Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hoover DST10146 P - nie działa pompa - wymieniony triak i rezystory

loniu44 16 Sie 2012 23:58 2061 4
  • #1 16 Sie 2012 23:58
    loniu44
    Poziom 8  

Witam,
    Po dwóch i pół roku czyli 0,5 r po okresie gwarancji zepsuła się pompa (najprawdopodobniej woda z węża odpływowego przedostała się na uzwojenie i spowodowała zwarcie - było mokro). Wymieniłem pompę (sprawdziłem na krótko działa) i nic to nie dało. Poczytałem na forum o triakach i rezystorach, że mogą się spalić i tak się też stało. Jednak w moim przypadku niestety wymiana nie wystarczyła, a pralka dalej nie wylewa.
    1. Czy możliwe że poszedł procesor (nie ma śladów uszkodzeń na zewnątrz).
    2. Jeśli tak to czy jest możliwa wymiana (czy on jest programowany)?
    3. Co jeszcze steruje pompą?

Hydrostat ma wężyk drożny i przeskakuje po dmuchnięciu. Dodam jeszcze, że po włączeniu pralki do sieci pojawia się napięcie na kablach ok 60V ( jeszcze przed włączeniem przycisku power) - czy to normalne? Napięcie nie wzrasta przy włączeniu pompy
    W serwisie Candy- Hoover chcą 635 PLN za moduł to sporo jeśli jednak pralka dzięki temu będzie działać to zawsze taniej niż nowa, ale jeśli coś jeszcze jest zepsute to jak to znaleźć...

Z góry dziękuje za jakąkolwiek pomoc
    Pozdr.

0 4
  • #2 17 Sie 2012 10:48
    dzimi
    Moderator

Triak jest sterowany procesorem poprzez tranzystor. Szukaj więc uszkodzonego tranzystora.

0
  • #3 21 Sie 2012 00:20
    loniu44
    Poziom 8  

Witam, dzięki za odpowiedź ale pomiędzy triakiem i prockiem są tylko rezystory i warystor. Ten ostatni nie wydaję się być uszkodzony. Zamierzam wymienić wszystko jeszcze raz (tzn triak i rezystory) i może jeszcze warystor profilaktycznie może coś były złe zamienniki wlutowane... Potrzebuję tylko trochę wolnego czasu, a ostatnio ciężko z tym.
    pozdro

0
  • Pomocny post
    #4 21 Sie 2012 01:15
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

loniu44 napisał:
    pomiędzy triakiem i prockiem są tylko rezystory i warystor.

Warystor jest pomiędzy triakiem a odbiornikiem , nigdy pomiędzy procesorem a triakiem . Wydaje mi się że zwarty triak uszkodził port procesora .

0
  • #5 10 Paź 2012 21:56
    loniu44
    Poziom 8  

Witam.
    Wychodzi na to, że miałeś racje machefi. Po wymianie modułu pralka śmiga jak "nowa" czyli to był procek. Co prawda żadnych wizualnych uszkodzeń nie miał ale była to ostatnia rzecz nie wymieniona więc musiał być uszkodzony. Koszt wymiany ogromny ponad 600 PLN. Czy warto było...? Zobaczymy na razie jakiś miesiąc działa i jest ok.

Dalej cieknie i o ile się nie mylę to nie z węży przy pompie, ale z kołnierza. Żeby kolejny raz szlak nie trafił pompy, a tym samym modułu zabezpieczyłem pompę folią. Niestety korpus pralki pod pompą zaczyna gnić (od wycieku wody) i zastanawiam kiedy się rozsypie bo już mi się nie chce bawić w skrobanie i malowanie.

W związku z powyższym zamykam temat a każdemu kto się zastanawia nad kupnem Hoovera bądź Candy gorąco odradzam!

0