Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zużycie energii budynku - co wynika z wykresu?

stud1 16 Aug 2012 11:19 3861 9
Optex
    stud1
    Level 10  
    W mojej firmie pojawił się problem sporego zużycia energii 'pozalicznikowej' czyli nie rozliczonej z subliczników najemców. Podejrzenia padły na centrale wentylacji i agregaty wody lodowej (klima). Po odczycie danych z licznika podejrzenia właściwie się potwierdziły. Okazało się również, że występuje spory pobór mocy biernej (fioletowy wykres), a co za tym idzie brzydki Tg fi (żółty wykres). Pociąga to oczywiście opłaty za moc bierną.
    Rozwiązaniem według mnie jest bateria kondensatorów do kompensacji. Tu pytania moje: Czy z wykresu można orientacyjnie oszacować moc takiej baterii? Mamy problemy z sypaniem się przeróżnych urządzeń, rejestrator monitoringu, zasilacze oświetlenia, o żarówkach nie wspomnę. Czy dobrze myślę, że po instalacji baterii te problemy mogą zniknąć? Co jeszcze możecie zasugerować, ewentualnie ci jeszcze wynika z wykresu? Dziękuję za odpowiedzi.

Zużycie energii budynku - co wynika z wykresu?

Tygodniowy wykres mocy godzinowych. P-czerwony, Q-fiolet, Tg-żółty

Przypomniałem sobie jeszcze jedno. Ciekawi mnie, dlaczego Tg rośnie tak znacznie w nocy, kiedy urządzenia nie działają?
  • Optex
    kosmos99
    Level 38  
    stud1 wrote:
    Ciekawi mnie, dlaczego Tg rośnie tak znacznie w nocy, kiedy urządzenia nie działają?

Według mnie dlatego, że moc czynna spada o wiele bardziej niż bierna a tgφ = Q/P.
    W nocy pracuje oświetlenie, które także pobiera moc bierną (zakładam, że na zewnątrz są inne źródła światła niż żarówki)
  • Optex
    serwisor
    Level 29  
    Moim zdaniem, potrzebna jest porządna analiza zużycia, poza wykresem co do mocy baterii kondensatorów.
    Natomiast to, że są one niezbędne, jest jak najbardziej słuszne.

Myślę że przy dobrej konfiguracji, zaczniecie sporo oszczędzać na prądzie.

Co do sypania się urządzeń, najpierw wypadało by sprawdzić parametry sieci, skoki napięć itd.
    stud1
    Level 10  
    Oświetlenie zewnętrzne to paski LED na kilkunastu zasilaczach, ok. 100W każdy. Tylko że one nie pracują w godz 23-6. Oprócz tego reklamy na dachu (w większości też LED) i świetlówki na klatkach schodowych. W nocy pracują serwerownie. Napięcie jest dość wysokie powyżej 230V ale jeszcze w normie. (nie pamiętam w tej chwili). Jak chodzi o skoki napięć to zdarza się, że reagują UPSy, nawet licznik notuje w logu zaniki. Chodzi o to, że na innym budynku też się to zdarza i urządzenia nie padają. A tam właśnie jest zainstalowana kompensacja.
    serwisor
    Level 29  
    Odpowiedź podałem wyżej - instalacja baterii jak najbardziej słuszna

Co do "padania" urządzeń - hmmm, nie wiem.

Zasilanie obiektu masz przez sieć 230/400 ?

U Mnie, posiadamy trafo 15/0,4 kV, więc nikogo więcej na sieci niskiego napięcia, a mimo to analizator w rozdz. NN często pokazuje skoki w tą czy tamtą.
    Nie są one drastyczne, ale świadczą o jakości zasilania 15kV i braku jego stabilności w trzymaniu parametrów.
    stud1
    Level 10  
    Mam dokładnie taką samą sytuację- własne trafo i badziewne parametry zasilania. I brak odzewu ze strony zakładu energetycznego na pisma i telefony.
    W sprawie zużycia - dzisiaj zacząłem zmieniać ustawienia systemów klimatyzacji, Kompensator jest w planie wydatkowym.
    tartaros
    Level 13  
    Raz wyłącz nie tylko oświetlenie ale wszystkie zasilacze dla oświetlenia i sprawdzisz. Zbyt mało danych żeby być pewnym co się dzieje.
    stud1
    Level 10  
    Zasilacze są wyłączane, bo przed nimi jest zegar sterujący ich stycznikiem. Mogę jeszcze ochronie powiedzieć, żeby oświetlenie klatek wyłączyli na przykład na godzinę. Z resztą chyba muszę się tam osobiście pofatygować w nocy, żeby sprawdzić co tam faktycznie działa. Podejrzewam że chodzą wentylatory kanałowe od WC i pomieszczeń w garażu, na co wskazuje obciążenie indukcyjne.
    serwisor
    Level 29  
    Więc pofatyguj się osobiście, będzie to najlepsze rozwiązanie.

Ja dzięki osobistej wizycie w nocy na swoim obiekcie, dowiedziałem się, że całą noc włączone było 80 źródeł 150W, a ja poinstalowałem wyłączniki, czujki ruchu i tym podobne, żeby oszczędzać, a te cholery (ochrona) w nocy zużywali 10 razy tyle.