Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik do silnika 380V trójkąt.

17 Sie 2012 10:12 2484 9
  • Poziom 12  
    Witam.

Mam silnik trójfazowy, na którym wybite jest 380 V trójkąt i chcę zbudować falownik zasilany z jednej fazy i dający na wyjściu trzy fazy do zasilania silnika, ponieważ ten silnik ma 1.5kW i przy miękkim starcie nie trzeba zasilania na 3 fazy.

Chcę zbudować falownik na układzie ir2130 i mam pytanie, czy do zasilania wejściowego falownika wystarczy wyprostowane napięcie sieciowe jednofazowe, czyli 340V, czy muszę zbudować boost z 340V na 600V?

Proszę o pomoc.
  • Poziom 43  
    Nie, tam masz wyraźnie napisane "up to 600V" nawet na samej aplikacji a w tabelach masz podane maksymalne napięcie 600V (625V) - niższe może być na spokojnie, nawet lepiej gdy będzie niższe. Oczywiście obowiązkowe będzie źródło zasilania ok 15V.
  • Poziom 35  
    obi one kenobi napisał:
    Mam silnik trójfazowy, na którym wybite jest 380 V trójkąt i chcę zbudować falownik zasilany z jednej fazy i dający na wyjściu trzy fazy do zasilania silnika

Wtedy na wyjściu uzyskasz 3x230V
  • Poziom 17  
    Kosmos99 - jest wiele rodzajów falowników i nawet z 150-200V DC uzyskują 3x400AC co sobie życzysz jak napisał kolega. Wracając do tematu, rozumiem że w sieci nie masz 3 faz tylko jedną. A z jaką mocą będziesz ten silnik obciążać?. Może tylko do wentylacji napisałeś "miękki start" może wystarczy jeden kondensator???. Ten układ + 3 transformatory z 15V/230V wtórne połączone w gwiazdę czy bezpośrednio? - nie wiem czy opłacalne, ale z gustami się nie dyskutuje.
  • Poziom 12  
    Witam.

W niektórych falownikach jednofazowe napięcie jest prostowane do 340Vdc i podawane na IGBT falownika w celu uzyskania trzech napięć wyjściowych.

W innych rozwiązaniach jednofazowe napięcie jest prostowane do 340Vdc i następnie podwyższane do 600Vdc i podawane na IGBT falownika w celu uzyskania trzech napięć wyjściowych o większej wartości, niż przy 340Vdc na wejściu tych pierwszych.

Czy w moim przypadku silnika 1.5kW 380V trójkąt mam zastosować napięcie 340Vdc, czy 600Vdc na wejściu falownika?

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    Dla zachowania tej mocy lepiej będzie zbliżyć się do tych 600VDC, przynajmniej 550VDC.
  • Spec od Falowników
    cb13 napisał:
    Kosmos99 - jest wiele rodzajów falowników i nawet z 150-200V DC uzyskują 3x400AC co sobie życzysz jak napisał kolega. Wracając do tematu, rozumiem że w sieci nie masz 3 faz tylko jedną. A z jaką mocą będziesz ten silnik obciążać?. Może tylko do wentylacji napisałeś "miękki start" może wystarczy jeden kondensator???. Ten układ + 3 transformatory z 15V/230V wtórne połączone w gwiazdę czy bezpośrednio? - nie wiem czy opłacalne, ale z gustami się nie dyskutuje.

Proszę, kolego podaj typ i producenta chociaż jednego takiego urządzenia przemysłowego... !!
  • Poziom 17  
    Proszę się dokształcić kolego "falowniki.com" niestety nie zjadłeś wszystkich rozumów Tohiba, Lenze i setka innych które mają napędzać silnik 3x380V, 1,5 kW z sieci jednofazowej 230V: np. E82EV152K2C 1,50 kW zas.1x230V. Bardzo łatwo zrobić podwajacz napięcia stałego i bez problemu sterować silnikiem jakim tylko dusza zapragnie. Da się zrobić WSZYSTKO!!! Właśnie takie nietypowe układy projektuje. Więcej nie pisze bo dyskusja nie ma sensu. Kolega dobrze napisał trzeba się zbliżyć do 500-600VDC.
  • Spec od Falowników
    @cb13
    Dziękuję za radę (uczę się całe życie), ale pozwól zwrócić sobie uwagę że:
    falowniki zasilane jednofazowo (230V) o których piszesz nie mają na "wyjściu" 3x400V tylko 3x230V !
    Nie ma w nich żadnych podwajaczy napięcia i innych cudów.
    Zapamiętaj że: napięcie wyjściowe falownika Uwy = 0...Uzasilania.

Pytający @obi one kenobi, wyraźnie napisał że posiada silnik 380V, tak więc nie ma szans zasilić go ze standardowego falownika przemysłowego (z zasilaniem 1-fazowym), żadnej firmy.

Pozdrawiam serdecznie ;)
  • Poziom 35  
    obi one kenobi napisał:
    W innych rozwiązaniach jednofazowe napięcie jest prostowane do 340Vdc

Skąd się bierze 340VDC? Niepowinno być 325?