Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Attiny2313 - Sterowanie rezystancją

17 Sie 2012 15:37 1764 7
 • Poziom 16  
  Witam!

  Nie wiem czy temat poprawnie opisany ale potrzebuję wiedzieć czy da się sterować rezystancją z uC ... heh Jak by to opisać.

  Może najprościej.

  Wiem że temat sterowania radiem pioneer z kierownicy Opla Vectry B był poruszany ale ja nie chcę rozbierać kierownicy i nic lutować tylko wpiąć się w oryginalną instalację radia i nim sterować z kierownicy, także nie chcę kupować drogich wynalazków "adapterów" i tu moje pytanie czy można tak zaprogramować uC aby odczytał rezystancję wciśniętego przycisku z kierownicy i wypuścił odpowiedni sygnał do sterowania radia ??
 • PCBway
 • Poziom 39  
  Da się...
  Najpierw pytasz o jedno (sterowanie rezystancją) - czyli o potencjometry cyfrowe.
  Następnie pytasz o możliwość ODCZYTU (potencjometru ???) w kierownicy auta (da się poprzez ADC to zrobić).
  Attiny 2313 jak dobrze pamiętam ma tylko komparator ADC, więc wybierz inny MCU.

  wabikboy napisał:
  odczytał rezystancję wciśniętego przycisku z kierownicy i wypuścił odpowiedni sygnał do sterowania radia

  Wytłumacz to dokładniej.
 • PCBway
 • Poziom 16  
  Chodzi mi o to że przyciski w kierownicy po naciśnięciu podają jakąś tam rezystancję a radio ją odczytuje i wie jaką funkcję uruchomić, i jest art. o tym jak tą rezystancję dopasować do pioneer'a ale trzeba wylutować rezystory i zastąpić je innymi a tego chcę uniknąć. Chcę to zrealizować tak iż układ odczyta tą rezystancję z kierownicy i wypuści odpowiednią dla radia.
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Więc do odczytu użyj ADC, jak podłączysz napięcie pod tą kierownicę, to zmiany rezystancji będziesz obserwował jako zmiany napięcia, które wprost można zmierzyć przez ADC - zobacz zasadę działania dzielnika napięcia. Z drugiej strony, najprościej zastosować jakiś potencjometr cyfrowy, np. na 1-wire.
 • Poziom 8  
  Sorki za odgrzebanie kotleta, ale temat prawie, że ten sam.. Otóż muszę podłączyć się sterowaniem z kierownicy, do arduino jak na tym schemacie:
  Attiny2313 - Sterowanie rezystancją

  I tu cały problem, na schemacie idzie 5V z ardu, a umnie musi iść 12v z wyświetlacza do kierownicy, przez rezystory, i do kostki iso 1 kabel.

  Autor pomysłu piszę, że dać nie większy rezystor, niż 50kOhm jeżeli bierzemy prąd z auta, ale rozumiem, że chodziło mu, że jeżeli w aucie mamy skądś 5V, czy może właśnie chodzi o to że można podpiąć 12V??

  Kompletny laik ze mnie, dzięki z góry:)
 • Poziom 37  
  Skromnym zdaniem wątek cyfrowego sterowania potencjometrem jest ciekawy, ale lepiej by było się spiąć z wnętrznościami radia, tam już coś podobnego fabryka dała. Olbrzymia ilość radyjek ma opcję pilota IRDA
 • Poziom 8  
  Tylko ja zamontowałem tablet w w ramce 2 din(wzmacniacz, przetwornica, hub otg) i z Arduino ma iść sterowanie po usb do tabletu. Nie wiem czy wystarczy odpowiedni rezystor dobrać, czy coś jak regulator, czy już sam nie wiem..