Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nagrywanie keyboardu, saksofonu, gitary i wokalu - co kupic

EvIld95 14 Aug 2012 12:09 9384 61
    EvIld95
    Level 11  
    Witam,
    Od razu zaznaczam, że nie znam się kompletnie na sprzęcie audio itp. Chciałbym się dowiedzieć w jaki sposób mogę nagrać utwory z gitary, saksofonu i heyboardu a także oczywiście wokalu. Całość będę nagrywał na Macu , na razie na programach typu Garage Band itp.
    W jaki sposób mogę to zrobić, aby każdy z instrumentów nagrywał się na osobnej ścieżce. Wiem, że musze kupić interfejs audio, pytanie jaki? Po drugie mikrofon do wokalu - jaki? Po trzecie pewnie jakiś mikrofon do saksofonu- jaki? Zaznacze, że muszę zmieścić się w kwocie 1500zł(max 1700zł). W chwili obecnej mam podłączony keyboard bezpośrednio kablem do Maca- czy może tak zostać?

Proszę o pomoc
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Jak chcesz nagrywać wszystko razem, będziesz potrzebował interfejsu wielośladowego. Najtańszym rozwiązaniem będzie tu mikser Alesis czy phonic z firewire. Ale to i tak kwota w okolicy 1500zl za interfejs.
    Na wokal proponuję Sencheisser e840 (400zł). Na saksofon JTS CX508 (250zł).
    Z klawisza masz podłączony bezpośrednio do komputera. tylko jakim kablem Audio czy MIDI? Jeżeli midi to zostaw. Jeżeli Audio, lepiej żeby było wszystko na jednym interfejsie, bo mogą pojawić się problemy z synchronizacją.
    EvIld95
    Level 11  
    mamy taki mały zespół i chcemy po prostu zgrywać nasze utwory na kompa. Kabel od keyboardu to taki zwykły kabel jak od drukarki, ale dźwięk jest bardzo czysty. A co z gitara? A jeśli kupiłbym line-6-pod-studio-ux2-interfejs-audio z tego co wiem to potrafi nagrywac gitare i wokal jednoczesnie. Keyboard nagrywałbym z tego kabla podpiętego bezpośrednio do Maca. Czy to się nie nada?
    A co z saksofonem?

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).
    adambyw
    EvIld95
    Level 11  
    MIDI na 100%.
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    Czyli jesli kupie M-audio Fast Track Ultra to mogę nagrywać 3 instrumenty + wokal na raz? I każdy będzie nagrywał się na osobnej ścieżce tak? Budżet max to 2000zł więc zostanie jeszcze 700zł na 2 mikrofony(do wokalu i saksofonu). A gitare to podłączam kablem jack do tego interfejsu tak?
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    6 wejść to chyba jednak jak narazie przesada ;) A może poszukać oszczędności i zakupić Roland UA-55 Quad-Capture - nada się? Wtedy spokojnie starczy na te 2 mikrofony.
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    Czyli saksofon + wokal na te 2 wejscia mono. Jest to gitara elektryczna, narazie nie ma żadnego PODa, po prostu czysty dźwięk elektryka bez zbędnych bajerów ;) ale zamierzamy później dokupić jakies efekty pod gitare ale to dopiero gdy wiecej kasy będzie.
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    Czyli po prostu musze kupić ten 4-wejsciowy interfejs i innej rady nie ma dobrze rozumiem? A jak dobrze rozwiązać problem z odsłuchem?
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    A co mogę podłączyć do wejść analogowych a co do cyfrowych? Wszystkie mikrofony z tego co rozumiem to do wejsc analogowych, czyli przez kabel XLR tak? A cyfrowe?
    Może są to głupie pytania, ale jak już wspomniałem nie znam się za bardzo na sprzęcie audio, więc wole spytac;). Co do odsłuchu to hmm... Narazie gralismy tylko na sucho bez żadnego sprzętu nagrywającego więc nie było tego problemu...
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    Jesli chodzi o sprzęt na jakim gramy to:
    Pianino Yamaha,
    Keyboard Yamaha DGX230
    Gitara Fender Stratocaster
    Saksofon altowy i sopranowy Jupiter
    i wokal ;)

Gramy rózne utwory, od takich gdzie jest tylko pianino i wokal, do takich gdzie wszystkie instrumenty graja, oczywiście nie w jednej chwili ;). Nie wiem co mam dokładnie napisać o tym jak gramy... Po prostu bierzemy nutki do utworu, który nam się podoba, dzielimy się odpowiednio i gramy- glownie covery;)

I ogólnie dzieki wielkie za wytłumaczenie ;)
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    Gitara przez wzmacniacz a jesli chodzi o wokal to mamy taki dosc stary mikrofon,ale generalnie jest on do niczego ;)
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    podlaczony jest do wieży audio, też jakiś stary sprzęt, ale najwazniejsze ze dziala ;)
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    Tak saxofon bezpośrednio się słyszy ;)

Dodano po 18 [minuty]:

A jest jakiś dobry odpowiednik tego interfejsu tak max w kwocie 1000zł ?
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    A jest jakaś słyszalna różnica w nagrywaniu 24-bitowym a 16-bitowym? Bo 24 bitowe sa okolo 200zł droższe. Chyba skusze się na tego Akai bo na więcej mnie nie stać. Mam nadzieje, że podoła on ;)
    User removed account
    User removed account  
    EvIld95
    Level 11  
    Tak, faktycznie. W takim razie biore tego droższego PRO. I tak jest o 300 zł tańszy od M-Audio :)
    User removed account
    User removed account  
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Teraz na allegro jest mikserek phonica z firewire za ok 1000zł. Warte uwagi. Masz 16 kanałów w tym 8 z preampami. Oczywiście wielośladowo.

EvIld95 wrote:
    A jest jakaś słyszalna różnica w nagrywaniu 24-bitowym a 16-bitowym

Podczas masteringu na 16 bitowym szybciej wyjdą szumy na wierzch. Zakładając że potrzebujesz ok 16db zapasu podczas nagrywania, niewiele dynamiki Ci zostaje.
    User removed account
    User removed account