Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dziwne zachowanie łącza po zwiększeniu przepustowości

17 Sie 2012 23:18 1569 15
  • Poziom 7  
    Witam.
    Jestem w trakcie zmiany umowy z 2,5 Mb/s na netie do 20. Po zwiększeniu przepustowośći (co nie przełożyło się jak narazie na szybkość na szybkość) zaczęły pojawiawiać sie masowo CRC. Z tego co mi wiadomo są to błędy techniczne linni albo sprzętu w domu. Co mam z tym fantem zrobić?
    Przed zwiększeniem przepustowości:

SNR Margin 30.9 | 34.5 db
    Line Attenuation 16.0 | 9.5 db
    Data Rate 2496 | 319 kbps
    Max Rate 20216 | 360 kbps
    POWER 17.3 | 11.3 dbm
    CRC 0 | 0

Po zwiększeniu

• Poziom 20  
    Błędy są efektem znacznego zmniejszenia się SNR
  • Poziom 7  
    Czyli jest to przejściowa sytuacja? Czy będzie to miało widoczny wpływ na stabilność działania łącza?
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    MaciekJS napisał:
    Czyli jest to przejściowa sytuacja?

Niski SNR i błędy CRC? Raczej tak zostanie jeśli synchronizacja utrzyma się na obecnym poziomie. Jesteś w stanie określić po jakim czasie synchronizacji uzbierała się liczba błędów jak na screenie?
    MaciekJS napisał:
    Czy będzie to miało widoczny wpływ na stabilność działania łącza?

Jeśli masz już potwierdzoną aktywację nowej opcji już masz efekty o których sam wspomniałeś:
    Cytat:
    (co nie przełożyło się jak narazie na szybkość)
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Niski SNR i błędy CRC? Raczej tak zostanie jeśli synchronizacja utrzyma się na obecnym poziomie. Jesteś w stanie określić po jakim czasie synchronizacji uzbierała się liczba błędów jak na screenie?

Błędy pojawiły sie mniej więcej po 6 h użytkowania internetu. Dodatkowo błędy narastały skokowo. CR na poziomie 100, mija pół godziny i już 200.

Około północy zresetowałem modem (W8901G). I po 8h wygłąda to tak:

Cytat:
    Jeśli masz już potwierdzoną aktywację nowej opcji już masz efekty o których sam wspomniałeś

Potwierdzenia aktywacji nie otrzymałem. Zaraz zadzwonię i się dowiem jaki jest status.

Konsultantka z którą zmieniałem umowę wprowadziła mnie w błąd mówiąc że internet będzie działał od następnego okresu rozliczeniowego(zgłoszenie zmiany umowy było 6 sierpnia, okres rozliczeniowy od 15 do 15 następnego miesiąca). Po dzisiejszym telefonie dowidziałem się że usługa zostanie włączona 15 września czyli za miesiąc, co wydaje mi się dziwne, bo żeby miesiąc testować linie. Czyżby zawiodła biurokracja?
  • Poziom 8  
    Witam. Nie chce zakładać nowego tematu gdyż jest prawie taki sam jak ten. Otóż wziąłem opcję do 10 Mb/s i po zwiększeniu synchronizacji wartości maja się następująco:

Jak widać Downstream jest OK, żadnych błędów CRC, natomiast gorzej z Upstream gdzie błędy pojawiają się co jakiś czas, mniej więcej ok. 20 na 24h.

I tu moje pytanie, czy taka ilość błędów może wpłynąć na rozłączanie internetu? Jak do tej pory (od 2 dni) nie było żadnego rozłączenia.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    MaciekJS napisał:
    usługa zostanie włączona 15 września czyli za miesiąc, co wydaje mi się dziwne, bo żeby miesiąc testować linie. Czyżby zawiodła biurokracja?

Jeśli jak jest faktycznie to w tej chwili masz tylko zwiększoną prędkość na porcie. Fizycznie 20Mbps możesz osiągnąć 15 września i dopiero wtedy przekonasz się jak to działa. Będziesz mógł w pełni obciążyć łącze i zobaczysz faktyczną liczbę błędów. Jednak nie znam tak dobrze na Netii i nie wiem gdzie u nich są ograniczenia.
    Ogólnie kilka/kilkadziesiąt błędów na dobę to nic strasznego choć wiadomo, że nie powinno być ich wcale.

johnrambo1 napisał:
    gorzej z Upstream gdzie błędy pojawiają się co jakiś czas, mniej więcej ok. 20 na 24h.

Jak już wyżej pisałem taka ilość to nie tragedia jednak SNR na upstream masz niski i może być różnie. Jeśli wyciągasz 10Mbps to jak do tej pory jest ok (zakładam, że nie ma przeciążeń)

Ogólnie polecam użyć wyszukiwarki na forum. Takie tematy pojawiają się średnio co 2 dni a odpowiedzi są bardzo często podobne.
    Wystarczy poświęcić godzinę czy dwie na przestudiowanie wątków w tym dziale i naprawdę wiele można się nauczyć i dowiedzieć
  • Poziom 36  
    MaciekJS napisał:
    CR na poziomie 100, mija pół godziny i już 200.
    Dość słabo, tym bardziej, że synchronizacja jest niska (ale w normie) i pozwoli na trochę ponad 16 Mb/s (w normalnych testach, nie "speedtestach"). Szczególnie słabo jest na upstream. Możesz złożyć reklamację, w efekcie TP da Ci BMT (brak możliwości technicznych, na naprawę nie licz) dla "do 20 Mb/s" i będziesz miał 10 Mb/s.

MaciekJS napisał:
    czyli za miesiąc, co wydaje mi się dziwne, bo żeby miesiąc testować linie.
    Nic nie testują, najpierw jest zmiana na porcie, a potem na loginie. Wygląda, że masz BSA czyli powiedzmy "Neostradę" sprzedaną przez Netię i prawie wszystko będzie załatwiać TP/Orange.
    EDIT: zmieniłem wszystko na prawie wszystko.

johnrambo1 napisał:
    I tu moje pytanie, czy taka ilość błędów może wpłynąć na rozłączanie internetu?
    Mogą, tak jak każda rysa na płycie DVD może spowodować problemy, ale także tysiące rys może ich nie spowodować. 100 CRC w pół godziny to już pewne ryzyko, reszta jest bez zarzutu.
  • Poziom 7  
    Cytat:
    Dość słabo, tym bardziej, że synchronizacja jest niska (ale w normie) i pozwoli na trochę ponad 16 Mb/s (w normalnych testach, nie "speedtestach").

Tak samo twierdziła konsultantka.
    Jeżeli nie będę miał większych osiągów niż 16Mbps to przepustowość na porcie zostanie zmniejszona? I czy wpłynie to pozytywnie na stabilność łącza?
  • Poziom 36  
    MaciekJS napisał:
    Jeżeli nie będę miał większych osiągów niż 16Mbps to przepustowość na porcie zostanie zmniejszona?
    A po co? Wszystko się dokonuje automatycznie dzięki "widełkom" - Rate Adaptive, samo się dostosowuje do aktualnej formy linii (typowy Target Margin to 6 dB), raz będzie wyższa, a raz niższa synchronizacja. A jeśli będzie rwało synchronizację to złożysz reklamację i będzie darmowa migracja w dół na 10 Mb/s (na razie się nie skarżysz więc pewnie nie będzie źle).
  • Poziom 20  
    terrade napisał:
    najpierw jest zmiana na porcie, a potem na loginie [...] wszystko będzie załatwiać TP/Orange.

Zastanów się co piszesz.. Od kiedy to zmiana prędkości na jakimś loginie jest w gestii właściciela łącza?
  • Poziom 7  
    Wydaje mi się że chodziło o to że jest to internet netii na liniach TP i zmiana bedzie zlecona właśnie TP
  • Poziom 36  
    Chodziło o to, że zapewne masz BSA, a to prawie Neostrada (czyli prawie wszystko załatwia TP/Oragne - w uproszczeniu napisałem wszystko, bo wielu myśli że ma "Netię" i bardzo jej wygraża - np. za rwanie synchronizacji - gdy realnie się okazuje, że niemal zawsze winna jest TP).

Np. kultowy przykład "ożywiania linii" z wczoraj i dziś, u sąsiadów są tak potworne szumy i trzaski, że nie tylko im często rwie synchronizację, ale też się przerzuca na moją w Netii LLU, więc ożywiałem ich linie 3 razy w 2 dni tracąc kilka godzin! Nic nie mogę zrobić, bo sąsiedzi nie chcą złożyć reklamacji (było już z 5 i z 50 z mojej strony), a ja w Netii nie mogę reklamować ich linii. I jeszcze mi się obrywa za zbyt częste "ożywianie". A to TP pobiera haracz za "utrzymanie linii", zaś utrzymania nie ma.
  • Poziom 20  
    MaciekJS napisał:
    Wydaje mi się że chodziło o to że jest to internet netii na liniach TP i zmiana bedzie zlecona właśnie TP

Czy masz login formie xxx(malpa)neostrada.pl w usłudze Netii? Oczywiście, że nie! TP/Orange nic do tego nie ma. Udostępnia tylko 2 miedziane druty i port na centrali. Jak coś to definicja LLU jest na wiki. CAŁA reszta to sprawa (w tym przypadku) Netii.

terrade napisał:
    gdy realnie się okazuje, że niemal zawsze winna jest TP

Ojoj przecież nikt nie broni wybudować własnej nowej, pięknej, niezrywacjącej synchronizacji sieci..
  • Poziom 36  
    ViP3R napisał:
    Udostępnia tylko 2 miedziane druty i port na centrali. Jak coś to definicja LLU jest na wiki.
    W przypadku LLU port i DSLAM jest Netii.

Tutaj typuję BSA ponieważ:
    -wcześniej było 2,5 pewnie na synchronizacji czyli 2 Mb/s (prędkość TP, rzadka dla LLU)
    -niezwykle niski upload (typowy dla BSA, rzadki w LLU gdzie zwykle dają większą moc)
    -natychmiastowa zmiana synchronizacji (dużo później na loginie - typowe dla Neostrady, u mnie dla LLU było to tego samego dnia w jednej chwili).
  • Poziom 7  
    Wczesniej miałem umowę do 4Mbps od Netii. A od dłuższego czasu tzn pół roku mam modulacje na rooterze ADSL2 PLUS. Jest to na pewno BSA.[/u]