Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie czujnika ruchu pod przekaźnik

16 Sie 2012 22:29 7365 10
  • Poziom 9  
    Witam
    Mam czujnik ruchu do którego jest podłączona lampa halogenowa, chciałem do tego czujnika ruchu podłączyć przekaźnik. Jednak po podłączeniu lampy + przekaźnika, czujnik non stop się załącza(słychać jak się wyłącza i od razu włącza), to samo dotyczy podłączenia samego przekaźnika bez lampy. Jeśli podłączę samą lampę wszystko jest ok. Znalazłem na forum, ze jest to spowodowane obciążeniem indukcyjnym cewki w przekaźniku, a mój czujnik ruchu nie jest przystosowany do obciążeń indukcyjnych. Można to jakoś obejść? Czy zostaje mi jedynie wymiana czujnika ruchu przystosowanego do obciążeń indukcyjnych?
  • Relpol
  • Poziom 34  
    Są przekaźniki elektroniczne, może z nim współpracowałby czujnik ruchu.
  • Relpol
  • Poziom 32  
    A ja podejrzewam, że po prostu źle podłączyłeś przekaźnik. Daj schemat/zdjęcie podłączenia to może coś się doradzi.

Ja w najprostszej lampie z czujnikiem miałem czujnik z przekaźnikiem i podejrzewam, że to standardowa konstrukcja ;)
  • Poziom 9  
    W załączniku przesyłam schemat, po odłączeniu tych dwóch zielonych przewodów od przekaźnika czujnik zachowuje się poprawnie.

Przekaźnik: Relpol R15 3PDT 10A 250V AC
    Czujnik ruchu: Projektor z czujnikiem ruchu Model: HZD 101(0102), max 150W R7s

• Poziom 32  
    Masz jakiś inny przekaźnik żeby sprawdzić działanie?
  • Poziom 9  
    Niestety mam tylko ten jeden przekaźnik
  • Poziom 34  
    A jak się zachowuje przy takim połączeniu i wyjętym żarniku?
    Jakiej mocy jest żarnik, a jaki dopuszczalny prąd czujnika?
  • Poziom 9  
    Przy wyjętym żarniku czujnik ruchu cały czas jest włączony(tak jakby wykrywał ruch). Żarnik jest mocy 80W, natomiast dopuszczalny prąd czujnika nie jest podany w instrukcji.
  • Poziom 34  
    Przekaźnik też?
    Masz może żarnik mniejszej mocy?
  • Poziom 9  
    Niezależnie od lampy, po podłączeniu przekaźnika do czujnika ruchu, czujnik ruchu wykrywa ruch i przekaźnik jest cały czas załączony. Wystarczy wyciągnąć przekaźnik z podstawy i wszystko jest ok, zmiana przekaźnika na inny też nic nie dała.

Więc układ można uprościć do następującej postaci:

Czy obciążenie indukcyjne może wpływać na działanie czujnika?
  • Poziom 9  
    Okazało się, że nadajnik dzwonka bezprzewodowego, który był podłączony do przekaźnika, podczas wysyłania sygnału powodował zakłócenia pracy czujnika. Dzięki wszystkim za pomoc.