Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HHO - Wnioski po instalacji

kurpiq 17 Lut 2013 00:02 135063 271
  • Computer Controls
    zimny8
    Poziom 33  
    Działa mu bo połączył dwa "wynalazki", HHO i para wodna do silnika, w linku widać jak mu się gotuje hehe, kolega po prostu pierwszy raz widzi i jest zafascynowany przebiegiem elektrolizy a gazu ledwo co, słoik po korniszonach to ma być generator?
    Robisz niedźwiedzią przysługę sprawie, a zwłaszcza tym co naprawdę mogą się pochwalić niezłymi wynikami.
  • Computer Controls
    nibirianin9999
    Poziom 9  
    jankolo napisał:
    nibirianin9999 napisał:
    zapotrzebowanie na hho nie podane:) i nadal ignorancja przyjedź zobaczysz i tak nie uwierzysz :)

Kolega chyba z lobby nafciarzy?

Uważaj, bo zacząłeś grabić sobie większą kupkę.

Napisałeś dużo, bojowo, zarzuciłeś nam wstecznictwo i tępienie prawdziwych geniuszy, a sam na razie doszedłeś do tego, że mieszanina tlenowodorowa może być używana jako paliwo w silniku spalinowym, o czym już dzieci z gimnazjum (te, które rozumieją, czego się uczą) wiedzą. Natomiast nie potrafisz podać absloutnie żadnych danych, które mogłyby posłużyć do obliczenia, ile Cię to cudowne zasilanie silnika naprawdę kosztuje.

Dzieci w gimnazjum wiedzą że mieszanina tlenowowodorowa może być użyta jako paliwo ale nie wiedzą jak się ją robi z wody:)

Zasilanie silnika kosztuje mnie dokładnie 2L wody z kranu łyżeczka kreta(wodorotlenek sodu) i prąd 13V20A mogę ci policzyć ile te składniki kosztują:O)

Dodano po 2 [minuty]:

zimny8 napisał:
    Działa mu bo połączył dwa "wynalazki", HHO i para wodna do silnika, w linku widać jak mu się gotuje hehe, kolega po prostu pierwszy raz widzi i jest zafascynowany przebiegiem elektrolizy a gazu ledwo co, słoik po korniszonach to ma być generator?
    Robisz niedźwiedzią przysługę sprawie, a zwłaszcza tym co naprawdę mogą się pochwalić niezłymi wynikami.

Ba widzisz słoik po korniszonach a nie widzisz efektów i tu masz problem:)

Dodano po 56 [sekundy]:

I nie wiem od kiedy woda wrze w temperaturze ok 20*c?????????

Dodano po 5 [minuty]:

Może zimy pierwszy raz widzisz dlatego tak się bulwersujesz bo sam nie masz odwagi spróbować?
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Ja aparat do produkcji mieszaniny piorunującej przez elektrolizę wody widziałem już w szkole podstawowej. ;)
    Wrzenie wody w temperaturze pokojowej też, choć w nieco innych warunkach, niż uzyskujesz w swoim słoiku.

W dalszym ciągu nie widzę, żebyś określił, ile tego 'HHO' uzyskujesz. Może nic nie zrobiłeś, tylko zmyślasz?
    Rzecz w tym, że tego 'HHO' jest dziesiątki razy mniej, niż musiałby zużywać nawet mały silnik nim zasilany.
    zimny8
    Poziom 33  
    Takie doświadczenia większość z Tu piszących robiła w podstawówce jeśli o mnie chodzi to patrz inspiracja "Młody technik" S Sękowski, naprawdę dawno temu.
    nibirianin9999 napisał:
    prąd 13V20A mogę ci policzyć ile te składniki kosztują

Właśnie, prosimy żebyś to zrobił.

Dodano po 4 [minuty]:

Mały? kłamczuch, na pewno nie ma tam 20 st.C.
    Artur k.
    Admin grupy audio
    nibirianin9999 napisał:
    Zasilanie silnika kosztuje mnie dokładnie 2L wody z kranu łyżeczka kreta(wodorotlenek sodu) i prąd 13V20A mogę ci policzyć ile te składniki kosztują:o)

To policz. Ja już policzyłem, prawie 300W bierze Twój generator, ile tego gazu wyprodukujesz kosztem tych 300W i ile paliwa spalisz w tym celu?

zimny8 napisał:
    Takie doświadczenia większość z Tu piszących robiła w podstawówce

Dokładnie tak i właśnie dlatego większość tu piszących wie, że to bujda, a tylko nieuki, które przespały lekcje fizyki i chemii wierzą w cuda - skutki widać.
    Trzeba chyba jakąś petycję napisać do minister Krystyny Szumilas, żeby zmieniła program nauczania, bo to co się wyprawia, to się w głowie nie mieści.
    kybernetes
    Poziom 39  
    nibirianin9999 napisał:
    Eksperyment? proszę bardzo zapraszam z poboru 20A generator zasilił moją pilarke 2km ładnie weszła na wysokie obroty
    [...] urządzenie nie produkuje paliwa z niczego tylko z wody+kret do udrażniania rur+13v 20A.
    [...] mogę się założyć o 10 tyś że pilarka odpali i da radę napędzić alternator.
    [...] Dziś przeprowadziłem próbę, wylałem ze zbiornika całe paliwo [...] w okolice przepustnicy kolega zbliżył wężyk z generatora a ja odpaliłem pilarkę bez problemu.Chodziła oczywiście bez obciążenia
    [...] pilarka to sthil 211

jankolo napisał:
    Moc kW/KM 1,7/2,3. Pojemność skokowa cm³ 35,2

Bardzo ładnie, dziwne tylko, że nieciekawy filmik z elektrolizy w słoiku i zabaw z zapalniczką masz a znacznie ciekawszego filmiku, pokazującego jak Twój Stihl chodzi "na wodzie", nie masz. Podejrzewam, że to tylko Twoja bujna fantazja inspirowana innymi filmikami z Youtube.

nibirianin9999 napisał:
    jak mam zmierzyć obciążenie piły, hamowni nie mam
    [...] jak mam zmierzyć zużycie hho? pisałem już że nie jestem naukowcem i nie pracuje w laboratorium! musiałbym jakiś przepływomierz założyć

Nie trzeba tu naukowca, zręczne ręce, wiedza w głowie i chęć do pracy a do tego stary alternator, trochę drutu oporowego albo nawet stalowego, waga sprężynowa, parę kątowników i tulejek i hamownię tych rozmiarów łatwo możesz sam zrobić. Skoro lubisz eksperymenty to łatwo sobie z tym poradzisz.
    A nawet bez eksperymentu, znając prawa fizyki, możesz w przybliżeniu obliczyć z jakimi energiami i ilościami mieszaniny HHO mamy tu do czynienia.

nibirianin9999 napisał:
    czy ktoś się orientuje ile koni mechanicznych potrzeba do napędzenia alternatora?
    [...] ]myślę że 2km wystarczą do napędzania 50A alternatora. [...]
    [...] Mam w planach zrobić 5 generatorów i spróbować zasilić samym hho forda 1.6 16v myślę że nie będzie problemu wystarczą 4 alternatory po 5oA a jeśli będzie trzeba zamontuje 10 alternatorów i 10 generatorów

Do napędzenia alternatora wystarczy kilkanaście watów. Gorsza sprawa kiedy z tego alternatora zamierzasz czerpać prąd. Alternatory są różne i ich sprawności są różne przy różnych obrotach. Bezpieczne jest przyjęcie współczynnika sprawności ok. 0,6. W takim przypadku najlepszy jest przybliżony rachunek:

moc napędzania alternatora = moc oddawana * 1,66

Np. dla Twojego alternatora 50 A, przy pełnym obciążeniu będzie to wyglądało w ten sposób:

moc napędzania alternatora = 50 A * 14 V * 1,66 = 1162 W = ok. 1,6 KM

Taki alternator oddaje 700 W mocy czyli ok. 1 KM. 5 alternatorów, pobierając 8 KM oddaje w postaci energii elektrycznej niecałe 5 KM. Gdybyś chciał tę energię elektryczną przetworzyć na energię chemiczną paliwa HHO to musiałbyś się liczyć ze stratami. Realna wydajność elektrolizy "słoikowej" to może ze 33%, więc z 5 KM zrobiłoby się 1,5 KM - taki strumień energii zasilałby silnik. Do wytworzenie tego strumienia HHO o mocy 1,5 KM potrzeba by było 8 KM mocy mechanicznej na osiach alternatorów.
    Rachunek jest oczywiście szacunkowy ale myślę, że dobrze oddaję relacje bilansowania energii w takim urządzeniu.
    nibirianin9999
    Poziom 9  
    kybernetes napisał:
    nibirianin9999 napisał:
    Eksperyment? proszę bardzo zapraszam z poboru 20A generator zasilił moją pilarke 2km ładnie weszła na wysokie obroty
    [...] urządzenie nie produkuje paliwa z niczego tylko z wody+kret do udrażniania rur+13v 20A.
    [...] mogę się założyć o 10 tyś że pilarka odpali i da radę napędzić alternator.
    [...] Dziś przeprowadziłem próbę, wylałem ze zbiornika całe paliwo [...] w okolice przepustnicy kolega zbliżył wężyk z generatora a ja odpaliłem pilarkę bez problemu.Chodziła oczywiście bez obciążenia
    [...] pilarka to sthil 211

jankolo napisał:
    Moc kW/KM 1,7/2,3. Pojemność skokowa cm³ 35,2

Bardzo ładnie, dziwne tylko, że nieciekawy filmik z elektrolizy w słoiku i zabaw z zapalniczką masz a znacznie ciekawszego filmiku, pokazującego jak Twój Stihl chodzi "na wodzie", nie masz. Podejrzewam, że to tylko Twoja bujna fantazja inspirowana innymi filmikami z Youtube.

nibirianin9999 napisał:
    jak mam zmierzyć obciążenie piły, hamowni nie mam
    [...] jak mam zmierzyć zużycie hho? pisałem już że nie jestem naukowcem i nie pracuje w laboratorium! musiałbym jakiś przepływomierz założyć

Nie trzeba tu naukowca, zręczne ręce, wiedza w głowie i chęć do pracy a do tego stary alternator, trochę drutu oporowego albo nawet stalowego, waga sprężynowa, parę kątowników i tulejek i hamownię tych rozmiarów łatwo możesz sam zrobić. Skoro lubisz eksperymenty to łatwo sobie z tym poradzisz.
    A nawet bez eksperymentu, znając prawa fizyki, możesz w przybliżeniu obliczyć z jakimi energiami i ilościami mieszaniny HHO mamy tu do czynienia.

nibirianin9999 napisał:
    czy ktoś się orientuje ile koni mechanicznych potrzeba do napędzenia alternatora?
    [...] ]myślę że 2km wystarczą do napędzania 50A alternatora. [...]
    [...] Mam w planach zrobić 5 generatorów i spróbować zasilić samym hho forda 1.6 16v myślę że nie będzie problemu wystarczą 4 alternatory po 5oA a jeśli będzie trzeba zamontuje 10 alternatorów i 10 generatorów

Do napędzenia alternatora wystarczy kilkanaście watów. Gorsza sprawa kiedy z tego alternatora zamierzasz czerpać prąd. Alternatory są różne i ich sprawności są różne przy różnych obrotach. Bezpieczne jest przyjęcie współczynnika sprawności ok. 0,6. W takim przypadku najlepszy jest przybliżony rachunek:

moc napędzania alternatora = moc oddawana * 1,66

Np. dla Twojego alternatora 50 A, przy pełnym obciążeniu będzie to wyglądało w ten sposób:

Taki alternator oddaje 700 W mocy czyli ok. 1 KM. 5 alternatorów, pobierając 8 KM oddaje w postaci energii elektrycznej niecałe 5 KM. Gdybyś chciał tę energię elektryczną przetworzyć na energię chemiczną paliwa HHO to musiałbyś się liczyć ze stratami. Realna wydajność elektrolizy "słoikowej" to może ze 33%, więc z 5 KM zrobiłoby się 1,5 KM - taki strumień energii zasilałby silnik. Do wytworzenie tego strumienia HHO o mocy 1,5 KM potrzeba by było 8 KM mocy mechanicznej na osiach alternatorów.
    Rachunek jest oczywiście szacunkowy ale myślę, że dobrze oddaję relacje bilansowania energii w takim urządzeniu.

Kolego ogarnij emocje powstrzymaj się od krytyki jak sthil 211 2,2km chodzi nie na wodzie jak tu napisałeś a na wodorze i wszystkim innym co w tym słoiku się wytwarza mogę ci pokazać choćby dziś.
    Nie mam zamiaru nikogo przekonywać i kłócić się czy to możliwe czy nie!
    Przygotowuję pokaz dla kolegów z forum zapraszam i to gratis na pokaz termin uzgodnimy kiedy podłączę alternator do silnika spalinowego aby ten sam wytwarzał napięcie o wystarczającym natężeniu do zasilenia generatora i wtedy podyskutujemy.
    Każdy może się naśmiewać i kpić z każdej rzeczy na świecie zasłaniając się czysto teoretyczną wiedzą:)

Dodano po 11 [minuty]:

Jeden kolego alternator z astry f zasilał generator który to wytworzył więcej palnego gazu niż potrzebowałyby 2 takie pilarki do pracy,czyli z 1.6km powstało co najmniej 2,2 km zaraz napiszesz że to nie możliwe ale do puki nie przyjedziesz nie zobaczysz nie uwierzysz.:) :) :) więc zapraszam

Dodano po 1 [minuty]:

:) :) :) :) :) :) :)

Dodano po 3 [minuty]:

zimny8 napisał:
    Takie doświadczenia większość z Tu piszących robiła w podstawówce jeśli o mnie chodzi to patrz inspiracja "Młody technik" S Sękowski, naprawdę dawno temu.
    nibirianin9999 napisał:
    prąd 13V20A mogę ci policzyć ile te składniki kosztują

Właśnie, prosimy żebyś to zrobił.

Dodano po 4 [minuty]:

Mały? kłamczuch, na pewno nie ma tam 20 st.C.

koledzy wyluzujcie krytyka się tu sypie zaczynam podejrzewać że pracujecie dla lobby paliwowego hehehheh:)))
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Czyli co, odłączasz gaźnik, podłączasz rurę ze słoika i twierdzisz, że silnik będzie działał?
    Ale jeśli tak twierdzisz, a tego nie wypróbowałeś, to ty przedstawiasz "teoretyczną wiedzę".

A ile tego gazu wytworzył generator zasilany z jednego alternatora? Bo nie podałeś ilości,
    tylko domniemanie, że to by wystarczyło dla 2 silników od pilarek, a ja na filmie widziałem,
    że tego gazu było malutko... sprawdzamy, jaki % tego, co potrzeba do pracy silnika?
    nibirianin9999
    Poziom 9  
    Artur k. napisał:
    nibirianin9999 napisał:
    Zasilanie silnika kosztuje mnie dokładnie 2L wody z kranu łyżeczka kreta(wodorotlenek sodu) i prąd 13V20A mogę ci policzyć ile te składniki kosztują:o)

To policz. Ja już policzyłem, prawie 300W bierze Twój generator, ile tego gazu wyprodukujesz kosztem tych 300W i ile paliwa spalisz w tym celu?

zimny8 napisał:
    Takie doświadczenia większość z Tu piszących robiła w podstawówce

Dokładnie tak i właśnie dlatego większość tu piszących wie, że to bujda, a tylko nieuki, które przespały lekcje fizyki i chemii wierzą w cuda - skutki widać.
    Trzeba chyba jakąś petycję napisać do minister Krystyny Szumilas, żeby zmieniła program nauczania, bo to co się wyprawia, to się w głowie nie mieści.

nieuki teraz prowadzą doświadczenia a nieroby nic nie robią i krytykują wszystkich innych:))
    jankolo
    R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    nibirianin9999, w swoich postach doprowadź niezwłocznie do ładu cytowania. I naucz się, że nie cytuje się całego postu tylko ten jego fragment, do którego się odnosisz.

Przedstawiono Ci obliczenia. Jeżeli uważasz, że są niepoprawne, to wskaż błąd oraz przedstaw własne. Jeżeli nie potrafisz przedstawić obliczeń, to przedstaw dokonane przez siebie pomiary.
    tzok
    Moderator Samochody
    Ja nawet wierzę, że ta pilarka odpaliła i weszła na obroty... ale co z tego, bez obciążenia to jest ułamek mocy nominalnej silnika, jej silnik nie uciągnąłby tego alternatora, a nawet gdyby (w/g obliczeń, silnik pracujący na benzynie) to do do wyprodukowania opisanej mocy alternator wykorzystałby praktycznie całą dostępną moc silnika.
    kybernetes
    Poziom 39  
    Pilarka teoretycznie mogła odpalić, strumień energii zawarty w gazie to przy 35% wydajności elektrolizy jakieś 90 W, po wzięciu pod uwagę sprawności silnika zostaje jakieś 20W "na czysto". Zastanawia mnie jedynie brak filmiku ilustrującego działanie pilarki, bo jestem pewien, że po takim sukcesie autor niewątpliwie chciałby się nim pochwalić na Youtube.
    zimny8
    Poziom 33  
    Takie filmy z YT już Tu były prezentowane, silniki zasilane wyłącznie HHO, który jest produkowany w układzie: silnik spalinowy + prądnica + elektrolizer= HHO + nadwyżka energii.
    Zawsze oszukują, koledze nibirianin9999 podpowiem ja taki film/pokaz zrobić (ostatnio taki widziałem), po wyjściu z elektrolizera zanim podasz go do silnika, przepuść gaz przez większą "płuczkę" (może być 1l słoik po ogórach) w niej zamiast wody alkohol, ciepły przechodzący gaz odparuje wystarczającą ilość jego oparów, mały silniczek będzie śmigał aż miło, mało kto się skapnie :).
    prorok.v9
    Poziom 9  
    Witam wszystkich zainteresowanych generatorem HHO.

Na wstępie chciałem rozwiać wątpliwości z instalacją HHO, nie będę polonizował jak inni tylko przechodzę do konkretów, a więc:

mam założoną instalację w celi mokrej o wymiarach 8x15cm +nn-nn+ ,w tym podłączenie minusa od dołu,
    zbiornik 1L - dodany wodorotlenek potasu łyżeczka na litr, wytwarzanie gazu 2 litry na minutę i poborze prądu około 22A, samochód ma stary silnik 2.5l diesel,bez komputerów - NIESTETY MUSZĘ ZMARTWIĆ WSZYSTKICH OPTYMISTÓW ...JEST TO NIE OPŁACALNE a wręcz przeciwnie spalanie na trasie przy załączonym generatorze 1l ON więcej na 100km.

... a więc,zbiornik typowy szklany w osłonie metalowej (takie jak u p.Adaskiego) 1litrowy w środek wchodzą płytki z blachy 316 o 1,5mm wymiarach 8x15cm +nn-nn+, odstępy po między uszczelkami 1,5mm - minus podłączony od spodu.Na jeden litr wody łyżeczka wodorotlenku potasu.Do tego gas przechodzi przez drugi zbiornik czyszczący w którym jest woda oraz ocet.Dodatkowo a aucie dołożony drugi alternator 70A,aby mógł to zasilać ponieważ standardowa 50A się przegrzewała chodź zaistalowałem światła do jazdy dziennej oraz żarówki ledowe i po przejechaniu 50km już nie szło odpalić samochodu.

Testy produkcji gazu przeprowadzane na akumulatorze 55Ah - to jest 2 litry w ciągu minuty.

Instalacja założona dla silnika isuzu 2.5D (bez komputera), bezpośrednio do kolektora ssącego.

Testowanie na trasie z załączonym generatorem przy tempomacie 80km/h spalanie ON 9litrów,
    ta sama trasa z nieaktywnym generatorem przy tempomacie 80km/h spalanie ON 8litrów

Wiem że to się NIE OPŁACA! ...jak ktoś jest wstanie mi udowodnić że się myle nawet z samym panem Adamskim,zapraszam do mnie, adres wyśle na pw.

i mi pokaże że to jest przynajmniej trochę warte,przynajmniej 1litr zaoszczędzony ON, na 100km zniżki.
    mastan4
    Poziom 11  
    prorok.v9 napisał:

mam założoną instalację w celi mokrej o wymiarach 8x15cm +nn-nn+ ,w tym podłączenie minusa od dołu,
    zbiornik 1L - dodany wodorotlenek potasu łyżeczka na litr, wytwarzanie gazu 2 litry na minutę i poborze prądu około 22A,
    ... a więc,zbiornik typowy szklany w osłonie metalowej (takie jak u p.Adaskiego) 1litrowy w środek wchodzą płytki z blachy 316 o 1,5mm wymiarach 8x15cm +nn-nn+, odstępy po między uszczelkami 1,5mm - minus podłączony od spodu.

Nie pisz głupot ,przy tej konfiguracji celi to masz raczej grzałkę i co najwyżej możesz zagotować elektrolit po kilku minutach ,a 2 litry to raczej pary ,a nie hho .
    Aby ci się to nie gotowało ,zrób celę +nnnnn-nnnnn+ i wtedy zmierz produkcję i pobór prądu .
    Harnas012
    Poziom 2  
    Niech ktoś kto uważa że te całe instalacje działają wytłumaczy mi 2 rzeczy:
    - Jak to sie dzieje że wodór nie zapala sie po zmieszaniu z tlenem? Skoro ta mieszanka może wybuchnąć nawet przy leżeniu w butelce na słońcu, to czemu ma się nie zapalić po zetknięciu z gorącym zaworem, który styk z płomieniem?

- Z czego są wykonane te elektrody? Czemu jedna nie odłoży się a drugiej, tak jak ma to miejsce podczas pokrywania galwanicznego?
    kybernetes
    Poziom 39  
    Może ja Ci to wytłumaczę.

1. Wodór z tlenem nie zapala się
    Harnas012 napisał:
    przy leżeniu w butelce na słońcu

Przy leżeniu w butelce na słońcu zapala się np. mieszanina wodoru i chloru, musiałeś sobie to z tym pomylić.
    2. Wodór w powietrzu również nie zapali się przy zetknięciu z gorącym zaworem - a to dlatego, że wodoru w gazach omywających gorący zawór jest bardzo niewielka ilość, znacznie poniżej granicy palności (wybuchowości).
    3. Elektrody wykonane są zazwyczaj ze stali nierdzewnej.
    4. Stal nierdzewna nie roztwarza się w warunkach jakie panują w elektrolizerze. Natomiast przy pokrywaniu galwanicznym skład chemiczny elektrolitu jest tak dobrany aby metal z jednej elektrody roztwarzał się w nim a osadzał na drugiej.
    nibirianin9999
    Poziom 9  
    mastan4 napisał:
    prorok.v9 napisał:

zbiornik 1L - dodany wodorotlenek potasu łyżeczka na litr, wytwarzanie gazu 2 litry na minutę i poborze prądu około 22A,
    ... a więc,zbiornik typowy szklany w osłonie metalowej (takie jak u p.Adaskiego) 1litrowy w środek wchodzą płytki z blachy 316 o 1,5mm wymiarach 8x15cm +nn-nn+, odstępy po między uszczelkami 1,5mm - minus podłączony od spodu.

Nie pisz głupot ,przy tej konfiguracji celi to masz raczej grzałkę i co najwyżej możesz zagotować elektrolit po kilku minutach ,a 2 litry to raczej pary ,a nie hho .
    Aby ci się to nie gotowało ,zrób celę +nnnnn-nnnnn+ i wtedy zmierz produkcję i pobór prądu .

proszę o poparcie wypowiedzi danymi czyli co jak dla czego a nie swoje gdybanie
    mastan4
    Poziom 11  
    nibirianin9999 napisał:
    mastan4 napisał:
    prorok.v9 napisał:

proszę o poparcie wypowiedzi danymi czyli co jak dla czego a nie swoje gdybanie

nibirianin9999 To nie jest żadne gdybanie ,to są praktyczne rady jak ma to być zrobione ,aby układ był efektywny i nie produkował pary lecz hho ,a przy podanej powierzchni blach jest to niemożliwe .
    nibirianin9999
    Poziom 9  
    kybernetes napisał:
    Pilarka teoretycznie mogła odpalić, strumień energii zawarty w gazie to przy 35% wydajności elektrolizy jakieś 90 W, po wzięciu pod uwagę sprawności silnika zostaje jakieś 20W "na czysto". Zastanawia mnie jedynie brak filmiku ilustrującego działanie pilarki, bo jestem pewien, że po takim sukcesie autor niewątpliwie chciałby się nim pochwalić na Youtube.

Witam długo mnie tu nie było nie mam filmiku bo pruba była zaraz po złożeniu generatora niestety po zwolnieniu dzwigni gazu przy pilarce nastąpiła cofka i generatorek zostałl rozerwany na strzępy na szczęście był zrobiony z pojemnika po lizakach z cienkiego plastiku:) teraz mam obudowę z termosu od hinioli,dla bezpieczeństwa zrobię obudowę ze sklejki wrazie gdyby i ten rozerwało to przynajmniej mnie blacha nie p[otnie
    tdx110
    Poziom 18  
    Standard.
    Nikt nie wierzy w to ze da się na tym zyskać.
    Może by ktoś zamiast ślepi przepisywał bo pomyślał trochę nad tym i sam sprawdził.
    1. Jak to mój profesor mówił z wydziału, "jedno ziarenko piasku posiada w sobie tyle energii że jest w stanie podnieść na kilka metrów do góry każdego człowieka na ziemi".
    2. Tutaj nikt nie patrzy na to że jak woda jest rozbijana na Wodór i tlen to pobiera energię, ale wodór jest 3 razy bardziej energetyczny niż benzyna (wodór ma około 140 000 kJ/kg, a benzyna 40 000 kJ/kg).
    3. Tak poza tym to jeśli by ktoś chciał wiedzieć to w elektrowniach są silniki wodorowe, które działają na wodór.

Tak na marginesie to te generatory HHO są nie efektywnie wykonywane, ponieważ na internecie jest gdzieś na około 40 stron publikacja o tym, że takie coś jak "elektrody neutralne" to zwykła tandeta i służy tylko do oddalenia od siebie elektrod.
    Aby był efektywnie wykonywany generator HHO potrzebne jest napięcie około 3V na parę elektrod. Takowe pary elektrod łączy się szeregowo, przez co może rozłożyć napięcie 12V.
    Natomiast jeśli napięcie na elektrodach będzie większe niż 3V to tylko 3V będzie przeznaczone na elektrolizę a reszta napięcia na podgrzanie wody, stąd takie temperatury.
    _jta_
    Specjalista elektronik
    Potrzebne jest napięcie 2V dla elektrod niklowych; jeśli materiał elektrody działa jako katalizator ułatwiający łączenie się atomów w cząsteczki, to potrzebne napięcie może być mniejsze, do około 1.5V (myślę, że nie do uzyskania dla amatorskiej konstrukcji); "elektroda neutralna" może działać - o ile prąd nie może płynąć przez elektrolit naokoło niej - jako anoda po jednej, a katoda po drugiej stronie, przez co całość wtedy by działała jako szeregowe połączenie kilku cel.
    tdx110
    Poziom 18  
    Tylko ze w tym przypadku nie było by przejście prądu przez przewodzącą "elektrodę neutralną"?
    Według założenia na Tej stronie to lepsze jest połączenie szeregowe z odseparowanymi celami poprzez jakiś izolator, a nie elektrody neutralne.
    Chyba że się mylę to proszę o poprawienie mnie.
    PS:
    Chciałem się przy okazji zapytać jak to by wyglądało gdybym parę wodną zamiast wody wykorzystał przy takim generatorze?
    saskia
    Poziom 38  
    Teoretycznie to wyzsza temperatura wody powinna zmniejszyc ilosc energii el. potrzebnej do rozdzielenia jej na wodor i tlen.
    kybernetes
    Poziom 39  
    tdx110 napisał:
    Tylko ze w tym przypadku nie było by przejście prądu przez przewodzącą "elektrodę neutralną"?

A co to za język? Jakiś pidgin? Zapytaj w klasycznej polszczyźnie jeśli czekasz na odpowiedź.
    tdx110 napisał:
    lepsze jest połączenie szeregowe z odseparowanymi celami poprzez jakiś izolator, a nie elektrody neutralne.

Dlaczego lepsze?
    tdx110 napisał:
    Chciałem się przy okazji zapytać jak to by wyglądało gdybym parę wodną zamiast wody wykorzystał przy takim generatorze?

Para wodna jest gazem a te jak wiadomo, prądu w normalnych warunkach nie przewodzą.
    tdx110
    Poziom 18  
    saskia napisał:
    Teoretycznie to wyższa temperatura wody powinna zmniejszyć ilosc energii el. potrzebnej do rozdzielenia jej na wodór i tlen.

Zgadzam się z tym, jednakże jest też do tego potrzebna energia elektryczna.
    Można ewentualnie zawsze wziąć i węże z wodą dochodzącą do generatora HHO przedłużyć tak aby były owinięte wokół rury wchodzącej do chłodnicy.

kybernetes napisał:
    tdx110 napisał:

A co to za język? Jakiś pidgin? Zapytaj w klasycznej polszczyźnie jeśli czekasz na odpowiedź.

Mój błąd w pisowni.
    Chodziło mi o to że nie mogę znaleźć sensu stosowania elektrody neutralnej.

_jta_ napisał:
    "elektroda neutralna" może działać - o ile prąd nie może płynąć przez elektrolit naokoło niej - jako anoda po jednej, a katoda po drugiej stronie, przez co całość wtedy by działała jako szeregowe połączenie kilku cel.

"nie może płynąć przez elektrolit naokoło niej" - Tylko jak widzę, to w każdej konstrukcji są robione otwory przez wszystkie płytki, więc to już zdaje się sensu nie ma, ponieważ elektrolit płynie przez otwory w nich. Ładnie pokazane są otwory na Tym filmiku.
    kybernetes
    Poziom 39  
    Otwory w elektrodach służą usprawnieniu obiegu elektrolitu z zawieszonymi w nim bąbelkami gazów. Poprawiają one separację elektrolitu od tych gazów i jego chłodzenie (podczas elektrolizy wydziela się dużo ciepła, proponowane w internecie konstrukcje mają zazwyczaj małą sprawność. Oczywiście takie otwory również pogarszają sprawność elektrolizy ale moim zdaniem w niewielkim stopniu (nie liczyłem). Oporność elektrolitu jest wysoka więc tylko niewielka cześć prądu jest "zwierana" przez otwory w w elektrodach. Myślę, że taka konstrukcja elektrod wynika z kompromisu pomiędzy stopniem komplikacji konstrukcji (i ceną) a jej wydajnością.

Natomiast to co wyżej napisałem nie ma nic wspólnego z obecnością "elektrod neutralnych", których rolę opisał kol. _jta_ . Inaczej mówiąc - są one niezbędne do tego aby efektywnie wykorzystać napięcie instalacji samochodu, które jest zbyt wysokie dla pojedynczej celi elektrolizera.