Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor Bm14e nie działa, nic nie wyświetla. Co muszę sprawdzić?

luk1980 21 Sty 2005 17:46 1269 9
  • #1 21 Sty 2005 17:46
    luk1980
    Poziom 22  

Witam
    Posiadam monitor bm14E i mam taki problem nic niedziała niewyświetla co musze sprawdzić?

0 9
  • #2 21 Sty 2005 21:50
    snake83
    Poziom 24  

Zacznij od sprawdzenia przetwornicy,czy dochodzi jakieś zasilanie,czy wogóle zasilane sa podzespoły,zrób jakieś pomiary gałęzi zasilających poszczególne bloki monitorka.Najpierw uruchom przetwornicę i zobacz co z nim dalej będzie się działo.Powodzenia!

0
  • #3 21 Sty 2005 22:14
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Podam Ci kolejność postępowania - tak jak ja to robię, gdy nie znam sprzętu.
    Podstawa, to przynajmniej miernik uniwersalny - obojętne - analogowy lub cyfrowy. Nastaw go na 600 V DC i sprawdź kondensator prostownika sieciowego, czy nie jest naładowany.
    Naładowany kondensator świadczy o sprawnym obwodzie zasilania. Oczywiście należy go rozładować.
    Jeśli kondensator nie jest naładowany, sprawdź (omomierzem) po kolei kabel zasilający, bezpiecznik, wyłącznik, prostownik sieciowy. Następny w kolejności jest układ zasilacza sieciowego (różne układy).
    Należy sprawdzić zasilacz po stronie "zimnej" - diody prostownicze i kondensatory.
    W zależności od układu monitora trzeba posprawdzać tranzystory mocy pracujące jako regulatory napięcia odchylania poziomego, oraz sam układ odchylania i wytwarzania wysokiego.
    Zanim włączysz monitor, upewnij się, że żadna z części na płytce lub płytkach drukowanych nie dotyka metalowych osłon lub pokrycia grafitowego kineskopu. Jest to ważne, gdyż monitory - w odróżnieniu od telewizorów - mają w środku często obudowę z cienkiej blachy spełniającej rolę ekranu elektromagnetycznego i elektrostatycznego.
    Jeśli podasz wyniki pomiarów, to napiszę więcej.
    Cześć!

Dodano po 36 [sekundy]:

Witam!
    Podam Ci kolejność postępowania - tak jak ja to robię, gdy nie znam sprzętu.
    Podstawa, to przynajmniej miernik uniwersalny - obojętne - analogowy lub cyfrowy. Nastaw go na 600 V DC i sprawdź kondensator prostownika sieciowego, czy nie jest naładowany.
    Naładowany kondensator świadczy o sprawnym obwodzie zasilania. Oczywiście należy go rozładować.
    Jeśli kondensator nie jest naładowany, sprawdź (omomierzem) po kolei kabel zasilający, bezpiecznik, wyłącznik, prostownik sieciowy. Następny w kolejności jest układ zasilacza sieciowego (różne układy).
    Należy sprawdzić zasilacz po stronie "zimnej" - diody prostownicze i kondensatory.
    W zależności od układu monitora trzeba posprawdzać tranzystory mocy pracujące jako regulatory napięcia odchylania poziomego, oraz sam układ odchylania i wytwarzania wysokiego.
    Zanim włączysz monitor, upewnij się, że żadna z części na płytce lub płytkach drukowanych nie dotyka metalowych osłon lub pokrycia grafitowego kineskopu. Jest to ważne, gdyż monitory - w odróżnieniu od telewizorów - mają w środku często obudowę z cienkiej blachy spełniającej rolę ekranu elektromagnetycznego i elektrostatycznego.
    Jeśli podasz wyniki pomiarów, to napiszę więcej.
    Cześć!

0
  • #4 22 Sty 2005 00:25
    luk1980
    Poziom 22  

Przetwornica daje wszystkie napięcia i co dalej mam sprawdzić?Po podłączeniu sygnału z kompa słychać że przetwornica żle pracuje dziwnie dzwięczy tak jakby robiło sie zwarcie albo byla przeciążona.

Prosze o pomoc

Pozdrawiam
    poniżej jest schemat

0
    Załączniki:
  • #5 22 Sty 2005 12:08
    luk1980
    Poziom 22  

Sprawdziłem tranzystor BU2508ax i jest dobry.A jak najprościej sprawdzić powielacz?

0
  • #6 22 Sty 2005 15:36
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Jeśli twierdzisz, że przetwornica jest w porządku, to odłącz BU i przylutuj żarówkę 40 W.
    Cześć!

0
  • #7 22 Sty 2005 16:17
    luk1980
    Poziom 22  

Piotr Pajkert napisał:
    Witam!
    Jeśli twierdzisz, że przetwornica jest w porządku, to odłącz BU i przylutuj żarówkę 40 W.
    Cześć!
    Zarówke mam wlutować tam gdzie baza była tego bu a masą? Wiem że wysokiego napięcia niema bo niesłychać charakterystycznego syczenia kineskopu

0
  • #8 23 Sty 2005 20:55
    Piotr Pajkert
    Poziom 31  

Witam!
    Chodzi o obciążenie zasilacza i sprawdzenie napięć bez udziału odchylania poziomego, które jest przyczyną większości uszkodzeń. Czy baza BU jest podłączona do zasilacza? To jasne, że głównym obciążeniem zasilacza są układy odchylania, a zatem żarówkę trzeba podłączyć zamiast kolektora. Jeśli to Ci się uda, sprawdź wszystkie napięcia.
    Cześć!

0
  • #9 23 Sty 2005 22:25
    luk1980
    Poziom 22  

Witam
    Wiem ze teraz bez wyciągania Tego bu 2508ax na kolektoże jest ok 800V prubowałem odłączyć cewki odchylania wtedy ten bu się grzeje mocno wtedy słychać ten charakterystyczny swiat kineskopu tak jakby dochodziło wysokie napięcie.Czuli można przypuszczać że trafo jest rąbnięte?

0
  • #10 27 Sty 2005 14:44
    luk1980
    Poziom 22  

Witam
    Uruchomiłem obraz tylko mam mały problem jak wyregulować monitor w prawym boku monitora widać jasny pasek przesuwjąc obrazek w prawo jest złudzenie że obraz się zmniejsza co to może być .Powiem że regulowałem podkówkami teraz niewiem jak mam to ustawić.Prosze o pomoc
    Pozdrawiam

0