Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza - chinol a 2x droższa marka

16 Aug 2012 19:13 3948 17
  • Level 9  
    Witam . :D
    Jestem (bardzo) początkującym ,,elektronikiem"(o ile tak się mogę nazwać) .

Poszukuje jakąś stację lutowniczą hot air i grotówkę w jednym .
    Na początku pomyślałem o jakiejś chińskiej Yihua ale po przeglądnięciu opinii i artykułów na jej temat zniechęciłem się i to bardzo .
    Poszukuje stacji która będzie służyła przez lata (ewentualnie drobne naprawy typu wymiana grzałki).
    Zacytuje jedną wypowiedź z na temat tego chinola (tj. Yihua/Zhaoxin):
    Quote:
    ,,Kto kupuje tanio ten kupuje dwa razy"

Pomyślałem poszukać coś lepszego i droższego zarazem (500zł- taka górna granica mojego budżetu).
    Pomyślałem o droższej ZD-987 lub ZD-982 lub też ZD-912.

Mam odnośnie nich kilka pytań :
    Mieliście do czynienia ze sprzętem ZD ? [pytam tu o opinie posiadaczy tego sprzętu a nie coś typu: nie kupuj tego badziewia bo to chinol. Ja jakoś nie spotkałem się ze złymi opiniami na jego temat]
    Czy da się do którejś z w/w podłączyć pistolet od rozlutownicy tego samego producenta? Link

Sprzętu na razie bene używał góra 3 razy w tygodniu po ok 2godz , ale wraz ze wzrostem doświadczenia i wieku będzie on używany coraz częściej .

Hmmm chyba że możecie polecić coś innego - ale pamiętając że zależy mi też na hot air gdyż sporadycznie będę go używał go gięcia polistyrenu HIPS . Może osobno gotówka a osobno hot air ?

Piszcie co sądzicie na ten temat.
    Pozdrawiam.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    A ty myślisz, ze te ZD, to co to jest? Chińczyk i to pełną gębą. miałem wątpliwą okazję pracować na stacji ZD916 i mam bardzo złe zdanie-
    - pierwsza kolba sobie wzięła i pękła, ładnie, na okrągło, cały gwint na który nakręca się przód kolby sobie "odlatał";
    - kolba nagrzewała się dość mocno, w zasadzie po kilu godzinach pracy to trzymałem ją za koniec;
    - grot był jakiś dziwny... mając doświadczenie z pracą na solomonie i wellerze, gdzie grot się po prostu ślizgał po punktach lutowniczych, to tutaj jakbym ciągnął gumką do ścierania po szkle - jakiś niefajny opór;
    - sama stacja działała też ciekawie - po każdym włączeniu rano, trzeba nią było trzasnąć o stół, bo coś w niej nie stykało, jak załapała, to chodziła, ale wstrząs co rano był konieczny (sprzęt nie był mój, więc nie naprawiałem);
    - rozlutownicy od tego zestawu to bałem się używać, nie dość, ze mi się zapchała już przy pierwszym użyciu (po przeczyszczeniu działała), to pistolet był jakiś koślawy i sprawiał wrażenie, że zaraz się rozleci;
    - hot aira nie używałem, bo nie potrzebuję u siebie.
    Jeśli chcesz mieć sprzęt na dłużej, to przejrzyj sobie, co w ofercie ma Solomon lub Xytronic. Potem to już Weller, Pace, ale ceny rosną...
  • Level 9  
    A coś konkretniejszego ,,na lata" za cenę ok 500 zł .Może być osobno oporowa a osobno hot air .
    Stacja Xytronic LF369D ma cenę do przyjęcia lecz martwi mnie ta moc 45 W .A jak wygląda sprawa z grotami ?
  • Level 13  
    Na allegro masz mało używana PT738 za 550zl a nowa za 800zl wiec tez okazja

http://allegro.pl/stacja-lutownicza-lutownica-hot-air-pt738-i2564798292.html

Ja używam AOYOE 2702A+ za prawie tysiaka z rozlutownicą i polecam, chodzi elegancko oraz trzyma temp, mam tez mojego pierwszego WEP 852D+ i własnie ci powiem że na sam początek to świetny sprzęt oraz moge polecic Zhaoxin i PT jak najbardziej, tanie grzałki jak do hota oraz lutownicy, więc nie patrz bo i tak wszystko to chińczyki tylko że np droższa na lepszych częściach ale nie koniecznie, ja nawet oddzielnie zakupiłem lutownice PT 937, powiem że wart zakup wyżej wymienionych.

Moc 45W to i tak bardzo dobry wynik moja sama PT 937 ma 40W a nowszy model ma 70W ale to i tak chińskie a oni lubią zawyżać, nie martw się na moc grzałki bo i tak jak na chińską jest świetna a najlepsza PACE ma 51W wiec nie wiem w czym sie martwisz o moc grzałki
  • Level 9  
    Ale Xytronic LF369D ma w sumie cenę w miarę do przyjęcia (około200zł).Co byś powiedział na tego Xytronic'a i jakiegoś hot air'a za około 200-300zł ?
    Albo stacje lutowniczą za 200-300zł a hot'a za ok. 200zł ?
    No chyba że nie ma za 300 zł jakiegoś lepszego hot air'a to pomęczę się jeszcze trochę z opalarką (jak wcześniej wspomniałem hot air'a będę sporadycznie używał do gięcia HIPS).
  • Level 31  
    LF369 to trochę hybryda, ta stacja ma kolbę zasilaną bezpośrednio z 230V. Przez to zminimalizowali koszty - brak trafa ale to również problem z wymianą kolby jak się rozpadnie bo jest na stałe przypięta to stacji.

W sumie nie jest taki zły ale kilka wątków o problemach z nią już widywałem na elektrodzie.
  • Level 9  
    Tak ogólnie to hot air'a może nie bede kupował z tego względu że chyba nie opłaca się go kupować dla sporadycznego zgięcia kilku arkuszy polistyrenu hips pod kontem prostym .

Czy moglibyście mi polecić jakąś dobrą stacje na lata najlepiej z termoparą do ok 200-250zł no chyba żeby to miała być super stacja 2x lepsza od tych co za 250 zł to zgadzam się na 300 zł .

Czy możecie coś powiedzieć na temat stacji lutowniczych Velleman ? Producent mi mało znany jest .
  • Level 13  
    ,,Witam . Very Happy
    Jestem (bardzo) początkującym ,,elektronikiem"(o ile tak się mogę nazwać) ."

Boje sie pomyśleć co mogłeś robić opalarką w elektronice....

He he z termoparą za tą cenę to nie znajdziesz, wszystko robione jest tak że trafo daje wyliczone napięcie przez chinola i tak ma na oko grzać, na stacji masz 300 stopni a załóżmy grzałka szwankuje lub spalona a stacja myśli że wszystko spoko. To są bardzo dobre stacje hot i luto w jednym, grzałki są w cenach 10-20zł więc śmiało kupuj nie wydziwiaj.

Jakie złe opinie? A co ci potrzeba więcej niż wylutowanie elementu, sprawny hot i luto, nawet świetnie nadają się do reflow.

Ogólnie ZD fajne sa ponieważ wyświetlają temp rzeczywistą oraz taka jaką ustawisz, powiem tak te tanie do zlóżmy 300zl maja max 40W a w realu na pewno trochę mniej, 600zl masz już do 70W, właśnie np w Aoyue są konkretne grzałki ceramiczne wraz z grotem 1 sztuka za 80zł wiec w tych stacjach pewniejsze 70W, zostaw tą opalarkę w garażu, bo jest sporo elektroników na allegro z opalarką w ręku, ja zajmuje się reballingiem a zainwestowałem prawie 10 tys a większość ludzi z opalarką w ręku psuje tylko reputację nazywając swoje metody naprawą, nie dość że garstka osób zajmuje się reballingiem profesjionalnym.

Mam na sprzedanie stacje lutownicza zobacz

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11221555#11221555
  • Level 9  
    malboro51 wrote:
    Boje sie pomyśleć co mogłeś robić opalarką w elektronice....

Przysięgam że w elektronice nic opalarką nie robiłem (i nie zamierzam). :wink:
    Jak dotąd tylko wlutowywałem drobne elementy oporówką za 10 zł.
    Tak jak napisałem potrzebuje czegoś na lata .

Co powiesz na temat (chyba) niemieckiego Monacor SIC-540 . Posiada wyświetlacz z zadaną temperaturą i temperaturą aktualną , no i nie jest chińska . Groty i grzałki takie drogie nie są więc ...

A może Aoyue 937+ są niby markowe , albo PT 2900 (chyba dobry sprzęt jak na tą cenę) .

malboro51 wrote:
    Mam na sprzedanie stacje lutownicza zobacz

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11221555#11221555

Niestety nie skorzystam - za dodatkowe 30 zł wole mieć ją nówkę Z GWARANCJĄ .
  • Admin of DIY, Automation
    Te chinole Aoyue nie są takie złe, tylko groty trzeba dopasować od czegoś innego.
    Mam PT968 już z 4 lata. Oryginalna kolba pękła, więc dokupiłem na allegro inną (do tego modelu). Groty dobrałem od lutownicy Xytronics: XY03 (tego najczęściej używałem) i do niedawna używałem tylko tej stacji poza tym, że nagrzewa się rączka to byłem zadowolony. Próbowałem robić jakiś układ czasowego rozłączania, ale z marnym skutkiem.

Podsumowując, uważam takie rozwiązanie (stacja PT...) z przerobioną kolbą za dobre, ponadto hot-air - całość jest ok za niewielkie w sumie pieniądze.
  • Level 13  
    Za niewielkie pięniądze ale i w zupełności wystarcza
  • Level 9  
    Nie chce kupować sprzętu który może okazać się ,,niewygodny" .
    Jeżeli miałbym kupować kompletną chińszczyznę to wolałbym pozostać jednak przy mojej sprawnej lutownicy za dychę .

Poważnie się zastanawiam nad czymś z Xytronic'a . Myślę nad modelemLF1680 tylko nie wiem czy przyda mi się termo pęseta . Możecie mi przybliżyć jej temat? Wygodne to to jest w użytkowaniu ?
  • Level 9  
    Ja ze swojej strony też polece Quick 706 . Naprawdę wygodnie się ją manewruje.
  • Level 9  
    ^^ Kupiłem już Xytronic LF1600 i sprawuje sie sie zarzutów . niedawno kupiłem jeszcze transformatorówkę za 30 zł .

A co do mojej stacji to mam pytanie :
    Czy to normalne że po założeniu oryginalnego grota wyczuwam wyraźny lekki luz między grotem a ceramiczną grzałką ?
    Może i głupie pytanie ale jest to moja pierwsza stacja .
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    Pomyśl. Hasło do przemyślenia - rozszerzalność cieplna.
  • Level 9  
    No ale żeby ceramika się aż tak rozszerzała to nie wiedziałem . 8-O