Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

I-Max B6 - Przygasa po podłączeniu zasilania

Sliper92 17 Aug 2012 21:42 1809 5
    Sliper92
    Level 9  
    Witam. W zeszłym roku zakupiłem ładowarkę I-MAX B6. Ładowarka nie miała wbudowanego zasilacza, ani żadnego innego w komplecie. Używałem zasilaczy z komputerowych zestawów głośnikowych Creative 2.1. Ładowarka działa na prąd stały i napięcie w przedziale 11 - 18V. Trafo Creative po wyprostowaniu napięcia na mostku, dawało 17,xxV i prąd około 3A(znamionowy). Ładowarka działała poprawnie do póki prąd ładowania nie przekraczał 0,6 - 0,9A - losowo. Dziś po podłączeniu pakietu Ni-MH 7,4V wyświetliła komunikat "Input vol error" i wyświetlacz przygasł. Każdorazowe podłączenie ładowarki do zasilacza, a zasilacza do sieci kończy się tak samo. Wyświetlacz przygasa, robi się ciemnoniebieski, a ładowarka nie reaguje zupełnie na nic. Zastosowanie Innych zasilaczy o parametrach zgodnych z wymaganymi nie przynosi żadnych rezultatów. Czy ktoś jest w stanie mi pomóc? :x
    krzycho123
    Level 31  
    Sprawdzałeś działanie z innym zasilaczem ?
    Sliper92
    Level 9  
    Oczywiście. Z kilkoma o różnym napięciu i prądzie do od 1 do 5A chyba. Nie więcej.

Dodano po 1 [minuty]:

Zasilacz eliminuję z góry. Na każdym ma podobne objawy. To jest ewidentnie jej problem wewnętrzny, tylko ja pojęcia najmniejszego nie mam - jaki.
    krzycho123
    Level 31  
    W takim razie uszkodzony tranzystor na wejściu zasilania , AO4418.

Można zastosować jako zamiennik np : fds6680a
    Sliper92
    Level 9  
    Ładowareczka wygląda tak >

Na zdjęciu zaznaczyłem spalony tranzystor na wejściu i prawdopodobnie identyczny na wyjściu. Dokładnie sfotografowałem oznaczenia. Chciałbym się teraz ostatecznie upewnić, co kupić na jego miejsce i czy kolejność wyprowadzeń będzie taka sama.

Wydaje mi się, że ten może być identyczny jak ten spalony>
    Czy ktoś to może z pewnością potwierdzić?

Czym ostatecznie je zastąpić?
    TONI_2003
    Moderator
    Sliper92 wrote:
    Czym ostatecznie je zastąpić?

Masz wiele możliwości co do wyboru należy tylko wybrać np. na zdjęciu poniżej. Lecz skupić się należy (takie same wyprowadzenia dla układu) i na mniej więcej podobnych parametrach podanych dla tych tranzystorów (datasheet) oraz wielu innych zapewne podobnych od podanych przykładów.
    FDS6680A
    FDS7764A
    AO4418
    IRF7455PBF
    IRF8736PBF
    Sądzę, że dostępność zakupu u nas w kraju (cena + przesyłka) to najważniejszy aspekt sprawy, a czy to będzie któryś z tych tranzystorów to już Twój wybór. :D
    PS.
    Należy tylko przed montażem sprawdzić czy ewentualnie jakiś inny element nie został uszkodzony np. (rezystory (prawy dolny róg PCB).
    Zatem do dzieła kolego bo jakoś słabo Ci to idzie... :D