Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena LEMM AT 1200 - wysoki SWR powyżej 3 ,nie reaguje na strojenie

picia9669 15 Aug 2012 22:38 15273 50
 • #1
  picia9669
  Level 10  
  Witam,
  Mam problem z Anteną LEMM AT 1200, antena montowana na 14,5 cm magnesie (magnes posiada folię aluminiową),
  Zakupiłem SWR miarkę SUNKER SWR1180A, podczas pomiaru na otwartej przestrzeni SWR wynosi powyżej 3, tak 3,1 -3,2, (na każdym kanale) magnes na środku samochodu (Toyota Yaris). Wsadzanie i wyciąganie promiennika nie zmienia wyniku pomiaru.

  Myślałem, że cewka jest może zaśniedziała,więc ją wyczyściłem, było troszeczkę wody (takim drapakiem co stosuje się przed lutowaniem rur miedzianych), oraz poprawiłem luty, jednak nic to nie dało.

  Antena współpracuje z radyjkiem Ultra 3 CE0678 (tak wiem, że badziewne, ale nic mnie nie kosztowało, a po zrobieniu ekranu z foli aluminiowej działa jak trzeba), radyjko nadaje, sprawdzone żarówką.

  Jakieś porady? Przy takim SWR czuć z tyłu, że radyjko się grzeje. Może zacząć ciąć promiennik? Jednak wolałem zapytać niż niechcący zniszczyć antenę.

  Pozdrawiam
  Picia9669
 • #3
  picia9669
  Level 10  
  Zwarcia nie ma, ale i tak kupiłem nową wtyczkę, zmieniłem też wcześniej kabel od podstawki magnetycznej na rg58u ( porównałem z oryginalnym rg58a/u, to po ściągnięciu izolacji gęstość oplotu na tym rg58u była większa dlatego też ten założyłem ,stwierdziłem że będzie lepiej ekranować.), ale nic to nie dało.

  To nie jest sposób na mierzenie mocy radia, tylko kiedyś wyczytałem, że w taki sposób można sprawdzić czy radyjko nadaje, czy nie jest upalona końcówka mocy, jak świeci 12v żarówka o mocy 10w to jest ok, znaczy działa.
  Moderated By Olek II:

  picia9669 wrote:
  tylko kiedyś wyczytałem, że w taki sposób można sprawdzić czy radyjko nadaje, czy nie jest upalona końcówka mocy, jak świeci 12v żarówka o mocy 10w to jest ok, znaczy działa.


  Kolego, w tym dziale takie Herezje nie mają prawa istnieć. Czy jest to czytelne? 3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

 • #4
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.
  picia9669 wrote:
  To nie jest sposób na mierzenie mocy radia, tylko kiedyś wyczytałem, że w taki sposób można sprawdzić czy radyjko nadaje ...

  Przypominam, że jest to dział serwisowy i wszystkie żaróweczki - idą spać.

  picia9669 dobrze by było sprawdzić poprawność wskazań takiego miernika zwanego reflektometrem.
  Zrób (nawet na wtyku UC-1) takie sztuczne obciążenie 50Ω i podłącz je zamiast anteny na wyjściu reflektometru.
  Załącz nadajnik i od razu będziesz widział czy ten wskaźnik/miernik/reflektometr - prawidłowo pokazuje.

  Koszt sztucznego obciążenia to około 6zł. .


  Pozdrawiam.
  PS. Przepraszam za porównywanie reflektometru do [wskazideł czy mierniczków] - ale widziałem już reflektrometry z Chin, które mierzyły tylko "padającą" a do pomiaru "odbitej" nie było nawet kabelków do przełącznika. :cry:
 • #6
  picia9669
  Level 10  
  Hehe fajnie, z tą żaróweczką to właśnie kiedyś wyczytałem na tym forum.

  Post mógł być trochę rozjechany, bo pisałem z telefonu. Spróbuję z tym sztucznym obciążeniem sprawdzając ten "reflektometr"

  Ps. U mnie akurat są doprowadzone kabelki do przełącznika w miarce :)
 • #7
  Olek II
  Moderator
  picia9669 wrote:
  Hehe fajnie, z tą żaróweczką to właśnie kiedyś wyczytałem na tym forum.

  Napiszę tak, jest to przykre, nie ma takiego sprawdzania mocy, jest sztuczne obciążenie i reflektometr.
  A jeśli ktoś pisze o żarówkach.... Trudno, jest to dział serwisowy i tu pewne reguły muszą obowiązywać.
  Pozdrawiam.
 • #8
  picia9669
  Level 10  
  Przepraszam, gdzie ja napisałem, że tą żarówką to mierzymy moc radia?

  Jest to prosty sposób na sprawdzenie czy jest padnięta końcówka mocy czy nie.

  Zresztą żarówka sama z siebie wytwarza jakiś opór.
  Można policzyć sobie moc żarówki z prawa ohma, dla 50ohm będzie to żarówka 12V o mocy 2,88W, dla 100ohm - żarówka 12V o mocy 1,44W.

  Dobra, ale nie drążmy już tematu tej żarówki.
 • #9
  bc211
  Level 30  
  Sprawdzić czy nie są przypadkiem zamienione wtyki w swr-miarce. Sprawdzić czy od obudowy radia do folii jest "przejście"
 • #10
  picia9669
  Level 10  
  Jest przejście od obudowy radia do folii na magnesie.

  Jak sprawdzić czy nie są zamienione wtyki w swr-miarce?
  Znalazłem schemat, ale nie są opisane pozycje przełącznika (FWD/REF), ani gniazda TX i ANT.

  Antena LEMM AT 1200 - wysoki SWR powyżej 3 ,nie reaguje na strojenie

  Wrzucam zdjęcia środka miarki:

  Antena LEMM AT 1200 - wysoki SWR powyżej 3 ,nie reaguje na strojenie Antena LEMM AT 1200 - wysoki SWR powyżej 3 ,nie reaguje na strojenie Antena LEMM AT 1200 - wysoki SWR powyżej 3 ,nie reaguje na strojenie


  Edit:

  Przełącznik jest raczej dobrze podłączony, bo po kalibrowaniu w pozycji REF i przełączeniu na FWD miarka wychodzi poza skalę, do samego końca.
 • #11
  PLEXI
  Level 24  
  Kolego masz zdjęcie miernika wfs i z lewej strony napisane jest TX, czyli tam podłaczasz przewód łączący gniazdo antenowe radia z gniazdem antenowym miernika, a pod gniazdo z prawej strony ( napis ANT) podłączasz antenę.

  Dodano po 4 [minuty]:

  Anteny tego typu raczej nie sprawiaja problemów z uzyskaniem odpowiedniego współczynnika SWR, weź omomierz w ręke i sprawdź na wtyczce założonej na końcu kabla antenowego idącego od podstawy czy nie ma zwarcia, następnie sprawdź czy masz ciągłość obwodu- przejście między stykiem gorącym wtyczki, a promiennikiem anteny, czasem zdarzało mi się spotkac nowe anteny lemm z oderwanym uzwojeniem cewki wewnątrz anteny :).
 • #12
  picia9669
  Level 10  
  Z tą miarką to było wiadomo gdzie podłącza się radio, a gdzie antenę. Chodziło mi o schemat tego miernika znaleziony na forum, że nie jest do końca opisany, przy okazji natknąłem się na temat odnośnie tej SWR miarki, o tym co kolega wyżej wspominał, że pozycja REF działała jak FWD i na odwrót.
  W przypadku mojej miarki jest raczej wszystko ok, tak jak pisałem w poprzednim poście.


  Jest przejście, z gorącej żyły do promiennika, jest również przejście masy do folii na podstawce, tzn . ciągłość obwodu jest zachowana.

  W cewce miałem zgrzane przewody do mosiądzu, to potraktowałem mosiądz kwasem, żeby lepiej cyna łapała i zalałem zgrzewy cyną.

  Czy jest możliwe, że zwoje w cewce mogły się przestawić? Są wykonane z drutu miedzianego 1,5mm^2 i mają tam jakąś regulację ścisku drutu, obecnie są skręcone na maksimum.


  Ps. Jeszcze pytanko dotyczące kabla antenowego. Mam dwa przewody, jeden rg58a/u ( oryginalny od podstawki) i drugi rg58u (kupiony kiedyś w sklepie jak nie miałem podstawki), takie oznaczenia są na kablach.
  Pierwszy ma żadszy oplot, drugi gęstszy.

  I tu pytanie, czy dobrze myślę, ze ten z gęstszym oplotem będzie lepiej ekranować?

  Ps2. Pytanie co do sztucznego obciążenia, czytałem różne tematy i nie do końca łapie o co tam chodzi bo namieszane.

  Jak kupie zwykłe oporniki 50ohm 2W i 100ohm 2W (ewentualnie 4W lub 2W równolegle o 2x większej oporności) to reflektometr powinien mi pokazać dla:

  * 50ohm - SWR 1
  * 100 lub 25ohm - SWR 2
 • #13
  PLEXI
  Level 24  
  Tak zgadza się, że dla 50 om powinien pokazać swr=1 , ale jest jedno ale- mianowicie musisz kupić rezystory bezindukcyjne! Jest to bardzo ważne, gdyż jeśli kupisz zwykłe rezystory węglowe lub drutowe- a zwłaszcza drutowe to ich wypadkowa impedancja= rezystancja drutu oporowego + reaktancja indukcyjna cewki, którą tworzy drut oporowy nawinięty na walcowatym rdzeniu.

  Odnośnie tego przełacznika REF FWD, wydaje mi się, że u Ciebie działa odwrotnie- czyli źle, ponieważ napisałeś, że "... bo po kalibrowaniu w pozycji REF i przełączeniu na FWD miarka wychodzi poza skalę... ". Wskazuje to na to, że raczej będziesz miał zamienione pozycje ref z fwd.
 • #14
  picia9669
  Level 10  
  PLEXI wrote:

  Odnośnie tego przełacznika REF FWD, wydaje mi się, że u Ciebie działa odwrotnie- czyli źle, ponieważ napisałeś, że "... bo po kalibrowaniu w pozycji REF i przełączeniu na FWD miarka wychodzi poza skalę... ". Wskazuje to na to, że raczej będziesz miał zamienione pozycje ref z fwd.  Tak, tylko normalnie kalibruje się na FWD, a odczyt wykonuje się na REF, a podczas takiego pomiaru wskazówka nie wychodzi ponad skale. Przy odwrotnej pozycji - czyli kalibracja na REF i odczyt na FWD jest tak jak pisałem w poście wyżej.
  Jeżeli miałbym zamienione przewody w przełączniku to miałbym odwrotną sytuację do pisanych wyżej, czyli w "normalnym" schemacie kalibracji miałbym wyjście poza skalę.
 • #15
  PLEXI
  Level 24  
  Najlepiej było by gdybyś miał możliwość wykonania pomiaru innym miernikiem. Rozumiem, że zwarcia między żyłą gorącą a ekranem na wtyczce antenowej nie ma ?

  Dodano po 8 [minuty]:

  Odsyłam do tematu https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1169196.html
  Wygląda na to, że te mierniki są nic nie warte skoro składają je odwrotnie :) .
 • #16
  picia9669
  Level 10  
  U mnie ten miernik działa tak jak trzeba, czytałem tamten temat, u mnie jedynie tak się dzieje jak w tamtym temacie gdy będę kalibrować na REF, czyli odwrotnie niż trzeba.

  Nie ma nigdzie przebicia na gorącej żyle.

  Sprawdzałem miarkę sztucznym obciążeniem, miałem dwa oporniki po 100ohm 2W (po zmierzeniu omomierzem pokazało 108ohm). Połączyłem je równolegle uzyskując teoretycznie 50ohm i 4W, teoretycznie bo po zmierzeniu wyszło 56ohm.
  Po podłączeniu do Swr miarki 50ohm 4w miarka pokazała 1, czyli tak jak trzeba.
  Natomiast po podłączeniu 100ohm 2w miarka pokazała 1,4, a powinna 2.

  Co jest w niej nie tak?

  Oporniki które dostałem miały być bezindukcyjne, niżej zdjęcie.
  Antena LEMM AT 1200 - wysoki SWR powyżej 3 ,nie reaguje na strojenie


  Aha, a co z moim pytaniem odnośnie oplotu w kablu? Dobrze myślę, że gęstszy oplot - lepsze ekranowanie przewodu?
 • #17
  PLEXI
  Level 24  
  Tak dobrze myślisz- gęstrzy oplot to lepsze ekranowanie gorącej żyły. Zrób jeszcze dla pewności zdjęcie jak podłączyłeś kabel w podstawie.
 • #18
  picia9669
  Level 10  
  Kabel dobrze podłączyłem, tak jak stary był podłączony. Postaram się jakoś dodać zdjęcie bezpośrednio z telefonu, bo wyjechałem na weekend, dopiero w niedziele wieczorem będe miał dostęp do komputera.

  Antena LEMM AT 1200 - wysoki SWR powyżej 3 ,nie reaguje na strojenie Antena LEMM AT 1200 - wysoki SWR powyżej 3 ,nie reaguje na strojenie  Udało się wrzucić z telefonu :)
  Także liczę na dalszą pomoc.
 • #20
  picia9669
  Level 10  
  No jak może być zwarcie jak multimetr nie pokazuje zwarcia.
  Nie ma jak ściągnąć tej białej izolacji bo jest zapunktowana z obu stron po bokach i jest to taka izolacja jak np. we wtyczkach oddzielenie masy od gorącej żyły. Na tą śrubę nakręca się mocowanie z tzw. motylkiem.
 • #21
  Olek II
  Moderator
  Widać że to jest nakładka. Myślałem, że ona leży na śrubie. Ok, sam już nie wiem dlaczego nie możesz zestroić tej anteny. To jeszcze zrób tak:
  podłącz miernik pod radio, a zamiast bata, podłącz rezystor 50Ω i sprawdź SWR.
  Odbita powinna być "1". Jeśli tak będzie, to cewka nie jest ok, lub długość bata skracana. Po niedzieli zamieszczę dokładne dane cawki i długości bata.
 • #22
  picia9669
  Level 10  
  Mógłbym to zrobić na miejscu, ale zapomniałem ze sobą zabrać oporników.

  Mógłbyś mi jeszcze powiedzieć czy te oporniki co kupiłem są dobre? W poście wyżej było zdjęcie.

  W sumie to nie wiem jaki to jest konkretnie model lemma, na obudowie cewki było logo Lemm'a i nic więcej, a anteny sam nie kupowałem, tylko dostałem od kolegi i nie koniecznie musi to byc model at 1200 tylko jakiś inny.
  Więc jak masz dane o ilosci zwojow cewki i długości promiennika innych modeli, np. at 1500, at 1700, to prosiłbym o ich podanie. Wtedy będę mógł dojść po ilości zwoi który to model i będzie wiadomo czy bat nie był skracany.
 • #24
  picia9669
  Level 10  
  Ok, zrobię to dziś wieczorem.
  Wrazie czego jest jakaś możliwość kalibracji tej SWR miarki?
  Bo tak jak pisałem dla 50ohm jest 1, a dla 100ohm jest 1,4 zamiast 2.
  Z tego co widziałem, to w innych miarkach są dodatkowe potencjometry w środku do kalibracji, może tu wrazie czego jakiś dorzucić.
  Jeszcze będę musiał sprawdzić dla 25ohm co pokaże.


  Edit:
  Podłączyłem sztuczne obciążenie 50ohm 4w pod podstawkę magnetyczną zamiast anteny i Swr miarka pokazała 1, czyli nie drgnęła, czyli ok.
  Znaczy, że coś z tą anteną nie tak.

  Aha, jeszcze odnośnie miarki, na schemacie są podane pojemności kondensatorów , są one w piko, czy mili faradach? Te co są u mnie w tej miarce mają napisane 102, a na schemacie 0,1. Tak samo jest podana oporność oporników 1k ohm, a u siebie jak zmierzyłem, to po stronie tx ma 100ohm, a po stronie ant 180ohm, tak samo diody, do końca nie odczytałem ale miały inny początek i końcówkę 58. Jedynie co się mniej więcej zgadzało to potencjometr, na schemacie 10k ohm, po zmierzeniu 8k ohm.
 • #25
  bc211
  Level 30  
  Sam teraz widzisz jak bardzo przydatny może być rezystor bezindukcyjny 50Ω dla niektórych trudny do zdobycia "od ręki", to wtedy można wydłubać z byle czego bardzo popularne 2x100Ω / 0,25W "zwykły ćwierć watowy" ( kolory pasków: brązowy-czarny-brązowy), z wylutu. Moc wyniesie 0,5W to za mało, ale na te kilka(naście) sekund wystarczy.

  Z tymi zamienionymi czy brakującymi kablami do przełącznika... po prostu cudownie i kto by pomyślał aż nie chce się wierzyć

  Moderated By Olek II:

  Autor zadał zupełnie inne pytanie.
  3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.

 • #26
  Olek II
  Moderator
  Aby miernik był symetryczny, to elementy powinny być jednakowe. Pojemność kondensatorów oraz rezystory, nie mają dużego znaczenia, natomiast powinny być prawie identyczne. Diody selekcjonowane. Wówczas po zamiane wtyków do miernika wskazania będą jednakowe. Nie spotkałem w tanich miernikach żadnej symetrii.

  Teraz należy zająć się cewką i długością promiennika. Później zamieszczę dane.
 • #27
  bc211
  Level 30  
  Pewnie rozwaliłeś dobrą antenę przez te odwrócone funkcje swr-miarki.
  Podłącz teraz radio 400 kanałowe, albo i więcej i szukaj najniższego punktu paraboli (wykresu)
  Moderated By Olek II:

  Pomimo upomnień, wpisów moderacyjnych, kolega dalej brnie w kolizję z regulaminem. Kolejny wpis do księgi i ostrzeżenie.
  3.1.14. Zabronione jest publikowanie wpisów niezgodnych z tematyką danego forum lub wątku dyskusji.
  3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

 • #28
  picia9669
  Level 10  
  Jak mogłem rozwalić dobrą antenę jak tylko w niej zalałem cyną zgrzewy cewki i nie skracałem jej promiennika.

  ILE RAZY MAM PISAĆ? Przewody w przełączniku są dobrze przylutowane, bo mam odwrotnie niż w tamtym temacie podanym wyżej, a to znaczy że mam dobry ten przełącznik.

  Skąd mam niby wziąć radyjko 400 kanałowe? Zresztą po co mi one? Tylko żeby raz go użyć?

  Jak ktoś chce pomóc to niech czyta posty od samego początku, jak ich nie śledził wcześniej.
 • #30
  picia9669
  Level 10  
  U mnie długość promiennika równo 120 cm (sam bat, wyciągnięty z cewki)
  Cewkę bardzo łatwo się rozkręca, wsadzasz imbusa w te śruby co trzymają bat i dzwignią odkręcasz.

  Zaraz wstawię zdjęcie cewki.


  Antena LEMM AT 1200 - wysoki SWR powyżej 3 ,nie reaguje na strojenie