Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

UPS GE Match 2200 z większym akumulatorem

mmx01 17 Aug 2012 11:05 1881 4
    mmx01
    Level 18  
    Witam,

Temat już kilkukrotnie wałkowany ale takiego rozwiązania jeszcze nie widziałem.

Sytuacja: działka + generator
    Oczekiwany rezultat: mniej hałasu
    Dostępne urządzenia: UPS GE Match 2200/1500W

Potrzebuje tego do zasilenia domku letniskowego gdy wyłączę generator.

Hydrofor 900W (przy starcie 1300W)
    Oświetlenie 150W

Hydrofor pracuje zazwyczaj około 10min, później obciążenie to już tylko 150W (zsumowane oświetlenie na świetlówkach)

Akumulator który planuje podłączyć to 40ah, obecnie w UPS był 28ah ale jest już przeszłością. Ceny żelowych są okurtne jak na takie zastosowanie.
    UPS jest wentylowany i przystosowany do pracy ciągłej, kłopotem jest oczywiście ładowanie nowego i większego akumulatora.

Myślałem nad prostym układem z triakiem lub przekaźnikiem, który przy obecności zasilania z sieci (generatora) podpina akumulator do prostownika, prostownik podłączony do generatora ładuje akumulator. W przypadku zaniku zasilania odłącza akumulator od prostownika i podłącza do UPSa. W ten sposób zawsze nawet przy wolnym czasie reakcji układu zasilanie pojawi się po podpięciu akumulatora pod UPS. Przekaźniki i triaki do 60/80A można bez kłopotu dostać w normalnej cenie.

Pytanie - co na to UPS, czy spodoba mu sie brak akumulatora?

Główna obawa to czas reakcji czyli moment zaniku zasilania i przełączenia UPS na prace na akumulatorach a opóźnienie przekaźnika. UPS nie wykrywa akumulatorów i nie startuje.

Jakies inne możliwości podłączenia prostownika nie wymagające podróży do UPSa?

Przeróbkę sekcji ładowania UPS rozważam jako ostateczne rozwiązanie.

Pzdr,
    M.
    mmx01
    Level 18  
    Odpowiem sam pod swoim postem, po wczorajszych dociekaniach UPS okazał się dokładnie być produktem Victron Match 2200VA.
    Dorobiłem do niego kabelek RS232 i z pomocą UPS Configuration tool dokopałem do opcji Battery Capacity.

UPS przyjął opcję 28Ah bez problemów. Myślę że do 50Ah powinno być ok.
    Prąd ładowania był 3A przy pomiarze amperomierzem a napięcie na bateriach 40.5V (UPS wymaga 36V i jest obecnie 3x12V 20Ah).

Dodatkowo jest taka opcja: External Battery Charger Current w A.

Dokumentacja jednak milczy na ten temat. Czy to oznacza że mogę bez problemu podłączyć równolegle na stałe ładowanie battery packa?

Jeżeli ktoś ma doświadczenia z taką konfiguracją proszę o wpis.

Jeszcze jedno:
    Optimised sine wave output, avoiding peak currents that can damage electronics and batteries
    Myslę że ten UPS 1520W da radę pompie hydroforu 700W nawet przy starcie ~1000W

i

Battery recharge current Match 2200-3000 : 3.5 – 10A, depending on programmed battery capacity
    Battery recharge time : approx. 2 hours for 90% capacity

Co sądzicie? ma funkcję boost charging aby szybciej ładować akumulatory.
    Idealnie nada się do cyklu pracy 3h agregat 7h UPS.

Pzdr,
    M
    mmx01
    Level 18  
    No więc doświadczalnie temat zakończyłem sam.

UPS jest w stanie bez problemu obsłużyć baterię akumulatorów 6x12V 20ah każdy w konfiguracji 2x3 dając 36V i 40Ah.

Prąd ładowania zmierzony to 9.3-9.8A. Watomierz potwierdza że UPS pobiera dodatkowo ok. 500W + aktualna moc obciążenia w trakcie ładowania akumulatorów.

Przy obciążeniu ciągłym na poziomie 260W UPS uważa że pociągnie na bateriach około 260minut. Testowałem to przez 2 godziny na pracy bateryjnej, test przerwałem ale wygląda miarodajnie.
    Hydrofor pracuje cyklicznie więc UPS podtrzyma go bez problemów między startami agregatu rano i wieczorem (co 8h).

Moc UPSa zweryfikowana za pomocą odkurzacza zelmer 1600W, pokazuje ok. 86% obciążenia i realne obciążenie 1380W. Odkurzacz bez problemu startuje nie powodując żadnych negatywnych skutków dla UPSa typu overload, ani innych odbiorników np. TV (ok 200W) podłączonego w tym samym czasie do UPSa (w ramach testu obciążeniowego).

Utwierdza mnie to w przekonaniu, że dokładając do hydroforu soft-start zestaw ten będzie funkcjonował poprawnie.
    Soft-start zmontuję na u2008b z czasem rozruchu ok. 2sek.

Podsumowując dobry UPS to podstawa, ten kupiłem ze złomu IT za 300zł z martwymi akumulatorami.

Pzdr,
    Mariusz
    siwo78
    Level 9  
    Witam
    Posiadam taki ups z odzysku, wymieniłem akumulatory na nowe o większej pojemności. I tu pojawia się problem. Ups posiada kartę SNMP z tego co udało mi się wyczytać z dostępnych w sieci informacji karta ta tylko służy do obsługi sieci (wyłączania - włączania) komputerów zasilanych przez niego,
    Przez tę kartę nie można dokonać zmian o których pisze Kolega w postach wyżej. Chciałbym dokonać kalibracji tego zasilacza względem nowych akumulatorów. I tu prośba do kolegi o ten program kalibracyjny do tego UPS i jak by można by było jeszcze prosić o przedstawienie sposobu tej kalibracji tego zasilacza. I ostanie pytanie prośba o schemat kabla RS do komunikacji z tym zasilaczem. Z programów które znalazłem w sieci nie można tego zrobić ponieważ nie obsługują już tego typu zasilacza UPS tylko nowsze modele GE.
    maki26
    Level 12  
    Koledzy poszukuję tego programu "ConfTool" czy "UPS Configuration Tool".
    Mam GE Match 1000 i chciałem wyłączyć "No load auto shutdown".

Próbowałem znalezionymi programami ale nie łączą się.

P.S. Kolego ja się łączę z tą kartą SNMP.
    Tam ustawisz pojemność aku, napiecie, itp.

Nie wiem jak masz ustawione DHCP czy statyczny.
    Musisz poszukać. Później logujesz sie haslo i pass to "ge" (2 litery).