Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant atmoTEC pro VUW 200/3-3 M R1 redukcja wkładu kominowego

17 Sie 2012 13:47 2562 6
  • Poziom 1  
    Chciałem sie dowiedzieć czy podłączając Vaillant atmoTEC pro VUW 200/3-3 M R1 mogę zastosować wkład kominowy o średnicy 100mm. Wyjście z pieca ma średnicę 110mm, jednak taka rura nie zmieści mi sie w kominie. Jeśli użycie wkładu 100mm nie będzie możliwe to czy alufol będzie dobry czy muszę frezować komin?
  • Poziom 15  
    Alufol zda egzamin.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    sromotnik napisał:
    Alufol zda egzamin

Tak, jednak to nie jest trwałe rozwiązanie. Mnie jakoś ten wynalazek nie przypasował...
  • Poziom 15  
    Ale przy takim przekroju i gdy np. komin jest ściągany to jedno z sensowniejszych rozwiązań.
  • Poziom 19  
    Cytat:
    ROZPORZADZENIE
    MINISTRA INFRASTRUKTURY
    z dnia 12 kwietnia 2002 r.
    w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadac budynki i ich usytuowanie.
    (tekst ujednolicony przez GUNB)

§ 174. 1. Grzewcze urzadzenia gazowe, takie jak: kotły ogrzewcze, grzejniki wody przepływowej, niezależnie od ich obciażen cieplnych, powinny byc podłaczone na stałe z indywidualnymi kanałami spalinowymi, z uwzglednieniem instrukcji technicznej producenta urzadzenia, o której mowa w przepisach dotyczacych zasadniczych wymagan dla urzadzen spalajacych paliwa gazowe.
    2. Przewody i kanały spalinowe odprowadzajace spaliny od urzadzen gazowych na zasadzie ciagu naturalnego powinny posiadac przekroje wynikajace z obliczen oraz zapewniac podcisnienie ciagu w wysokosci odpowiedniej dla typu urzadzenia i jego mocy cieplnej.
    .....

Można zasięgnąć opinii mistrza kominiarskiego, lub projektanta, albo obliczyć samemu.
  • Poziom 15  
    Norma PN -B -02431-1 mówi:

2.2.1.5 Kanał spalinowy
    Przekrój i wysokość kanału spalinowego należy ustalać w sposób obliczeniowy, a w
    przypadku kotłów z palnikami inżektorowymi, najmniejszy wymiar przekroju lub średnica
    kanału spalinowego powinna wynosić nie mniej niż 14 cm, a wysokość powinna być taka aby
    zapewniać ciąg wymagany przez producenta kotłów.
    W przypadku kotłów z palnikami nadmuchowymi, przekrój i wysokość kanału spalinowego
    należy ustalić w sposób obliczeniowy z uwzględnieniem wymagań producenta kotłów.
    A w tym przypadku mamy do czynienia z palnikiem inżektorowym. Więć kanał 14 cm. :)
  • Poziom 19  
    A więc, chcąc być w zgodzie z tą normą robi się poważny problem.