Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wentylator EBMPAPST RG128/1300-3612 - centrala Wolf CGS24/200

14 Sie 2012 20:27 8553 19
  • Poziom 9  
    Witajcie,

mam uszkodzony wentylator centrali Wolf CGS24/200. Model wentylatora to EBMPAPST RG128/1300-3612. Wentylator nie pracuje, pomimo, ze dochodzi do niego napięcie 230V. Płytka z elektroniką jest lekko przybrązowiona w miejscu gdzie są wlutowane cztery rezystory obok siebie.
    Poszukuję osoby z W-wy lub okolic, która podejmie się naprawy lub próby naprawy wentylatora. Wygląda na drobną awarię elektroniczną a nie stać mnie na zakup nowego za 1300 PLN.
    Czy ktoś może być pomocny?

pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Uzyj szukajki był temat odnośnie tej usterki w wolfie z opisem i wskazaniem uszkodzenia .
    Pozdrawiam
    M
  • Poziom 9  
    szukałem ale może wpisuję złe hasła bo nic istotnego nie znalazłem. Był temat z wymianą kondensatorów, miałem nadzieję, że u mnie będzie to samo ale jak już napisałem w koło kondensatorów jest czysto a w tamtym temacie był osmolony druk
    Obawiam się więc, że sam nie poradzę
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 9  
    Czy Twoim zdaniem właściwą drogą jest wymiana wentylatora za prawie 1,5 tys zł.?
    Z tego co czytam, usterki wentylatora w Wolfie to standard.
    Rozumując więc wg tego co napisałeś, właściwą drogą jest wymiana nie wentylatora a całego kotła gdyż to on jest przyczyna objawu masowego wysypu wentylatorów. Tak mam odbierać przekaz?

Kondensator jutro wymienię bo to koszt 3 zł.
    Przyglądałem się raz jeszcze zdjęciom wcześniej opisywanej usterki. Płytka jest przebarwiona dokładnie w tym samym miejscu a i objawy były dokładnie takie same. Sporadyczne do coraz częstszego blokowania kotła z błędem 024 aż do ostatecznego zatrzymania na amen. Konsultowałem się ze znajomym elektronikiem i jego zdaniem winny jest kondensator 47uF/400V/105C - właśnie ten największy. Z jego rozeznania jest bardzo prawdopodobne, że mógł się przebić właśnie ten kondensator rozruchowy. Element ten narażony jest na duże przepięcia przy załączaniu napięcia na uzwojenie silnika oraz jeszcze większe przy wyłączaniu silnika.

Oczywiście jak nie pomoże kondensator to zawsze zdążę wymienić wentylator.

Wiem też, że marka Wolf po raz pierwszy i ostatni zagościła w moim domu. Znajomi mają inne piece i pracują latami bezawaryjnie.
  • Poziom 9  
    ad.1
    Ja swego nie chwale a wręcz przestrzegam, uważam że jeśli ktoś wypuszcza bubel to inni powinni o tym wiedzieć. Po co chwalić sprzęt tego niewart? Tak się tylko nakręca sprzedaż bubli i kieszeń ich producenta. Masz zapewne rację, że jest sporo ludzi robiący jednak ten błąd.

ad.2
    Trudno, to problem Wolfa

ad.3
    Tak, jestem dorosły i świadomy tego co piszesz. Obecność elektroniki oraz wadliwego wentylatora nie upoważnia producenta kotła do dojenia masowo ludzi wstawiając za ciężkie pieniądze w miejsce bubla kolejny bubel. Moim zdaniem to jest wyznacznik "dobrej marki" - SERWIS a nie ilość sprzedanych kotłów w rodzimym kraju.

ad.4
    To co kupują Niemcy to ich wybór, kupują swój produkt a przy okazji tańszy od konkurencji. Tak też mi doradził mój instalator, twierdząc że nie warto przepłacać za Vaillanta itp. Nie przepłaciłem ale teraz będę regularnie wymieniał wentylatory i płyty główne

Chciałbym zrozumieć co w sumie chciałeś mi przekazać w sprawie tej usterki?
    Mam nie wymieniać kondensatora za 3 zł tylko wentylator za 1500 zł ? Jeśli jest wadliwy w konstrukcji to dla czego mam za niego znów zapłacić i jak to wpływa na "dobrą markę"?

P.S.
    czy możesz oszacować ile godzin na dobę pracuje, średnio w skali roku taki wentylator, oraz jak się do tego ma czas pracy kondensatora rozruchowego?
    Producenci kondensatorów szacują ich czas pracy na 2000h czyli na mniej niż 3 m-ce ciągłej pracy przy temp 85C. Jest to dość mało mając na uwadze fakt, że mój piec działa już 6ty rok. Do tego dochodzi wysoka temp otoczenia - można to wywnioskować po przypalonych drukach pod rezystorami w okolicy tego kondensatora - widać to na zdjęciach w innym wątku. Może poza wymianą kondensatora należy go przenieść w inne miejsce lub nie zamykać dekla układu na wentylatorze.
    Jeśli jest to normalne zużycie kondensatora to czemu nagminnie serwisanci oraz sam Wolf zaleca wymianę wentylatora? Pytanie oczywiście retoryczne...

pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Zastosowany w wentylatorze kondensator rozruchowy ma parametr temp 105C a wiec jeszcze wyżej niż to co podałem dla przykładu.

Jak poczytasz ten wątek Link

zauważysz, że wszyscy piszą o przypaleniu płytki elektroniki wentylatora w tym samym miejscu, pod rezystorami.
    Po tym wnoszę, że w obudowie wentylatora jest zbyt wysoka temp. - od rezystorów? - i to pomimo aktywnego chłodzenia. Nie do końca też chodzi o temp otoczenia a grzejący się elementów układu elektroniki.
    Czy wszyscy maja źle ustawione kotły itp.? czyszczenia nie ocenie bo przecież robi to fachowiec po szkoleniach i bierze za to grubą kasę.
  • Poziom 9  
    tym bardziej kasowanie klientow za ten sam bubel, rozwiazujac problem na chwile jest karygodne
  • Poziom 20  
    a poza tym te same wentylatory są w Buderusie, Viessmanie, Vaillancie, Immergasie, Brotje itp. problem ten sam jest u innych.
    Niestety ceny u różnych producentów inne.
    Akurat Wolf jest w górnej skali cen tegoż wentylatora.
  • Poziom 20  
    próbowałem i się udało z brotje.
  • Poziom 20  
    wolfa można spróbować z immergasem, ale nie zawsze. Ale niewtajemniczonym nie polecam, bo zamiana nie jest oczywista ( ten za tamten ).
  • Poziom 9  
    Walker29 napisał:

Kolega strasznie i wielce oburzony. Zamiast pisać na forum niech napisze skargę do firmy Wolf lub do producenta wentylatora(bo jak sam podał jest inna niż Wolf).

bo widzisz, kolega nie zyje z wymiany tych wentylatorow wiec nie jest mu wszystko jedno jak Koledze... na forum szuka sie pomocy a nie oczywistej rady - wymien wentylator.

Skoro w nowych kondy sa przeniesione to znaczy, ze cos bylo wadliwe a od tego sa akcje serwisowe, no ale na to stac tylko wielkich

nie bron tak tego producenta. wszystko sie moze zepsuc ale sa metody posrednie naprawy a nie od razu caly wentylator... a moze od razu kociol, co sie rozdrabniac

@pawel_i
    mozez podac wiecej informacji gdzie i czego szukac zamiennie
  • Poziom 20  
    Niestety każdy musi eksperymentowac sam. Ja wiedziałem co robię i jaki efekt mam osiągnąć. Mam mozliwości więc posprawdzałem i dopasowałem.
    Takie zabawy dla niewtajemniczonych mogą być niebezpieczne.
    Ale możliwości są ... wentylator wolfa ok 1200 zł, wentylator immergasa 500 - 600 zł.
    Każdy producent liczy na zarobek na częściach.
    Fakt wentylator Wolfa jest drogi, a czy tak się psują to nie wiem, na 50 kotłów może wymieniłem 1 szt.
    Akcji serwisowej nie było bo tylko wentylator się zmienił, płytka z elektronika jest zdecydowanie mniejsza w nowym tak o połowę. Ale podobnie jak u wszystkich, kooperant dostarcza nową "lepszą" część.
  • Poziom 9  
    Za kombinacje dziekuje, myslalem ze zamiennik jest bezkombinacyjny;)

Wypadałoby wprowadzic do obiegu czesc zamienna w postaci plytki elektroniki a nie calego wentylatora. Czy sie psuja moge jedynie stwierdzic po watku z tego forum gdzie kilka osob zglaszalo ten sam problem oraz po informacjach od swego serwisanta, dla ktorego jest to normalna usterka. Co wiecej wentylatory na polce od reki. Gdyby nie schodzily to by je bral wg potrzeby bo i po co mrozic spora kase.

Elektronika w calosci jest wymienialna i nie ma przeszkod aby ja wymieniac serwisowo

Dodano po 3 [godziny] 22 [minuty]:

Na wstępie podziękowania dla Kolegi igrzelczyk za ponowne zwrócenie mojej uwagi linkowanym powyżej wątkiem.

Zakupiłem dziś kondensatory. Wymiana, razem z rozgrzaniem lutownicy trwała 15min.
    Po wymianie, mój całkowicie martwy wentylator ruszył z kopyta bez najmniejszego zawahania. Wcześniej kołysał się w obie strony i ruszał lub nie aby ostatecznie całkowicie odmówić współpracy.

Czas naprawy - 15 min
    Koszt naprawy - 3,99 PLN

Dla posiadaczy produktów WOLF z tym cudownym wentylatorem, załączam fotkę z oznaczonymi kondensatorami sekcji zasilania, które należy wymienić.

Wentylator EBMPAPST RG128/1300-3612 - centrala Wolf CGS24/200

Całą resztę pozostawiam bez komentarza.

Temat uważam za zamknięty.