Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie oświetleniem -przekaźnik F&F BIS-403 i czujnik ruchu razem

15 Sie 2012 16:59 11628 9
  • Poziom 9  
    Chcę mieć możliwość sterowania oświetleniem wejścia do domu, garażu i podjazdu w następujący sposób:

1. naciskam w ganku (wewnątrz), przy drzwiach wyjściowych przycisk dzwonkowy
    2. zapala się lampa przed drzwiami, na garażu i oświetlająca podjazd (połączone równolegle)
    3. po ok. 5 minutach lampy gasną, chyba, że przycisk z pkt. 1 był przytrzymany przez > 2s - wówczas świecą się, aż do momentu gdy nacisnę drugi przycisk dzwonkowy, znajdujący się w garażu (połączony z tym pierwszym równolegle)

Opisane wyżej rzeczy zrealizuję przy zastosowaniu przekaźnika bistabilnego F&F BIS-403

Pytanie:
    Czy jest możliwość dodania do opisanej instalacji czujnika ruchu Orno JQ 30 tak, by on również dawał sygnał do włączenia? Jeśli tak gdzie opisany czujnik podłączyć by wszystko działało jak należy.

Schemat czujki, której chciałbym użyć:

Z góry dziękuję za wszelkie wskazówki
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Nie powinno być problemu. Oczywiście czujkę ruchu musisz zasilić z tej samej linii co czasówkę. Czyli: N-N, L-L I wyjścia razem do żarówek.
  • OptexOptex
  • Poziom 29  
    Witam.
    Kolego Piotrze, czy ty chcesz czujką wysterowywać BIS-a?
    Czy chcesz osobno czujką włączać układ a osobno włącznikiem "dzwonkowym" ten sam obwód?
  • Poziom 9  
    serwisor napisał:
    osobno czujką włączać układ a osobno włącznikiem "dzwonkowym" ten sam obwód

O tą właśnie opcję mi chodziło - w praktyce miało wyglądać to tak:
    - naciskam przycisk BIS podaje zasilanie na żarówki przez zaprogramowany na nim czas
    - przycisk nie zostanie naciśnięty, ale czujka wykryje ruch - daje sygnał do obwodu by zapalić lampy

Ma to sens? Da się to razem połączyć by działało zgodnie z założeniem?

black.jack98 napisał:
    N-N, L-L I wyjścia razem do żarówek.

Przerabiał już może ktoś taki schemat w praktyce, zadziała to?
  • Poziom 17  
    Witam. Oczywiście że można by sterować BISa z czujki ruchu łącząc jej wyjście z czerwonym przewodem czasówki. Tylko jest pytanie, czy możesz ustawić na czujce ruchu czas załączenia mniejszy od 2 sekund. Myślę że nie i trzeba by było dokonać zmian w układzie elektronicznym. W przypadku, gdy kotek sąsiadów przebiegnie się obok czujki ruchu to taki układ z czasem ponad 2 sekund włączy ci światło na całą noc, chyb że szanowny kotek będzie wracał do domu i czujka poda sygnał do BISa wyłączając oświetlenie. U siebie czujke ustawiłem na 20s tak aby można było spokojnie dojść do ulicy a w nocy kotki i inne gady zapalają światło wiele razy. Myślę, że sterowanie czasówki z czujki nie jest dobrym rozwiązaniem. Pozostawił bym ją jako równoległy układ z niewielkim czasem zasilany z tej samej lini (ważne).
  • Poziom 9  
    black.jack98 napisał:
    Oczywiście że można by sterować BISa z czujki ruchu łącząc jej wyjście z czerwonym przewodem czasówki.

Chyba się nie zrozumieliśmy, proszę spojrzeć na mój poprzedni post i załączony schemat.

Sygnał z czujki nie ma iść do BISa tylko podawać prąd na lampy, pytanie tylko czy nie zakłóci to pracy przekaźnika. Na czujce nie mam też opcji by sygnał trwał mniej niż 2s więc działało by to tak jak piszesz.

black.jack98 napisał:
    Pozostawił bym ją jako równoległy układ z niewielkim czasem zasilany z tej samej lini (ważne).

Czyli podsumowując to co narysowałem zadziała?
  • Poziom 29  
    Chyba nie do końca, ale to pewnie tylko coś na zasadzie literówki,
    brązowy i czerwony podłączone są do L - fazowego, a powinno być L do N.

Spróbuj, obawiam się nieco działania czujki ruchu, czy aby podanie fazy wstecz jej nie uszkodzi.
    Poza tym, powinno być OK.
  • Poziom 17  
    Myślę ze nie powinno być problemów z pracą obu układów. Można by je traktować jako dwa włączniki połączone równolegle. Ja czujkę ruchu podłączyłem do istniejącej instalacji oświetlenia z wyłcznikiem, który w twoim przypadku zastąpiony jest BISem.

Dodano po 38 [minuty]:

Nie mogę się zgodzić z kolegą Serwisor. Linie N i L dla obu układów będą podłączone poprawnie a wyjścia czujki i czasówki zrobione są na przekaźnikach. Gdyby nawet zamiast przekaźnika został użyty triak to element taki po zadziałaniu drugiego ukladu będzie miał ten sam potencjał po obu stronach anod co go nie uszkodzi. Błędem była by zamiana lini zasilania czujki gdyż w przypadku zadziałania obu układów na wyjściach spotkała by się linia zasilania z neutralnym a w tedy zabezpieczenia mają co robić.
  • Poziom 29  
    Przepraszam, nie doprecyzowałem, mi chodziło o załączanie BIS-a.
    Absolutnie nie o zmianę na wyjściu, tylko kwestia wysterowania.
  • Poziom 9  
    Podłączyłem, sprawdziłem - wszystko pracuje zgodnie z założeniem. Czujka nie zakłóca pracy BISa, przekaźnik również nie wpływa negatywnie na czujkę.

Dziękuję użytkownikom black.jack98 i serwisor za zaangażowanie w temat.