Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Małe pytanie o projektowanie zwrotnice

Gawior22 14 Aug 2012 13:42 1107 5
 • #1
  Gawior22
  Level 19  
  Witam. Przymierzam się do zmontowania zwrotnic do samochodowego zestawu odseparowanego. Cięcia już mniej więcej znam ( z cięcia aktywną zwrotnicą ), typ zwrotnicy też, oraz "stromość cięcia".

  Nie daje mi spokoju jedna kwestia, a mianowicie w programach do obliczania potrzebnych elementów są wartości rezystancji głośników np. 4, 6, 8 Ohm, czyli "okrągłe wartości" ( w moim przypadku 4Ohm ).
  Natomiast według charakterystyki głośniki mają: tweeter 3,5 ohm, a woofer/midbass 2,9 ohm

  Tutaj pojawia się moje pytanie. Czy liczyć mam z rezystancją z góry przyjęta 4 ohm ( jak w programie ), czy może do wzorów podstawić wartość rezystancji cewki głośników jakie producent podaje w specyfikacji.

  Ogólnie czy zwrotnice liczyć tweeter 4ohm, midbass 4ohm, czy liczyć z danych podanych przez producenta, tzn tweeter 3,5 ohm i midbass 2,9 ohm ?


  3.1.15. Zabronione jest publikowanie wpisów przedstawiających problem, bez podania wystarczającej liczby informacji umożliwiającej zajęcie merytorycznego stanowiska przez innych Użytkowników forum. Tytuł wpisu powinien zawierać markę, model oraz skrótowy opis usterki.
  3.1.16. Publikowanie wpisów zawierających pytanie/zgłoszenie problemu, na które udzielono już poprawnej odpowiedzi. Przed publikacją wpisu Użytkownik zobowiązany jest do sprawdzenia za pomocą wyszukiwarki Forum, czy dany problem był już poruszany.
  Wszystko jest wytłumaczone. Należy się wykazać i odnaleźć...
  (dj-MatyAS)


  Dwa dni siedziałem i szukałem na forum konkretnej odpowiedzi i nie pisał bym tego tematu, gdybym takową odpowiedź znalazł.
  Kolejna sprawa to to, że chyba dobrze opisałem o co mi chodzi i podałem informacji potrzebne do udzielenia odpowiedzi.
 • #2
  Areek2
  Level 21  
  Na kalkulatorze nie wyliczysz poprawnie zwrotnicy.
  Jak zauważyłeś kalkulator przyjmuje stałą impedancję głośnika, a w rzeczywistości ma ona przebieg nieliniowy względem częstotliwości. Poza tym ważne jest także rozmieszczenie głośników, którego kalkulator także nie bierze pod uwagę.

  Jest na to rada. Wykonać pomiary i na ich podstawie wykonać zwrotnice. Jest dużo artykułów na ten temat, jeżeli uznasz że nie dasz rady/nie chce Ci się - zleć to komuś z większym doświadczeniem.
 • #3
  Anonymous
  Anonymous  
 • #4
  Gawior22
  Level 19  
  Co do rozmieszczenie, to jest to samochód i głośniku już są rozmieszczone i ukierunkowane tak jak mi to pasowało ( po odsłuchać w różnych pozycjach tweetera ).
  Częstotliwości cięcia już znam ( zestaw był cięty aktywnie ).

  Przebieg impedancji względem częstotliwości też znam, bo są wykresy. do każdego z przetworników.

  Jest tylko kwestia poprawnie obliczonej zwrotnicy. Czyli jaką impedancję przyjąć do wyliczeń.
  Tak więc te uśrednione 4ohm odpada, o ile dobrze rozumiem, to i impedancja podana przez producenta głośników ( każdego z nich ) też nie da poprawnego wyliczenia.

  Może uśredniona impedancja do momentu cięcia ( z przebiegu względem częstotliwości ) ? Czy może impedancja w miejscu cięcia pasam ?
 • #5
  Anonymous
  Anonymous  
 • #6
  Gawior22
  Level 19  
  Akurat te głośniki "nie lubią" cięcia w pobliżu. Producent podaje cięcie przy 3300Hz na papierze ( w oryginalnej zwrotnicy ), ale cięcie jest rozszerzone. W chwili obecnej cięcie mam: midbass 3150Hz ( oryginalnie cięty ), a tweeter na 4000Hz
  Cięcia chcę zmienić, bo zestaw grał lepiej na niższych cięciach ( zestaw był cięty aktywnie ).
  W miejscach tych cięć przebieg częstotliwości jest też dosyć płaski ( przebieg podawany przez producenta ).

  Tak więc czy przyjąć 4 ohm dla jednego i drugiego przetwornika i tak liczyć, czy może liczyć według impedancji cewki ( Re ), jaką podaje producent ( 3.5 ohm tweeter i midbass 2.9 ohm ).