Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bike Luminance - rowerowe oświetlenie kasku

emer2 14 Sie 2012 13:17 4098 6
 • Bike Luminance - rowerowe oświetlenie kasku

  Jest to ciekawy pomysł na wysyłanie sygnałów świetlnych o swoich zamiarach na drodze. Ogólna zasada polega na tym, że w zależności od tego w którą stronę pochylamy głowę, z tej strony zapalają się listwy LED. Nie ma potrzeby wciskania żadnych przełączników, przez co rowerzysta nie rozprasza się podczas jazdy. Oświetlenie to ma trzy opcje świecenia, wysyła sygnał świetlny skrętu w prawo, skrętu w lewo i stopu. System oświetlenia został wbudowany w kask przez co, wymusza używanie kasku przez rowerzystów, którym spodoba się ten rodzaj oświetlenia. System sterowania pracuje w trybie bardzo niskiego poboru mocy, co pozwala znacznie wydłużyć żywotność takiego urządzenia. Sercem urządzenia jest system czujników, które uaktywniają się w momencie wykonania konkretnego ruchu głową. Zastosowane listwy LED dość jasno świecą przez co światło widoczne jest dobrze również w dzień.

  Ruch wykrywany jest przez akcelerometr podłączony do mikrokontrolera. Dzięki temu, odebrane sygnały z akcelerometru można dodatkowo przetworzyć, tak, aby odrzucić losowe sygnały np. spowodowane drganiami czy chwilowe obroty głowy. Urządzenie pracuje w oparciu o platformę Arduino, ale nieco zmodyfikowaną. Początkowo korzystano w Arduino Pro Mini z dodatkowymi elementami, ale ponieważ został położony duży nacisk na pobór energii przez urządzenie, postanowiono użyć platformy Arduino Fio z dodatkowymi przeróbkami, również w oprogramowaniu Arduino. Autor dąży do uzyskania pojedynczej płytki ze wszystkimi potrzebnymi elementami, zastosowane taśmy RGB chce zastąpić taśmami LED z danym kolorem w zależności od trybu pracy oraz uodpornić system na warunki pogodowe.

  Bike Luminance - rowerowe oświetlenie kasku

  Strona źródłowa


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2 14 Sie 2012 20:47
  Citek
  Poziom 22  

  Jestem ciekaw czy nie jest to męczące dla naszego kręgosłupa (karku) i głowy. Przecież zawsze to jakieś 200g więcej do dźwigania.

 • #3 14 Sie 2012 21:04
  Carcik_W
  Poziom 12  

  Kask do motoru waży 1,5kg około i jakoś kręgosłupa nie urywa :) a ile taki może ważyć ? 750g ? 900g ?

 • #4 15 Sie 2012 00:03
  konel83
  Poziom 15  

  Kaski rowerowe są bardzo lekkie, to tylko kawałek styropianu :) Ale fajny pomysł, gdyby go tylko bardziej zintegrować z kaskiem, bo te wystające drutu i taśmy na głowie nie będą zbyt praktyczne :)

 • #5 15 Sie 2012 00:30
  megao
  Poziom 23  

  Nie ma się czym zachwycać. Kolejny news o którym się zapomina tak szybko jak się pojawił.

  Dużo jeżdżę rowerem i generalnie sprzęty z których korzysta się na rowerze powinny być maksymalnie proste i niezawodne. To bardziej przypomina choinkę. Jeśli będę skręcał i włączy mi się (albo i nie, pewności nie ma) lewy pasek skrętu na kasku, a ten co będzie jechał za mną tego nie zauważy, bo nawet nie będzie wiedział o co chodzi, to gdzie mam kierować ewentualne zażalenia? ;)

 • #6 15 Sie 2012 15:05
  misiek1784
  Poziom 14  

  W stronę gdzie mamy zamiar skręcić musimy pochylić głowę?? Nieprzydatny bajer dla rowerzysty takie "inteligentne" światło.... Jadąc na kolarce gdzie jesteśmy pochyleni do przodu nikt naszego światła na kasku z tyłu nie zobaczy...

 • #7 15 Sie 2012 15:34
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Hmmm, ładnych parę lat temu kupiłem TrackIR'a do Fly Simulator'a (przekłada ruch mojej głowy, na ruch głowy pilota w symulatorze).
  Pierwsze dni - to bóle karku od ciągłego pilnowania, by głową nie ruszać niepotrzebnie.
  Później wpadło to w nawyk i komfort latania jest bardzo duży.

  Dlaczego o tym piszę?
  Ponieważ, by przyzwyczaić się do nie wykonywania zbędnych ruchów głową musiałem mieć sprzężenie zwrotne w postaci obrazu na ekranie.

  Rowerzysta takiego sprzężenia nie ma i zawsze będzie nieświadomie ruszał głową. Dlatego oprogramowanie tego do takiego stopnia, by jadący za rowerzystą kierowca otrzymywał TYLKO I WYŁĄCZNIE właściwe sygnały, jest nie lada wyzwaniem.

  Poza tym, rowerzysta często musi się rozglądać, czyli kręcić głową, co niechybnie prowadzi do jej przekrzywiania. To także trzeba uwzględnić - trudna sprawa.

  Ale pomysł ciekawy i mam nadzieję, że Ci się uda wszystko ogarnąć :)