Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dlaczego serwery proxy tak szybko znikają z sieci?

KazikowskiKazik 17 Sie 2012 10:31 2682 6
  • #1 17 Sie 2012 10:31
    KazikowskiKazik
    Poziom 7  

Często, przy publikacji kontrowersyjnych treści na polskich portalach, używam anonimowych serwerów proxy. Pomagają one ukryć adres IP tak, by nie przechwycił go “wymiar sprawiedliwości”, polskie służby specjalne czy korporacje. Jest to zabezpieczenie przeciwko wszelkim poprawnym politycznie gnojkom. Z tego rozwiązania korzystają dysydenci polityczni, blogerzy, dziennikarze śledczy, aktywiści, społecznicy. Chroni to ich przed współczesnymi totalitaryzmami, zapewnia anonimowość.

Jeszcze tydzień temu dostępnych było dostępnych tysiące serwerów proxy. Główne kraje to: Chiny, Rosja, USA, Brazylia, Indonezja. Tam było kilkaset serwerów proxy na kraj.

Cztery dni temu zauważyłem, że 90% serwerów proxy zostało skasowanych.. Dziś nie ma praktycznie 99% anonimowych serwerów proxy. Znikają serwery z każdego kraju na Ziemi, bez względu na sytuację polityczną, rządy, itp. Kiedyś liderem były Chiny, które momentami udostępniały nawet 700 serwerów i więcej. Dziś z Chin jest dostępny.. jeden serwer. Dziś liderem jest Brazylia z 17 serwerami.

Widać to szczególnie na tej stronie:Link

Link

Dlaczego i po co zamykają serwery proxy? Czyżby ACTA już działało?

0 6
  • #2 17 Sie 2012 11:45
    piterus99
    Poziom 43  

W tej chwili korzystasz zapewne z połączenia bez pośrednictwa serwera proxy - co czyni Cię już łatwym do namierzenia, niezależnie od tego czy przy publikacji korzystasz z proxy, czy nie.

Proxy nigdy nie było tak dużo, duża część to były fałszywe wpisy, część istotnie działała.

ACTA chyba do Chin, Brazylii i Indonezji nie sięga, może administratorzy zorientowali się, że serwery są zbyt oblegane?
    Wiem także, że część z nich była źle skonfigurowanymi serwerami Open-relay, które w zamierzeniu miały świadczyć usługi tylko dla wewnętrznej sieci, jednak w skutek błędnej konfiguracji, świadczyły usługi dla każdego.

Ewentualnie, ktoś mógł się samą listą zainteresować lub została wyczyszczona.
    Na linkowanej stronie w komentarzach zresztą jest ten wariant poruszony.

0
  • #3 18 Sie 2012 13:00
    adamos22
    Poziom 10  

Trudno sobie wyobrazić aby nagle wszystkie państwa nakazały likwidację serwerów proxy, wydaje mi się, że zbyt mocno ufasz tej konkretnej liście, która znajduje się na serwerach firmy zarejestrowanej w USA. Być może ta lista jest także kopiowana przez inne strony. Nagłe oczyszczenie jej z fałszywych wpisów, niedziałających serwerów lub takich, które częściej nie działają niż działają mogło wywołać taki efekt.
    Serwery proxy już dawno nie zapewniają dużej anonimowości, sam hidemyass.com wydał kiedyś adresy IP użytkowników na wniosek sądu.

Na chwilę obecną lepszym rozwiązaniem jest sieć TOR, ale jeśli będziesz udostępniał tajne materiały wojskowe USA, to i tak w końcu Cię wyśledzą ;)

Kiedyś jak korzystałem z proxy aby słuchać Last.fm za darmo, to na takich listach ok. 90% adresów nie działało albo działo z prędkością ok. 1-10kb/s.

0
  • #4 18 Sie 2012 13:45
    Tommy82
    Poziom 39  

A może po prostu to była lewa lista porxy założona przez służby lub fedowana serwerami porxy zakładanymi przez służby czy to USA czy przy lokalnej współpracy.
    Mogli stwierdzić ze mają już dość i teraz muszą delikwentów pozamykać.

Mogli tez po prostu porządek zrobić i powywalać niedziałające.
    Co do TOR to ja tam widzę pewne potencjalne niebezpieczeństwo niebezpieczeństwo.

0
  • #5 18 Sie 2012 22:54
    378792
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 19 Sie 2012 09:23
    Artur k.
    Admin grupy audio

To, że znikają serwery z Chin i Rosji mnie akurat nie dziwi. Rosja całkiem niedawno przyjęła nowe prawo, pozwalające w pewnym stopniu na cenzurowanie internetu, być może skutkiem tego jest właśnie zamykanie serwerów. Nie tyle przez rząd, co po prostu administratorzy je zamykają w obawie przed ew. konsekwencjami. Podobnie pewnie jest z Chinami.

Wielu ludziom proxy kojarzy się z anonimowością - to jest tylko skutek uboczny. Mało kto, zwłaszcza z najmłodszych internautów wie do czego w ogóle były stworzone serwery proxy. Tak, jak tu w temacie już ktoś napisał - serwery proxy w czasach gdy królowały modemy telefoniczne, pozwalały na upłynnienie ruchu. Sam swego czasu, mając modem telefoniczny i łącząc się przez znany chyba wszystkim numer 0202122, korzystałem z serwera proxy TP - w3cache.tpnet.pl. Wiele stron dało się normalnie oglądać tylko za pośrednictwem proxy.
    Dziś proxy nie mają już takiego znaczenia, jak jeszcze 15 lat temu, więc są zamykane, bo przecież ich utrzymanie też kosztuje.

0
  • #7 08 Lis 2012 19:03
    hehehehuhuhu
    Poziom 19  

Niektóre adresy proxy z Niemiec rozsyłają wirusy, miałem tą przyjemność się
    naciąć dwa razy.

0