5. Ustawić Current na 0.1A (również nie wiem czy pokrętłem fine czy course)

Pomóżcie koledzy :)
  • Poziom 10  
    Fantastycznie, dziękuję za pomoc.

Dam znać czy było wybuchowo ;)
  • Pomocny post
    Poziom 30  
    Całkowicie błędny tok myślenia.

Akumulator litowo jonowy ładuje się w dwóch etapach: najpierw ładowanie stałym prądem, a potem ładowanie stałym napięciem.
    Tak się składa, że zasilacz laboratoryjny doskonale się do tego nadaje, bo można ustawić jedno i drugie.

Ażeby zaszedł proces ładowania trzeba ustawiać w zasilaczu napięcie wyższe od napięcia akumulatora :!: i dla pojedyńczego ogniwa li-on jest to ok. 4,1..4,2V, a prąd ładowania najlepiej zalecany przez producenta. Ustawiasz ok. 8,2V i prąd "current stabilizing" powiedzmy te 1000mA. W trakcie ładowania prąd ładowania będzie stały aż napięcie akumulatora osiągnie wartość ustawioną w zasilaczu wtedy wyłączy się ograniczanie prądowe (często sygnalizowane kontrolką "przeciążenie", czasem sygnałem dźwiękowym zasilacza) i prąd ładowania będzie spadał i od tej chwili nastąpi drugi etap ładowanie stałym napięciem. Dla pewności można odłączyć ładowanie zanim prąd ładowania spadnie do zera.
  • Poziom 10  
    Ustawiłem teraz 8,2V, nie mniej jednak cały czas mimo kręcenia pokrętłem Current mam 0,01A na wyświetlaczu. Co zrobić?
  • Poziom 30  
    Jeśli masz ustawione 8,2V i prawidłowo podłączony akumulator i mimo wszystko nie reguluje się prąd to możesz mieć przerwę w akumulatorze. Jeśli nie podłączyłeś akumulatora to nie ustawisz prądu.
    Andrzej
  • Poziom 10  
    Ustawione 8,2V, minus do minusa, plus do plusa, akumulator nie reaguje, można ustawić tylko V. Rozbierać akumulator czy można jeszcze jakoś sprawdzić?

Inna rzecz że gdy ustawione jest 8,2V to miernikiem na stykach wychodzi 9,1V, nie mniej jednak być może prąd jest tylko na stykach.
  • Poziom 30  
    Wygląda, że bateria jest uszkodzona. Jest jeszcze szansa, że to przepalony bezpiecznik termiczny, albo elektronika baterii (?) odłącza
  • Poziom 30  
    Sprawdź, czy przy podłączonym i odłączonym akumulatorze napięcie na wyjściu zasilacza jest takie samo.
    Andrzej
  • Poziom 10  
    Jak sprawdzić czy to przepalony bezpiecznik termiczny? Otwierać obudowę?

Zasilacz ustawiony na 8,2V

Zasilacz podłączony do akumulatora - 9,09V

Zasilacz podłączony do miernika - 9.10V.
  • Poziom 30  
    Złe wskazania to najwcześniej wina miernika żeby być pewny podłącz go pod jakiś stabilizator serii 78xxx np zasilacz od anteny "siatkowej", albo jakieś inne źródło referencyjnego napięcia
  • Poziom 10  
    Po rozdarciu obudowy jak sprawdzić czy same ogniwa są w porządku? I jakim prądem ładować poszczególne ogniwa?
  • Poziom 43  
    Maltatv napisał:
    Witajcie,

Potrzebuję naładować akumulator BP930 Li-ion Battery 7.4V 4400mAh, który jest całkowicie rozładowany (0.00V).

Jak ustawić poprawnie pokrętła fine regulation oraz course regulation w zasilaczu laboratoryjnym RXN-305D?

Zalecono mi prąd ładowania 100mAh (0.1A), czy ustawić inną wartość?

Nie znam się kompletnie na zasilaczach laboratoryjnych, proszę o wyrozumiałość, nie chcę niczego uszkodzić, a jedyna instrukcja jest po angielsku.

Z góry dziękuję za szybką odpowiedź.
    Przede wszystkim - skoro chcesz użyć zasilacza laboratoryjnego do ładowania akumulatorów - to należy pomiędzy zacisk zasilacza a stosowny zacisk akumulatora włączyć diodę prostowniczą (najlepiej Schottky'ego i o nominalnej wartości napięcia blokowania większej z dwa razy od wartości napięcia źródłowego baterii akumulatorów) na maksymalną wartość średnią przewodzenia większą od przewidywalnej maksymalnej wartości prądu ładowania i w kierunku przewodzenia właściwym do kierunku ładowania.
    Zaś dlaczego tak, to postaraj się odpowiedź sobie na to znaleźć samodzielnie.