Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik wilgotności wentylatora łazienkowego

14 Sie 2012 23:14 12807 12
 • Poziom 9  
  Witam.

  Chcialem zapytać czy posiada ktoś gotowy, w miare łatwy schemat układu sterowania wentylatora łazienkowego który włączyłby go po przekroczeniu ustawionej wilgotności powietrza?

  Z góry dziękuję.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 28  
  Pytanie jaki bmasz czujnik wilgotnosci. Istnieje duzo typów, od pojemnosciowych do I2C. Ogólnie są słabo dostępne i dosyć drogie.
 • Poziom 9  
  http://www.tme.eu/pl/details/sens-h25k5/czujniki-wilgotnosci/#

  Właściwie to nie mam żadnego chce zacząć od podstaw. Czy na takim jak w linku dałoby sie to zrobić? Nie zależy mi na bardzo dokładnym pomiarze. Chodzi tylko o włączanie i wyłączanie wentylatora. Mam jeszcze jedno pytanie czy jest możliwość aby wentylator pracował np na 1\3 swoich obrotów a po przekroczeniu wilgotności zwiekszał obroty do maksymalnych zamiast opcji włącz/wyłącz?
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 29  
  Większość wentylatorów z "automatyką", które kiedyś instalowałem, miała rezystancyjny czujnik wilgoci w formie nie lakierowanego kawałka płytki (pocynowane ścieżki).
  Najtańsze czujniki z TME w cenie ~10PLN będą pewne dużo bardziej powtarzalne.
  Czujnik z podanego linku zmienia rezystancję przy zmianie wilgotności - wystarczy zrobić dzielnik napięcia i komparator.
  Do eksperymentów (wartość elementów odpowiadających za punkt przełączania trzeba będzie ustalić doświadczalnie) możesz użyć tego układu
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1215669.html
  zastępując termistor czujnikiem wilgotności i zmieniając R13 na potencjometr montażowy 100k. Jako sygnalizacji stanu wyjścia najłatwiej użyć LED włączonej zamiast R17katoda do masy. Tranzystora oczywiście w tym wypadku nie montujemy.
  Sterowanie obrotami to osobna kwestia -w wentylatorach łazienkowych stosuje się zwykle silniki histerezowe, które niespecjalnie znoszą regulację fazową. Dobrym sposobem redukcji ich obrotów jest włączenie szeregowo kondensatora, który ograniczy napięcie. Pojemność trzeba niestety dobierać eksperymentalnie (lub policzyć, znając pobór prądu). Kondensator oczywiście stały na min 400V. W momencie przekroczenia założonej wilgotności kondensator można zewrzeć przekaźnikiem lu triakiem -silnik dostanie pełne napięcie sieci i zwiększy obroty do maksimum.
 • Poziom 9  
  Dziękuję bardzo za odpowiedzi, chciałbym w takim wentylatorze użyć wentylatora komputerowego, czy byłby on dobry? Jako że jestem mało obeznany w takich sprawach chciałem zapytać dlaczego nie montować tranzystora?
 • Poziom 29  
  Nie montować tranzystora do celów testowych, tj dobrania elementów w układzie pomiarowym. Jeśli ma być użyty wentylator "komputerowy" -zasilanie 12VDC to stopień wyjściowy powinien być dokładnie taki jak na rysunku. Do ustalenia małych obrotów najprościej będzie użyć rezystora włączonego pomiędzy emiter i kolektor tranzystora. Wartość rezystora tez trzeba dobrać do posiadanego wentylatora -proponuje zacząć od 100-220 omów)
 • Poziom 9  
  Bardzo dizękuję za pomysły będę kombinował coś z tym:) jeszcze mam pytanie na schemacie jest tranzystor bd138 jednak jest on oznaczony jako npn a wszędzie jak szukam do kupienia pod tą nazwą jest pnp i nie wiem czy kierowac sie nazwa czy oznaczeniem i na jakie napięcie kupić diode?
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Tranzystor powinien być npn, tj BD135, 137, 139. Łatwiej będzie znaleźć diodę 1n4148 lub 1N400(1 do 7)
 • Poziom 9  
  Może troche za bardzo kombinuje ale wymyśliłem sobie że chciałbym aby wszystko dizałało w taki sposób:
  Wentylator pracuje caly czas na wolnych obrotach po przekroczeniu ustawionej wilgotności np 60% włączają sie maksymalne obroty wentylatora, nastepnie po spadku wilgoci poniżej ustawionej wartości np te 60% wentylator działa jeszcze przez powiedzmy 15 minut na maksymalnych obrotach a następnie przechodzi na wolne.

  Znalazłem schemat wyłącznika czasowego i skleiłem go z tym poleconym wczesniej, czy takie coś będzie prawidłowo działało?

  R13 zastąpiony byłby potencjometrem tak jak wczesniej dostałem podpowiedź oraz R1 w tym przypadku ustalałby wolne obroty wentylatora, kondensator 100uF podobno trzeba dać dużo większy żeby wydłuzyć czas pracy. Zamiast przekaźnika byłby wpiety wentylator jako ze jest na 12v.

  Zamieszczam schemat jak to wszystko połączyłem oraz schematy jakimi sie posługiwałem.

  Jeżeli coś jest źle to mnie poprawcie lub jeżeli wymyslilem kompletną bzdure to nie denerwujcie sie bardzo na mnie jako że moje pojęcie w sprawach układów kończy sie na wykonaniu gotowego schematu.
  Czujnik wilgotności wentylatora łazienkowego Czujnik wilgotności wentylatora łazienkowego Czujnik wilgotności wentylatora łazienkowego
 • Poziom 40  
  Musisz mieć dwa czujniki wilgotności, jeden w łazience a drugi w korytarzu. Ostatnio bywały dni w których wilgotność w mieszkaniu przekraczała 60%, więc wentylator nie wyłączyłby się do momentu nadejścia bardziej suchej pogody. Ten drugi czujnik umożliwiałby podniesienie progu wilgotności i wyłączenie wentylatora.
 • Poziom 9  
  Własciwie to byłem zainspirowany wentylatorem który kupiłem i zamontowany w lazience ustawiony na 65% wilgotności nie wlącza sie samoczynnie, rzeczywiscie wilgotność jest na poziomie 60% ale jest zapas tych 5 które jeszcze nie zdarzyło mi sie żeby zostały przekroczone, przy kapieli wilgotnośc i tak wzrasta do około 80% wiec możnaby ustawic jeszcze wyższy próg. Ale rzeczywiście rozwiązanie z dwoma czujnikami byłoby bardzo dobrym pomysłem.


  Czy zagląda tutaj jeszcze ktoś, aby sprawdzić czy sklejony przeze mnie układ moze działać poprawnie w sposób jaki przedstawiłem wyżej?
 • Poziom 1  
  Nie wiem czy jeszcze ktoś zagląda do tego wątku ale zastanawiałem się, czy dałoby sie tak przerobić schemat, żeby z jednym higrostatem (bez drugiego w korytarzu) wentylator włączał się przy wzrości wilgotności powiedzmy o 20% w czasie 2 minut (wartości z czapy) zamiast reagować po prostu na zadany poziom wilgotności.
  Czyli uruchamianie wentylatora poprzez wzrost wilgotności a nie przez przekroczenie progu.
 • Poziom 29  
  Da się zrobić różniczkowy czujnik wilgotności na dwóch wzmacniaczach operacyjnych -jeden jako wtórnik ładujący układ RC o bardzo dużej stałej czasowej a drugi jako komparator porównujący wartość bieżącą z tą na kondensatorze (dla wolnych zmian napięcia będą takie same, dla szybkich na kondensatorze będzie mniejsze z racji ograniczonej rezystorem szybkości narastania).