Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Co mogło być powodem zwarcia? Burze magnetyczne?

Pele 22 Jan 2005 00:06 1926 5
    Pele
    Level 22  
    Witam
    Postanowiłem napisać to w tym dziale.

Otóż jestem adminem sieci LAN i właśnie dzisiaj ok 21 nastąpiła dziwna sytuacja. Siedziałem sobie na laptopie podpiętym jak zawsze pod swisha, przeglądałem sobie strony www kątem ucha słyszałem jakieś dziwne trzaski (jak by przeskakiwanie iskry) z porządku je zignorowałem ale nie dało mi to spokoju. Podeszłam do kąta w którym mam cały sprzęt serwer swisha itp trzaski dochodziły właśnie z tąd przerażony chwyciłem za swisha i tu dostałem po łapach (kopnęło mnie) więc odłączyłem główne zasilanie od całego sprzętu a trzaski dalej, zaczęło kopać nawet jak dotykałem izolowanych kabli sieciowych tak się wszystko naelektryzowało że aż nie wiedziałem co się dzieje. Efekt jest taki że spalone 3 swishe w sieci i karta sieciowa w laptopie.

Piszę to bo ostatnio gdzieś wyczytałem że zbliżają się burze magnetyczne i nie wiem czy to może być przyczyną takiego zniszczenia. Może ktoś miał podobną sytuacje albo zauważył dzisiaj jakieś dziwne rzeczy.

Sabotaż wykluczam przebicia na kablach również jedyne co to ten jeden kabel między blokami który wisi na lince ok 60m (linka uziemiona) może w nim się zaczęło indukować.

Sieć mam już 3 lata i nigdy nie było takich rzeczy.
    drak
    Level 19  
    Piorun lub indukcja. Aby zaszła indukcja muszą być kable wysokiego napięcia lub inne żródło fal magnetycznych. Czy ta linka jest uziemiona z jednej strony czy z dwóch (powinna być z jednej)
    gabik001
    Level 37  
    Burze magnetyczne wystepuja na sloncu (wieksza aktywnosc plam slonecznych i wieksza energia wybuchu podczas przemiany wodoru w hel). Najwiekszy wplyw maja na rozchodzenie sie fal radiowych szczegolnie w wyzszych partiach jonosfery (wiec fale krotkie i odbicia jonosferyczne). Takimi sprawami najbardziej zainteresowani sa krotkofalowcy bo od tego zalezy propagacja fal radiowych (szczegolnie przy DX - dalekich lacznosciach). Nie sadze zeby burza magnetyczna mogla w jakis sposob zaklocic prace sieci. Tak jak kolega napisal, musialo wystapic jakies przepiecie.
    Pozdrawiam
    bursta
    Level 27  
    Sprawdź instalację, przeglądnij drogę kabli - może któryś leci w bezpośrednim sąsiedztwie innego o wyższym napięciu. jest zima a właściwie jej brak, tylko wilgotność większa, może powstały upływy na którymś z kabli sąsiadujących z siecią. Wytłumaczenie moż być jeszcze inne: piorun uderzył w podsieć elektryczną a nie masz zabezpieczeń przeciwprądowych albo centrala telefoniczna - nie zadziałały urządzenia przeciw piorunom, sam znam taki przypadek. Pozdro
    Pele
    Level 22  
    Większość kabli mam prowadzonych budynku.
    Między blokami wisi tylko ten jeden, linka jest uziemiona z jednej strony a w pobliżu nie ma ani jednego słupa energetycznego nie mówiąc już o liniach wysokiego napięcia.
    Dziwna sytuacja coś musiało być w powietrzu tylko co? sieć przeżyła nie jedną burze i nie było problemu.

Jedyne co zaobserwowałem jeśli chodzi o zjawiska atmosferyczne to podczas tego zajścia bardzo mocno sypało śniegiem, ale lini WN itp w pobliżu nie ma jedyne co to przekaźniki GSM na sąsiednim bloku.
    gumiś_rzesz
    Level 25  
    Wiem coś o tym też jestem adminem sieci i miałem podobne zdarzenie. Burza co tam burza ni pierwsza aż tu nagle bum i nic nie widać spalony switch serwer i kumpla komp dobrze że ja siedziałem na serwerze a nie na swoim switch mi wymienili serwer nowy. Ale nie o to chodzi nasze kable wiszą na słupach zaraz obok kabli energetychnych i telefonicznych i w zimie gdy leży śnieg na kablu iskry talą takie że się w głowie nie mieści teraz wpadliśmy na pomysł i uziemiliśmy skrętke efekt całkiem dobry przynajmniej sąsiedzi nie dzwonią do energetyków i nie muszeich prośić aby kable mogły zostać
    POZDRAWIAM
    gumiś_rzesz