Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Creative I-Tr. 2200 - Głośnik nie gra do pewnego poziomu potencjometru.

14 Sie 2012 16:47 1614 10
  • Poziom 9  
    Witam elektrodo!
    Od dłuższego czasu czytuję to forum, ale jest mój pierwszy temat, być może rozwiązanie problemu jest banalne - proszę więc o wyrozumiałość. Do rzeczy:

Mam sobie głośniki 2.0 do komputera Creative I-Trigue 2200, od pewnego czasu mam problem, jeden głośnik (ten z pokrętłami) nie gra wcale aż do ustawienia głośności na poziom ok. 70%. Drugi głośnik gra cały czas, "od zera".
    I tu pojawia się standardowe pytanie - która część nawaliła?
    Proszę o pomoc.

Bogusz
  • Poziom 27  
    Czy pierwszy jak zaczyna grać to gra na równi z drugim czy ciszej bądź głośniej? Na początek warto sprawdzić potencjometr głośności.
  • Poziom 9  
    Grają tak samo głośno, myślałem, że to potencjometr, ale dziwi mnie to, że regulacja głośności działa dobrze od samego początku na drugim głośniku.
  • Poziom 16  
    Zaglądałeś do środka ?? jest tam potencjometr złożony z dwóch części taki jak ten

czy taki ?
  • Poziom 9  
    Potencjometr ten pierwszy, 2x3 nóżki.
    Czaję już, jedna trójka na jeden, druga na drugi głośnik, tak?
  • Poziom 10  
    Tak, spróbuj kupić nowy potencjometr i go wlutować jak działa to po sprawie, jeżeli chcesz zdiagnozować czy to na 100% potencjometr to wylutuj go i zamień kanały, ale nie odwracając go o 180 stopni tylko te nóżki które są od strony pokrętła wlutuj do tyły a te z tyłu daj do przodu i wtedy jeżeli drugi głośnik będzie się tak zachowywał a pierwszy będzie grał normalnie to wiesz, ze to na 100% potencjometr

sirbober napisał:
    Potencjometr ten pierwszy, 2x3 nóżki.
    Czaję już, jedna trójka na jeden, druga na drugi głośnik, tak?
  • Poziom 9  
    Oko, wytargałem go, nie ma tam specjalnie miejsca żeby go odwrotnie przylutować, trzeba strzelać, kupić nowy i sprawdzić. I tu pojawia się problem bo nie ma na nim żadnych oznaczeń.
    Jak sprawdzić parametry potencjometru?

EDIT:
    Noo, i to jest taki potencjometr jak na obrazku pierwszym, tylko że ma jeszcze dodatkowe 2 nóżki z tyłu.

EDIT2:
    Got it, 2 dodatkowe nóżki bo jest z włącznikiem, oznaczenie to A50K, czyli opór 50kOm, charakterystyka liniowa?
  • Poziom 10  
    6 kabelków cieniutkich w domu nie znajdziesz ?

Do diagnozy nie musi byc do płytki przylutowany

sirbober napisał:
    Oko, wytargałem go, nie ma tam specjalnie miejsca żeby go odwrotnie przylutować, trzeba strzelać, kupić nowy i sprawdzić. I tu pojawia się problem bo nie ma na nim żadnych oznaczeń.
    Jak sprawdzić parametry potencjometru?

EDIT:
    Noo, i to jest taki potencjometr jak na obrazku pierwszym, tylko że ma jeszcze dodatkowe 2 nóżki z tyłu.
  • Poziom 16  
    Spróbuj przylutować go kabelkami na odwrót tak jak kolega wyżej napisał, jeśli to potencjometr to będziesz miał problemy ze znalezieniem zastępczego.
  • Poziom 16  
    Szukałem w wielu sklepach w necie i były z wyłącznikiem tylko potencjometry mono.
    Literka A oznacza typ liniowy a B logarytmiczny (z tego co słyszałem Chińczycy oznaczają odwrotnie) ale tak czy siak do regulacji głośności używa się potencjometrów logarytmicznych. Proponuje sposób zaproponowany przez pana czyli zastosowanie potencjometru stereo i dorobić dodatkowy wyłącznik.

Proponuje bistabilny z podświetlenie, będzie fajnie wyglądał.

Pozdrawiam:
    Reprint