Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

avrprog mkii - komunikacja z procesorem

czterookipotwor 15 Sie 2012 23:12 2187 10
  • #1 15 Sie 2012 23:12
    czterookipotwor
    Poziom 8  

Witam! Postanowiłem rozpocząć swoją przygodę z mikroprocesorami na attiny2313 z książką mikrokontrolery dla początkujących. wykonałem samodzielnie płytkę testową która miała drobny błąd, mianowicie brak zasilania na tranzystorach sterujących do wyświetlacza led. na początku programator wykrywał procesor, chociaż brak zasilania na wyświetlaczu powodował, że nie widziałem żadnych efektów przez co błędów próbowałem się doszukać w programowaniu. Po kliknięciu czerwonej ikonki earse chip (i być może paru innych ikonek) w wyskakującym okienku programowania bascoma programator przestał się komunikować z procesorem. Teraz za każdym razem wyskakuje błąd: Detected Micro does not match the selected micro ATtiny2313. Z początku myślałem, że w ten sposób skasowałem fusebity, ale próbowałem z innym 2313 - to samo (również po usunięciu usterki na płytce), próbowałem łączyć na płytce stykowej, próbowałem na profesjonalnej płytce testowej z jeszcze innym świeżym procesorem, próbowałem zaktualizować wsad programatora, to wszystko na nic się nie zdało, programator zostaje wykrywany, chip ID za każdym razem 000000.
    Długo szukałem w internecie ale nie potrafię sobie pomóc. Co mogło się stać? Czy można w ten sposób w ogóle wyczyścić fusebity? Czy mogłem w jakiś sposób popsuć programator? Czy może być wina czegoś innego skoro nie działa układ: "świeże" attiny do płytki stykowej i połączone kabelkami tylko z programatorem? (sprawdzałem kabel programatora miernikiem) Czy łatwo jest popsuć avr zewnętrznym rezonatorem lub ładunkami elektrostatycznymi może? Wydaje i się że bardzo dużo szukałem w google i wyczerpałem wiele możliwości dlatego w końcu zgłaszam się tutaj i bardzo proszę o pomoć! :|

0 10
  • #2 15 Sie 2012 23:28
    mickpr
    Poziom 39  

Zacznij od tego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1790122.html

Rozwiązanie ostateczne : http://diy.elektroda.eu/atmega-fusebit-doctor-hvpp/

Ale zanim do tego dojdziemy - Attiny jest dość mały.
    Podłącz sam Attiny do :
    1. zasilania (+ kondensator 100nF)
    2. programatora (linie sterujące + masa)
    3. rezystora podciągającego RESET do +Vcc.
    4. Oczywiście kwarc + odpowiednie kondensatory

Spróbuj się połączyć bez żadnych płytek i podłączonych peryferii.

Sprawdź
    - czy masz dobre zasilanie,
    - w jaki sposób w momencie programowania zachowują się piny (RESET powinien na chwilę przyjąć stan "L". MOSI i SCk - powinny być na nich impulsy, jeśli sa na MISO - to znaczy że Attiny próbuje odpowiadać).

0
  • #3 16 Sie 2012 08:32
    czterookipotwor
    Poziom 8  

tak jak pisałem. Programator nie działa z całkowicie świeżym attiny2313, podłączonym jedynie do płytki stykowej kabelkami (czyli tylko programator i attiny), chip id:000000. To chyba wyklucza fusy. Na miso mosi i sck mam w granicach 0-0.5V podczas świecenia na programatorze diody ready, i nie zmienia się to podczas próby zaprogramowania (chociaż podejrzewam, że na multimetrze i tak nie można by zarejestrować jakiejś zmiany przeskakującego bitu ), na reset prawidłowo 4.4V. Na płytce stykowej zasilam z programatora, ale na profesjonalnej (z kondensatorami) próbowałem z zewnętrznym zasilaniem :|

0
  • Pomocny post
    #5 20 Sie 2012 09:40
    AvrArm
    Poziom 15  

proponuję zmniejszyć częstotliwość programowania isp (MAIN->Settings->ISP Frequency)

0
  • #6 22 Sie 2012 11:12
    czterookipotwor
    Poziom 8  

Po reinstalowaniu bascoma kounikaty trochę mi się zmieniły, tym razem chip id to 000006 całkowicie bez względu na to czy do programatora jest cokolwiek podłączone czy tez nie (płytka profesjonalna, ta wykonana przeze, mnie płytka stykowa lub całkowicie odłączony kabel programujący- ta sama reakcja. Tak jak poprzednio tyle, że nie 000000 ). Zmiana isp frequency nie daje poprawy. Instalowałem tez programator na innym komputerze, oczywiście bez skutku. Na moje całkowicie niedoświadczone i nie wprawne oko to chyba jednak uszkodzony programator. Ale może się mylę? (mam nadzieję) :|

avrprog mkii - komunikacja z procesorem avrprog mkii - komunikacja z procesorem

0
  • #8 23 Sie 2012 11:44
    czterookipotwor
    Poziom 8  

aktualizował. avrdude wcześniej wyświetlało komunikat w stylu bascoma, nie pamiętam, też jakiś błąd. Teraz nie chce w ogóle działać, to dla mnie trochę dziwne nic nie robiłem z tym programem, nawet rozpakowałem wszystkie pliki na nowo. Po próbie zaprogramowania wyskakuje wiersz poleceń z komunikatem: "Nazwa pliku, nazwa katalogu lub składnia etykiety woluminu jest niepoprawna" po kliknięciu przycisku erase wiersz poleceń informuje mnie, że: "Nazwa avrdude.exe nie jest rozpoznawalna jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne program wykonywalny lub plik wsadowy". Po kliknięciu terminal wyskakuje w wierszu parę komunikatów o niemożliwości komunikacji z stk 500v2, i każe ni jeszcze raz sprawdzić połączenia xP

0
  • Pomocny post
    #10 23 Sie 2012 19:42
    mickpr
    Poziom 39  

czterookipotwor napisał:
    Po próbie zaprogramowania wyskakuje wiersz poleceń z komunikatem: "Nazwa pliku, nazwa katalogu lub składnia etykiety woluminu jest niepoprawna. po kliknięciu przycisku erase wiersz poleceń informuje mnie, że: "Nazwa avrdude.exe nie jest rozpoznawalna jako polecenie wewnętrzne lub zewnętrzne program wykonywalny lub plik wsadowy".

Brak ścieżki dostępu do programu programatora (avrdude?)
    (Lokalizacja nie zawiera się w ścieżce zmiennej środowiskowej PATH).

1. Podłącz programator + płytkę z mikrokontrolerem.
    2. Wejdź do katalogu, gdzie jest plik AVRDUDE.exe (o ile masz zainstalowane AVRDUDE) - wykonaj :
    Kod: bash
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Daj zrzut ekranu co "się pokazało".

0
  • #11 16 Wrz 2012 11:16
    czterookipotwor
    Poziom 8  

Witam! Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc w problemie! Programator oddałem na reklamacje, niedawno otrzymałem wiadomość, że prawdopodobnie uszkodzony jest bufor wyjściowy programatora.

Temat zakończony

0