Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mostek H sterowany 2 lub 4 wyjściami uC

cube000 16 Sie 2012 13:26 9060 10
  • Mostek H sterowany 2 lub 4 wyjściami uC
    Hej.
    Chciałbym przedstawić coś dla początkujących, takich jak ja. Prostą aplikację mostka H na kostce L293D.
    Potrzebowałem wysterować z arduino silnik krokowy bipolarny (4-przewodowy) A podłączanie przez płytkę stykową jest dość męczącym zadaniem.
    Standardowa aplikacja L293D wykorzystuje 4 wyjścia mikroprocesora, na co czasem można sobie pozwolić ale czasem jednak pinów brakuje. Na stronie http://www.tigoe.net/pcomp/code/circuits/motors/stepper-motors/ znalazłem schemat podłączenia mostka H który, po wykorzystaniu kilku dodatkowych elementów, pozwala oszczędzić 2 piny mikrokontrolera. Jednocześnie nie chciałem aby podłączenie było jedynie 2-przewodowe, bo traciłbym potencjalnie możliwość podpięcia pod układ 2 silników DC. Zdecydowałem się na wykonanie komplety 2 płytek, które umożliwią mi podłączenie zarówno silnika krokowego do mikrokontrolera 2 przewodami, czterema przewodami albo podłączenia dwóch silników DC.

Płytki rysowane w Eagle 6.2.
    Niestety moja drukarka już jest wyeksploatowana i bęben brudzi papier, ponadto drukuje w max 600dpi. Dlatego jakość ścieżek nie jest rewelacyjna, ale całkowicie wystarczająca.
    Opis na płytce niestety naklejany. Początkowo miał być również przeniesiony termotransferem, ale zapomniałem odbić lustrzanie wydruk a niestety nie mam już papieru kredowego.

Koszt:
    Niewielki. L293D to chyba coś koło 3zł, drobnica nie więcej niż 1zł, złączki śrubowe też dużo nie kosztują. Całość poniżej 10zł.

Schemat:

Płytka:

Zdjęcia:
    Mostek H sterowany 2 lub 4 wyjściami uC Mostek H sterowany 2 lub 4 wyjściami uC
    Filmy pokazujące działanie zarówno na sterowaniu z 4 jak i z 2 wyjść uC:

W załączniku plik pdf ze schematem, listą części, rysunkiem ścieżek oraz już poprawnie odbitym do termotransferu opisem.
    Pozdrawiam.

Fajne!
  • Semicon
  • #2 16 Sie 2012 23:33
    kocur_90
    Poziom 11  

Nie lepiej było użyć rejestru przesuwnego?
    Jak już porwałeś się na mostek H to mogłeś go zrobić na tranzystorach ;)
    Co do konstrukcji to prąd zawsze płynie przez oba uzwojenia co jest największą wadą, moim zdaniem (choć ma to też swoje zalety).
    Poza tym schemat zrobiony na "odwal się". Jak już publikujesz takie coś to mogłeś go dopieścić by jakoś wyglądał.

Powiedz ile ten silnik krokowy bierze prądu na uzwojenie bo mostek ciągłej pracy może podawać 600 mA co jest chyba trochę mało.

• Semicon
  • #3 17 Sie 2012 10:12
    cube000
    Poziom 10  

Dzięki za opinie.
    Fakt, płytki nie są zabezpieczane niczym, nie dorobiłem się jeszcze żadnego lakieru. Ale nie przeszkadza mi to, najwyżej zrobię kolejne płytki.

@kocur_90
    Przy prędkościach jakie mnie w tej chwili interesują silnik pobiera nieduży prąd. W czasie zmiany kierunku obrotu pojawia się pik do ok 250mA (tyle maks. wskazuje mój prosty miernik), uznałem więc że L293D da radę. To jest słaby silniczek wyjęty ze starej drukarki, zasilany 3,7V (przez LM317).

• #4 17 Sie 2012 10:34
    piotr32
    Poziom 13  

Ja pochwalam ten projekt mimo niedoskonałości
    Proponuję kolegom, wskazywać co w projekcie nie jest zrobione zgodnie
    z zasadami, a nie przystępować od razu do krytyki.
    Jak pomysłodawca napisał jest poczatkującym w tej dziedzinie
    Gdzieś musi zdobywać wiedzę i dośwaidczenie . To nie jest towar do produkcji to są wykonania jednostkowe dla zaspokojenia ciekawości i nabycia umiejętności.
    Wydajność mostka troszkę mała ale do prób wystarczy.

• #5 17 Sie 2012 13:19
    superhiro2
    Poziom 15  

Polecam wziąśc rozcienczalnik (rozpuszczalinik) do farb tym co myjesz płytkę po tonerze i rozpuścic w nim troche kalafoni i pokryc cieniutką warstwą pendzelem przed lutowaniem. Gwarantuje, że pady 100% pokryte. A ścierzki które nie są cynowane nie utlenią się.

PS. Jaką masz lutownice? Trafo czy kolba?

• #6 17 Sie 2012 14:49
    piotr32
    Poziom 13  

Pomysł dobry tylko że do rozpuszczania kalafonii używałem zawsze spirytusu lub odbarwionego denaturatu.

• #7 17 Sie 2012 15:07
    cube000
    Poziom 10  

Jeśli będę potrzebował większą wydajność prądową z mostka, to gdzieś czytałem o łatwym rozwiązaniu. Kupić drugą kostkę, położyć na obecnej i polutować nóżki, będą działać równolegle, wydajność wzrośnie. Pewnie przesadzić przy tym też nie można i warto by było jakiś dodatkowy radiator zastosować.

Wypróbuję te przepisy na przy następnej produkcji płytek. Na razie wykorzystuję laminat którego mój ojciec używał będąc w technikum. Doskonały to on już nie jest, więc i on pogarsza trochę wygląd.

Lutuję kolbową 60W, ale mam dość gruby grot, średnica ok 1mm na czubku.

• #8 17 Sie 2012 17:32
    Sobota
    Poziom 26  

Też coś takiego zrobiłem, dla arduino. Użyłem LN298N. W moim przypadku wszytko na płytce uniwersalnej. Teraz odrazu zrobił bym na PCB. Szybsze wyjście.

• #9 18 Sie 2012 07:00
    Katoo
    Poziom 17  

Fany pirat:D Płytki widzę że to chyba stary laminat:P u mnie takiego nie sprzedają;P ale jak sie sprawdza to bez różnicy jaki laminat:)

• #11 19 Sie 2012 10:38
    cube000
    Poziom 10  

Dokładnie tak, Leonardo.