Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nokia 7230 - Grzeje sie Gazoo, brak pod¶wietlenia

karamba26 14 Aug 2012 23:43 3372 8
e-mierniki
    karamba26
    Level 23  
    Zaraz po wlozeniu baterii do telefonu nagrzewa sie gazoo. Mam zdemontowany ekran i łatwo to sprawdzic.

Telefon wlacza sie ale nie ma podswietlenia. Na LCD widac Menu telefonu (bez karty sim pyta sie czy uruchomic telefon bez simki, pozniej chce ustawiac godzine i po zatwierdzeniu uruchamia sie normalnie)

Ladowanie baterii tez odbywa sie bez problemu.

Boje sie dluzej uzywac wlaczonego telefonu aby nie uszkodzic jeszcze czegos wiecej.

Mozliwe ze jest gdzies jakies zwarcie ktore to powoduje. Na co mam zwrocic uwage przy probie naprawy.
  • e-mierniki
    mundek223
    Level 29  
    Grzanie układu musi cos powodowac tel nie był lekko zalany?
  • e-mierniki
    Zaworek
    Level 21  
    Posiadasz zasilacz pr±du stałego ze odczytem I/U? Warto byłoby sprawdzić czy płyta pobiera pr±d kiedy podł±czymy tylko plus i minus. Jeżeli bez uruchamiania telefonu GAZOO także się grzeje całkiem możliwe że jest po prostu uszkodzony.
    Z kolei nadmierny pobór pojawiaj±cy się dopiero po wci¶nięciu przycisku on/off skłoniłby mnie do zainteresowania się sygnałami: Vio, Vcore, Vaux1. Być może na którym¶ z nich jest mocno zaniżona rezystancja co powoduje, że GAZOO pracuje "na zwarciu".
    karamba26
    Level 23  
    Telefon był po lekkim zalaniu. Wysuszylem go porzadnie (nie mam wanienki ultradzwiekowej). Sprawdzielm lupa wszystkie gniazda i tasme. Skrecilem i uruchomilem. Telefon wlaczyl sie bez problemow. Byla komunikacja po usb z Nokia PCSuite. Telefon był sprawny w 100%. Działał tak dwa tygodnie.

Pewnego dnia cos mnie podkusilo aby sprawdzic co siedzi pod ekranem gdzie jest GAZOO i RAP. Oderwałem ekran i tam tez nie było widac oznak zalania. Dodam ze zrobilem to troszke na sile bo nie mam HOTaira.

Telefon skrecilem ale juz bez ekranu. Wlaczylem go było wszystko OK ale do momentu w ktorym ktos do mnie zadzwonil. Wtedy telefon wylaczyl sie i teraz uruchamia sie ale grzeje sie GAZOO i Elementy wokoło niego oraz nie ma podswietlenia klawiszy LCD i płyty głownej.

Płyta nagrzewa sie od razy jak tylko wloze baterie do telefonu. Miedzy pinami PLUS i MINUS płyty głownej mam zwarcie (sprawdzałem miernikiem). Mam drugi taki sam sprawny telefon i tam miedzy + i - jest rezystancja wieksza od zera.
    mobista
    Level 35  
    Wysuszenie g*wno daje, ponieważ pod układem pewnie siedzi jaki¶ osad. Kup sobie na allegro najtańsz± wanienkę i wyk±p płytę - jeżeli gazoo dalej będzie się grzało ¶ci±gnij i przekuluj lub wymień.
    karamba26
    Level 23  
    czy ma ktos dokladny opis sciezek na tasmie lcd. W serwisowce tego nie ma.

Teraz nie moge juz wł±czyc telefonu. Na pinach wlacznika miedzy 1 a 2 (tasma lcd) mam 3,4V ale telefon nie reaguje na probe wlaczenia.

Jak podepne ladowarke to tez brak reakcji. Biala dioda nie swieci.
    mundek223
    Level 29  
    Grzałe¶ jeszcze Rapa i gazoo po tym jak płyta ci się nagrzewała możliwe że gdzie¶ syf został i korozja postępuje pod samym zasilaniem układy się nagrzewaj±?
    Pocieszny
    Level 38  
    karamba26 wrote:
    czy ma ktos dokladny opis sciezek na tasmie lcd. W serwisowce tego nie ma.

Teraz nie moge juz wł±czyc telefonu. Na pinach wlacznika miedzy 1 a 2 (tasma lcd) mam 3,4V ale telefon nie reaguje na probe wlaczenia.

Jak podepne ladowarke to tez brak reakcji. Biala dioda nie swieci.

Takie objawy to raczej nie wina ta¶my, a skutek uszkodzeń, które wcze¶niej opisałe¶. Prawdopodobnie nie obejdzie się bez wymiany Gazoo.
    konrdzik
    Level 22  
    Podstawa to wyk±pac w wanience , wysuszyc, nastepnie sprawdzic.Jesli problem nie ustapi trzeba zdjac gazoo , przekulkowac lub wstawic nowe .