Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9

Sorcor 15 Aug 2012 23:39 17451 29
Automation24.pl
 • #1
  Sorcor
  Level 9  
  Witam

  Kocioł jak w temacie.
  Od jakiegoś czasu ma problemy z zapalaniem. Objawy usterki to nierówno pracujący wentylator i kod usterki F9. Po potwierdzeniu zwykle zapala, ale nie za każdym razem. Problem pierwszy raz pojawił się dzień po konserwacji przez serwisanta. Zadzwoniłem, przyjechał, sprawdził i orzekł, że do wymiany płyta główna. Na razie się nie zdecydowałem bo wydaje mi się że Viessmann poradzi sobie jakoś bez mojej kasy.
  Nie podejrzewam serwisanta o przypadkowe lub specjalne uszkodzenie kotła, dość dobrze mu z oczu patrzy, zbieżność czasowa to raczej to przypadek (ale kto wie).

  To co sprawdziłem:
  - wentylator źle, ale działa więc to nie problem przekaźnika sterującego
  - łożyska wentylatora nie zatarte, kręci się gładko
  - wężyki do presostatu czyste i suche
  - presostat działa - po dmuchnięciu w wężyk styki się zwierają
  - przewody kominowe czyste, jest ciąg
  - brak uszkodzeń na płycie spowodowanych np. piorunem

  Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu bo z oczywistych względów nie mam ochoty na wymianę płyty. Przy okazji jeśli ktoś ma do sprzedania proszę o podanie ceny płyty gdyby jednak okazało się, ze trzeba wymienić.

  Pozdrawiam
 • Automation24.pl
 • #2
  Anonymous
  Anonymous  
 • #3
  Sorcor
  Level 9  
  1. Wiem do czego służy wentylator, napisałem to, żeby nie było wątpliwości, że coś się przytkało.

  2. Nie wiem jakie to ma znaczenie, ale w osobnym w małej łazience/kotłowni razem z zasobnikiem 150l. Ciepło, sucho, bezpiecznie :)
 • #4
  Sorcor
  Level 9  
  Czy ta usterka jest zbyt skomplikowana i nikt nie potrafi podpowiedzieć czy po prostu nikt nie grzebie w elektronice bo klient i tak jest bez wyjścia i w końcu zapłaci za nową?
  Ludziska, trochę empatii! Nie każdy ma z czego finansować producenta!
 • #5
  davvid80
  Level 17  
  Hey,

  na wentylatorze jest zabudowana zwężka - trzeba ją sprawdzić i ewentualnie wyczyścić.
  Model WHEA ma dość specyficzny start - rozkręca powoli wentylator i czeka na zadziałanie presostatu (pomiar ciśnień na zwężce). Robi tak co jakiś czas - dopasowuje sobie tym samym minimalne wymagane obroty wentylatora aby przy małej mocy nie "targać" płomieniem.

  Przyczyną F9 może być:
  - zabrudzona zwężka
  - opory w kominie lub częściej na zasysaniu powietrza
  - uszkodzony wentylator
  - uszkodzony presostat
  Dwa ostatnie sprawdziłeś więc zostają pierwsze dwa punkty.

  Ps. Nie powinno się dmuchać do presostatu - bezpieczniej wciągać :)

  Pozdrawiam
 • Automation24.pl
 • #6
  Sorcor
  Level 9  
  Dzięki za podpowiedź.
  Wentylator wymontowałem kolejny raz, ale wygląda, że jest ok. Serwisant grzebał przy nim ponad pół godziny więc wydaje się, że wyczyścił wszystko co trzeba. Zacieki, które widać na zdjęciu mają 4 lata - na początku eksploatacji miałem źle zmontowany komin i bez odprowadzenia skroplin co powodowało zalewanie wentylatora.

  Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9

  Martwi mnie ta nierównomierna praca wentylatora. Wygląda to tak, jakby dostawał napięcie z przerwami 2x na sekundę. Czy może to być kwestia złego sterowania napięciem przez elektronikę kotła?
  Czy ma ktoś może schemat płyty głównej tego ustrojstwa? Cudów tam nie widzę a sprawdzanie ścieżek chwilę zajmie...

  Dodano po 16 [minuty]:

  PS
  żeby uściślić - jedną trzeba delikatnie dmuchać a drugą ciągnąć; rurkę oczywiście :)
  w osobnym poście żeby mi moderator całego wątku nie usunął za wpisy niezgodne z tematyka forum ;)
 • #7
  davvid80
  Level 17  
  Jaki masz komin ? Rura w rurze ? 60/100 czy 80/125 ? Jak długość ? Jak rozszczelnisz komorę spalania to załącza bez problemu czy nic to nie daje ?
 • #8
  Anonymous
  Anonymous  
 • #9
  Elza100
  Level 2  
  Witam!

  Od miesiąca walczę z tym samym problemem. Wymieniłem już wentylator, bo wszystko wskazywało na niego. Wydawał podejrzane dźwięki, sprawdzona drożność dolotu powietrza i wylotu spalin, pracował poprawnie w nocy (wyższe napięcie w sieci, potwierdzona poprawność pracy przy zasilaniu z autotransformatora) no i usterka pogarszała się z upływem czasu (od około 6 tygodni). To wszystko sugerowało, że pogarsza się stan łożysk wentylatora. Niestety po wymianie wentylatora dalej jest to samo, a właściwie gorzej (stary wentylator uzyskiwał odpowiednie obroty po podniesieniu napięcia, nowy nie). Niestety nie wziąłem pod uwagę, że nie przechodzi procedury ustalania prędkości obrotowej, ale założyłem, że odpada na wstępnej próbie testu wentylatora, no i pomyliłem się. Teraz jestem bezradny, bo podejrzenie pada na płytę główną.
 • #10
  Sorcor
  Level 9  
  davvid80 wrote:
  Jaki masz komin ? Rura w rurze ? 60/100 czy 80/125 ? Jak długość ? Jak rozszczelnisz komorę spalania to załącza bez problemu czy nic to nie daje ?


  80/125, wysokość ok 6m
  Rozszczelnienie nic nie zmienia, wentylator cały czas kręci wolno, impulsowo, ale w tym samym tempie. Dopływ powietrza sprawdzałem wcześniej m.in. ściągając zaślepkę - kocioł może wtedy pobierać powietrze z pomieszczenia:
  Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9

  Dodano po 8 [minuty]:

  Walker29 wrote:
  czy wentylator pracuje z przerwami, ale się rozpędza? Tzn. kreci coraz to szybciej i szybciej ?

  Pracuje z przerwami, ale się NIE rozpędza. Jak zaczyna tak kończy, kalibracji według mnie nie przechodzi. Prędkość obrotów jest taka, że czasami zwiera presostat i kocioł sam zapala. jednak 9 na 10 razy muszę go oszukiwać zwierając styki presostatu po skasowaniu usterki, żeby zapalił a potem już jest ok - grzeje wodę do zadanej temperatury, wyłącza palnik i przy następnej próbie F9.
  Na razie mogę się tak bawić bo lato i okna pootwierane. Jeśli jednak potrwa to dłużej to będzie trzeba uznać wygraną korporacji V i kupić płytę. Okaże się, że nawet elektroda nie da rady :(

  Dodano po 5 [minuty]:

  Elza100 wrote:
  Witam!

  Od miesiąca walczę z tym samym problemem.


  No to witam w klubie. Ja zacząłem od sprawdzenia wentylatora bo odgłosy były niepokojące, ale nie wskazywały na łożyska. Szkoda tej kasy na nowy, co bardziej cyniczni dystrybutorzy części dobrze się bawią czytając takie posty.

  Jeśli uda mi się to naprawić napiszę tu instrukcję jak to zrobić.

  Swoją drogą ciekawe ile nowych płyt głównych sprzedaje Viessmann do usterek gdzie nie trzeba było ich wymieniać. :/
 • #11
  Anonymous
  Anonymous  
 • #12
  Sorcor
  Level 9  
  Bez urazy, ale ja bym założył nową płytę gdybym miał "możliwość". Ja wiem, że serwisantom jest w tych tematach bardziej z górki bo mają dostęp do części, ale mniej liczę na rady od czynnych zawodowców (bo od nich raczej nie dostanę z oczywistych względów) a bardziej od byłych serwisantów lub zdolnych elektroników.
  Na dzień dzisiejszy czytając jak często zdarzają się problemy z tymi kotłami (co może oczywiście wynikać z ich dużej awaryjności, ale też z dużej ilości na rynku) zaczynam się zastanawiać czy nie zostać serwisantem Viessmanna :)

  Mam jeszcze jednego potencjalnego podejrzanego. Na osi wentylatora jest zamontowany czujnik obrotów, ale nie transoptor tylko prawdopodobnie czujnik magnetyczny (jeśli ktoś zna szczegóły to proszę o poprawkę). Teoretycznie uszkodzenie tego elementu może dawać takie objawy, ale z drugiej strony w nim nie ma się raczej co uszkodzić. Poza tym jego odpięcie powoduje, że kocioł przestaje zapalać nawet przy zwieraniu presostatu co raczej wskazuje, że on jednak działa.
  Wrzucam jego zdjęcie z zewnątrz i „od środka”. Nawet jeśli nie mnie to może kiedyś komuś się przyda.

  Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9

  Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9 Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9 Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9 Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9
 • #13
  davvid80
  Level 17  
  Jeszcze jedną próbę zrób... odkręć rewizję na przewodzie spalinowym i sprawdź czy wtedy się rozpędza wentylator...
 • #14
  Sorcor
  Level 9  
  davvid80 wrote:
  odkręć rewizję na przewodzie spalinowym i sprawdź czy wtedy się rozpędza wentylator...


  przy wyłączonym czy włączonym kotle?
  przy otwartej komorze czy zamkniętej?
 • #15
  davvid80
  Level 17  
  Odkręć rewizję i zmuś kocioł do pracy (np. zadaj wyższą temperatę wymaganą CWU)
 • #16
  Sorcor
  Level 9  
  davvid80 wrote:
  Odkręć rewizję i zmuś kocioł do pracy (np. zadaj wyższą temperatę wymaganą CWU)

  Sprawdziłem i niestety nie ma różnicy. Nie startuje bez pomocy.

  Nie napisałem jeszcze jednego co może być istotne. Te objawy jak w każdej chorobie się nasilają. Pierwszy raz po wizycie serwisanta, potem zdarzało się to co 2-3 tygodnie, później raz dziennie a teraz raz na parę dni sam zapali.
 • #17
  Elza100
  Level 2  
  Witam

  Dalej walczę z usterką F9. Na oscylogramach widać, że wentylator dostaje tylko część przebiegu (100 ms sinusoida, sterowana tyrystorem z opóźnieniem około 45 stopni., i 240 ms przerwa). Zrobiłem układ elektroniczny, który opóźnia wyłączanie sinusoidy o około 1 s i steruje nim przekaźnik załączający wentylator zasilany z autotransformatora. Po zastosowaniu tego układu okazało się, że poza cyklicznymi przerwami pojawiają się jeszcze dodatkowe przypadkowe przerwy dłuższe, około 2 s. Można przypuszczać, że na płycie może być pęknięta ścieżka np. masowa, która powoduje sumowanie się dwóch lub więcej sygnałów. Niestety dojście do tego nie jest możliwe bez schematu płyty głównej. Na razie będę miał protezę, która umożliwi mi używanie pieca. Poszukuję schematu płyty głównej do tego pieca.
 • #18
  Anonymous
  Anonymous  
 • #20
  Elza100
  Level 2  
  Witam

  Proteza działa dobrze, ale dalej poszukuję schematu płyty głównej.
 • #21
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Zmartwię cię pewnie, ale taki schemat w praktyce jest nie do zdobycia. Z przyczyn oczywistych... Powszechnie wiadomo, że te elementy sterowania kotłem posiadają certyfikaty bezpieczeństwa i producent nie życzy sobie ingerencji w te układy. Nawet serwisanci nie posiadają takich schematów.
 • #22
  Elza100
  Level 2  
  Odpowiedni poziom bezpieczeństwa w tym kotle zapewnia tylko bezpośrednie połączenie elektryczne presostatu z zaworem gazowym palnika (otwarcie styków presostatu odcina natychmiast dopływ gazu niezależnie od działania elektroniki). Natomiast mityczne certyfikaty bezpieczeństwa dają poziom niezawodności elektroniki pieców Viessmanna porównywalną z niezawodnością przeciętnego telewizora.
 • #23
  serwisant73
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie zmienia to jednak faktu, iż takowe certyfikaty posiada...
 • #24
  Sorcor
  Level 9  
  Z uwagi na dominację na forum serwisantów powiązanych finansowo z koncernami produkującymi kotły i (co naturalne) mało skłonnymi do pomocy problem nie został i najwyraźniej nie zostanie tu rozwiązany.
  Zamykam więc wątek wnioskiem: przed zakupem kotła trzeba czytać, czytać i jeszcze raz czytać, żeby nie naciąć się na badziewie, które kosztuje kupę pieniędzy a po paru latach wymaga mega kosztownej naprawy. Szukajcie więc nie tylko tego co ma nieobiektywne super opinie serwisantów, ale tego co pojawia się najrzadziej w pytaniach o naprawy.
  Amen.
 • #25
  Sorcor
  Level 9  
  Problem rozwiązany!
  Po długim czasie walki byłem bliski wymięknięcia i kupienia nowej płyty za te 1500 czy 1600, ale krew mnie zalała na producenta badziewia i postanowiłem wymieniać wszystkie elementy na płycie po kolei i do skutku. Na początek wytypowałem elektrolity jako najbardziej narażone na uszkodzenia. Wymieniłem pierwszy, kicha, wymieniłem drugi i... od ponad roku wszystko gra i buczy. Koszt 2,00 zł. Wiem, wiem, przepłaciłem. Mogłem go kupić za 50 groszy.
  Jeśli będziecie więc mieli podobne problemy to proponuje najpierw sprawdzić czy nic sie na płycie nie sfajcowało (pioruny), potem wymienić przekaźniki a później spróbować kondensatory od największych.
  Jeśli się nie czujecie na siłach popytajcie okolicznych/znajomych amatorów magików-elektroników. Nawet w tej opcji może to być "trochę" tańsze niż wywalenie półtora patola.
  Pozdrawiam i życzę sukcesów.
 • #26
  Zeeb75
  Level 1  
  Ten sam problem mam tylko z Vitopend 200 whea.
  usterka F9.

  wymienione wszystkie kondensatory i nic. Wentylator chodzi impulsowo i nie nabiera prędkości. Czujnik Halla sprawny. Z czujnikiem i bez czujnika chodzi tak samo.
  Wentylator podpięty poza piecem chodzi cicho i równo.

  "Magicy" oferują naprawę płyty od od 400 do 900 pln. Oczywiście może okazać się się ze płytę naprawili a "to panie pewnie coś innego jeszcze poza płytą"

  https://filmy.elektroda.pl/3_1574597843.mp4

  Ktoś coś? Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9 Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9 Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9 Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9
 • #27
  Sorcor
  Level 9  
  Jeśli ktoś mówi 400-900 to oczywiście nie będzie to 400 bo ofiara jest już przygotowana na 900 więc wszystko co poniżej zniesie bez problemu. Trzeba się więc liczyć z 800-900. Za tyle bym nie naprawiał, 200-300 byłoby rozsądne.
  Niedawno sprawdziłem cenę płyty do mojego, ale już nie mniej-więcej a dokładnie. Serwis w Krakowie, 904 zł netto plus 150 brutto wymiana, trzeba czekać tydzień na dostawę z Niemiec. Kontakt mogę podesłać na priv jeśli ktoś potrzebuje.
 • #28
  radoslaw13
  Monitors specialist
  Usterka identyczna jak w przypadku Sorcor, nawet okoliczności te same. Vitopend 100 WHEA z 2006r
  Po konserwacji pieca wentylator zaczął nierówno pracować. Na śrubie była plomba więc nikogo nie podejrzewam. Raczej zbieg okoliczności.
  Odwlekałem naprawę, usterka pogłębiała się, aż wyskoczył błąd F9.
  Serwisant stwierdził: wentylator albo płyta główna.
  Koszt wentylatora z wymianą 1500 zł, a płyty 4000 zł ( ilość zer jest właściwa)
  Sprawdziłem wentylator, nie było do czego się przyczepić.
  Na płycie wymieniłem kondensatory w linii sterowania wentylatorem.
  Piec pracuje prawidłowo, wentylator chodzi równo.
 • #29
  ROWE
  Level 34  
  Kocioł Viessmann Vitopend 100 whea, usterka F9
  #26, tu widać spuchnięty kondensator bodaj C6.

  Sprawdź jeszcze kondensatory te największe, niebieskie i popielate.
 • #30
  Sorcor
  Level 9  
  4000 to chyba jak zdemontują cały kocioł do wymiany płytki. Bandytyzm i żerowanie na czyimś nieszczęściu.
  Ja w 2019 znalazłem w Krakowie i zapisałem na wszelki wypadek:
  515 501 005, miła kobitka, 904 zł netto + 150 wymiana, trzeba czekać do 7 dni, mozna zamówić na biuro@ pełnego adresu nie piszę bo zaraz będzie hejt, że spamuję.
  Wentylatory bez łaski są w Internecie do kupienia po 400 z groszami, wymiana jest banalna, jeśli potrafisz zamontować wyłącznik do lampy to dasz radę.

  Swoją drogą lata lecą (ja pierniczę, to już 10 lat od tej usterki!!!) a kocioł wciąż działa. Chyba po sezonie spróbuję wymienić łożysko w wentylatorze bo mam wrażenie, że głośniej niż kiedyś pracuje.