Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

HA 13155 - wejście z przedwzmacniacza

fifolin 21 Sty 2005 21:54 921 9
  • #1 21 Sty 2005 21:54
    fifolin
    Poziom 11  

Witam.
    Mam pytanko odnośnie tej końcówki mocy.
    Mam radyjko Pioneer z końcówką HA13155 lecz radyjko to nie ma wjścia na wzmacniacz zewn. Chcę wyciągnąć sygnał z końcówki mocy lecz nie wiem na których nóżkach jest ono podawane z przedwzmacniacza.

Czy lepiej wciągnąć sygnał p/l z frontu czy z tyłów?

Pozdrawiam.
    Mirek

0 9
  • #2 22 Sty 2005 02:41
    SlaweK
    Poziom 43  

Wejścia koncówki mocy łatwo namierzyć dotykając palcem po kolei wszystkich jej nóg. A czy wyprowadzisz sygnał z tylnych czy z przednich to bez różnicy, jeśli wzmacniacz będzie napędzał tylne głosniki to lepiej z tylnych je wyprowadzić. Dobrze było by odpiąć wejscie scalaka by nie obciążał Ci sygnału. A może się jeszcze okazać że ten sygnał będzie za mały by dobrze wysterować wzmaczniać i wtedy trzeba będzie dobudować stopnień przedwzmacniacza który nie zaszkodziło by nawet gdy sygnał będzie wystarczający dołożyć. I do tego nie zaszkodziło by dobudować funkcję mute by wzmaczniacz nie łapał Ci trzasków ale to trochę trudniejsze. A może prościej przeanalizować schemat radia i podobnych modelu, może się okazać że jest miejsce na płytce na taki układ , tylko że akurat w tej wersji z oszczędności nie był montowany, wtedy kierując się schematem innej wersji radia uzupełniasz tylko brakujące elementy.
    Jak widzisz żeby to fachowo zrobić to trzeba się nad tym zastanowić trochę, nie zawsze przeróbka polega na przylutowaniu kilku kawałków drutu.

SławeK

0
  • #3 21 Sie 2018 17:28
    xena11
    Poziom 10  

Witam, chciałbym kontynuować ten temat, ponieważ chciałbym zrobić to samo co w temacie, tylko z tym wyjątkiem, że będzie to radio seryjne. Odpada więc opcja, że będę mógł dołożyć układ przedwzmacniacza w pcb, gdyż producent raczej tego nie przewidywał. Chciałbym dołożyć jakiś swój przedwzmacniacz tak aby czułość się zgadzała z czułością mojego wzmacniacza i tak aby ew. zwarcie kabli rca czegoś nie spaliło w fabrycznym radiu. Pytanie moje brzmi jaki przedwzmacniacz proponujecie w takim przypadku? Postaram się podać wszelkie dane po zdemontowaniu radia.

0
  • #4 24 Sie 2018 10:52
    SlaweK
    Poziom 43  

Wszyscy jesteśmy ogromnie ciekawi jakie radio masz zamiar zepsuć. A co do przedwzmacniacza to najlepiej niskoszumomowy ale nie zawsze jest on konieczny. Nim coś zrobisz to obejrzyj dokładnie pacjenta i dowiedz się o nim jak najwięcej, wiele odbiorników fabrycznych posiada wyjście liniowe.

SławeK

0
  • #5 24 Sie 2018 22:03
    xena11
    Poziom 10  

Jest to Radio fabryczne Honda Civic VIII radio CD MP3 39100-SMR-G122-M1 Rf. CQ-MH5871G TYP CQ-MH5670K Panasonic
    Nie będę płakał jak je zepsuje i tak z nim coś jest nie tak, bo jak się rozgrzeje, a czasami odrazu po włączeniu, gra tak, jakby dynamicznie zmieniała mu się amplituta około o 1dB z jakąś niską częstotliwością, gdzieś na ucho 200Hz. A raz po 4 godzinach ostrego grania zaczęło się wyłączać, dopiero ożyło na następny dzień. Mam wrażenie, że kondensatory w przetwornicy szwankują. W każdym razie, rozbiorę i dam zdjęcia jak to wygląda. Być może za oryginalnym przedwzmacniaczem, nie będzie tego efektu albo się najpierw naprawi ten defekt.

Dodano po 6 [godziny] 11 [minuty]:

... Między czasie dostałem się do radia. Znalazłem też bardzo ciekawą stronę która opisuje większość pinów w radiu z różnych Hond. Zapewne przyda się to komuś https://www.tehnomagazin.com/Auto-radio-car-connector/HONDA-Car-Radio-Wiring-Connector.htm

Nie znalazłem mojego radia ale znalazłem podobną wtyczkę i chyba mam szczęście, bo widzę, że są wyjścia na wzmacniacz. W załączniku zdjęcie mojego radia z tyłu i opis podobnej wtyczki.

Muszę ustalić czy radio jest kodowane, bo nie znam kodu i jak to rozłącze będzie zonk.

Jeszcze się okaże, że poradzę sobie bez forum ;) myślę, że zaraz się na czymś wyłożę i będę prosił o pomoc

0
  • #6 25 Sie 2018 00:26
    xena11
    Poziom 10  

... Na forum civic forum napisali że nie ma radio kodu dlatego po rozebraniu wygląda to tak. Swoją drogą wzmacniacz 40W czyli po 10W na kanał jak ludzie mogą chwalić dźwięk z czegoś takiego? Nie rozumiem. Taki wzmacniacz na układzie TDA zbudowałem w technikum :)

Co mogło się tu zepsuć, że dźwięk nie gra czysto tylko jakby coś falowało? (Nie jest to przesterowanie ale tętnienie)

0
  • #7 25 Sie 2018 01:29
    xena11
    Poziom 10  

Zanim poczekam na odpowiedź na powyższe pytanie podzielę się spostrzeżem. Niestety wg. dokumentacji wzmacniacza TDA7386 to co opisują w rozrysie pinów wtyczki, jako "to Amp" w rzeczywistości jest sygnałem "from AMP" :) czyli to wyjście na głośniki.

Aby wyprowadzić sygnał z przedwzmacniacza chciałbym widzieć jaką czułość wejścia w [mV] ma ten wzmacniacz bo taką czułość na wejścia mu zapewne zaprojektowali. Nie podali tego w pdf ale znalazłem inną aplikację i tam zastosowali układ tea6320t jako przedwzmacniacz dla tda7386, i on ma w DTR podane max 2V na wyjściu myślę więc że te 2V to max jaki dostanę dla mojego złącza RCA. Będzie ok bo mam wzmacniacz samochodowy z regulacją od 0,1-8V czułości. Przystępuje do montażu RCA

0
  • #8 26 Sie 2018 11:06
    SlaweK
    Poziom 43  

Jak już znalazłeś dokumentację do TDA7386 to spójrz jaką ma moc przy jakim napięciu a potem pomierz napięcie zasilania. Hondy z reguły miały stosunkowo mały akumulatorek a i przewody masy i zasilania poprowadzone są cienkim przewodem co powoduje większe spadki napięcia. Po prostu zaprojektowane jest do spokojnego grania.

SławeK

0
  • #9 26 Sie 2018 13:01
    xena11
    Poziom 10  

Nie wiem czy ja Cię dobrze zrozumiałem, nie jestem jakimś znawcą wzmacniaczy, ale gdybym ja projektował wzmacniacz samochodowy, zapewne zastosowałbym w nim przetwornicę, tak aby spadki napięcia zasilania, nie miały dużego wpływu na dźwięk, moc, charakterystykę etc. Zresztą, nie interesuje mnie stopeń końcowy tego radia bo z pdfa widać, że to straszny shit a po grubości ścieżek i wielości radiatora, można wyczytać, że do muzyki to się nie nadaje, może jedynie do odsłuchu radia Maryja. Dlatego obchodzę końcówkę mocy i przenosze, zadanie wytwarzania dźwięku bardziej przystosowanym do tego urządzeniu. Prace fazy wstępnej zakończone. Wykonam testy jakości i dam znać. (Po lewej stronie dorobiłem mały radiator były tam trzy małe tranzystory smd widać było, że się grzały, laminat zciemniał)

0
  • #10 26 Sie 2018 21:48
    xena11
    Poziom 10  

Praca z radiem zakończona sukcesem, dzięki temu, że pisałem na forum czułem się pewniej, chociaż nie wiem czy ktoś to czytał w ogóle. W każdym razie, podłączyłem do radia wzmacniacz wyniesiony z domu i zagrało i jakość wydaje się dobra czułość wysoka bo miałem na 70% gałkę. Jedyna dziwna rzecz była że jak miałem podłączone oba kanały to jednego brakowało a gdy były osobno podłączone było wszystko ok. Może to wina wzmacniacza z domu, bo to był stary wzmacniacz z piwnicy i ma tylko jeden kanał sprawny, jeśli będzie coś nie tak wyjdzie gdy podłącze już docelowy wzmacniacz. Przy okazji dorobiłem sobie złącze multimedialne bliżej uchwytu do komórki, oryginalne złącze nie ładuje komórki wiec naprawie to i żeby nie plątaly się kable jack bliżej.

Oto jak to zrobiłem film: https://youtu.be/9kZ9_ZdizRw

0
  Szukaj w 5mln produktów