Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Marantz SR4002 brak regulacji głośności

17 Sie 2012 12:59 3069 10
  • Poziom 37  
    Witam
    Dostałem do naprawy w/w sprzęt.
    Nie reaguje na regulacje głośności. Słychać czysty dźwięk o stałej głośnosci oraz "pukanie" przy próbie jej regulacji.

Stawiam na cyfrowy regulator głośności. Ktoś z szanownych kolegów wie może na której pcb go szukać? albo czy jest jakaś inna przyczyna tej usterki.
  • PCBway
  • Poziom 34  
    W SR4001 za regulacje głośności odpowiada r2s15205fp, być może tu jest podobnie.
    Znajduje się on na płycie gniazd wejsciowych.
  • PCBway
  • Poziom 37  
    Jak sprawdzić czy to napewno tu jest problem? r2s15205fp troche kosztuje aby go tak w ciemno wymieniać.

Po godzinie grzania sprzętu dzieją się dziwne rzeczy (sprawdzam na tunerze FM). Lewy kanał szumi a prawy lekko charczy.

Wcześniej po nagrzaniu sprzętu szum się pojawił w tle muzyki ale dzwięk był czysty
  • Poziom 19  
    Skoro po rozgrzaniu sytuacja się zmienia, użyłbym zamrażacza w sprayu do ochłodzenia układu regulacji głośności.
  • Poziom 37  
    Kolega Mleczyk miał racje. Siedzi tu r2s15205fp który się znacznie nagrzewa. Przelutowałem układ zero poprawy. Chłodzenie układu powoduje tylko przedłużenie poprawnej pracy jeśli chodzi o czystość dźwięku (jak się przegrzeje to szumi i dźwięk robi się niewyraźny).

Osobiście stawiam na ten układ. Koledzy się ze mną zgodzą?
    Gdzie kupie ten układ w przystępnej cenie?
  • Poziom 34  
    Tylko tu go znalazłem KLIK.

Czy cena przystępna, przy cenie sprzętu raczej tak.
  • Poziom 37  
    Hmm czyli taniej nie będzie.

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz. Amplituner daje tylko czysty dźwięk w trybie pure direct. Przy "zabawie" tą funkcją dźwięk zrobił się głośniejszy bardzo zniekształcony, po powrocie w tryb pure direct dźwięk się już nie naprawił i włączyło się zabezpieczenie.

Co kolega o tym sądzi? Objawy dalej wskazują na ten układ? ja już powoli zaczynam mieć mieszane uczucia.

Przestygł znowu odpalił na początku z sporym brumem w tle, potem charczący dzwięk i przy zabawie głośnością głośny strzał i znów zabezpieczenie.

Na niepodłączonym kanale (teoretycznie cisza) słychać znaczny szum w tle
  • Poziom 34  
    Na początek ten potencjometr, grzeje się na tyle ze parzy ?
    Jeżeli tak to wymiana.

Sprzęt dostał zapewne strzała na sygnale.

Sam kiedyś ubiłem w ten sposób selektor scalony.

Nie wiem jak jest faktycznie z efektami, lecz mogą być realizoawne jak korekcja po przez właśnie ten układ.

Można próbować wylutować układ i pominąć go mostkami, o ile zadziała wyjaśni się czy coś jeszcze jest ubite.
  • Poziom 34  
    Nie wiem czy to ważne ale
    Dostępność produktu:
    Ilość: stan: 0
  • Poziom 37  
    Cena jak cena jutro zrobię ładne obejście całego preampu i okaże się czy reszta jest ok. Potem telefon do klienta i zobaczymy na ile mu się to spodoba.

Ps. jakie są szanse dostać taki moduł na części i w jakich cenach chodzą o ile są?