Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

BOSCH SRS55T02EU - Nic nie działa, ogólna blokada

adamkasia71 17 Aug 2012 23:31 4440 4
Relpol
 • #1
  adamkasia71

  Level 10  
  Podobny temat znalazłem już opisany na forum https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic969644.html
  ale w moim przypadku jest to inny model zmywarki BOSCH SRS55T02EU/23.
  Zmywarka w trakcie pracy nagle przestała działać i wszystko zgasło jakby spalił się bezpiecznik. Rozebrałem całą zmywarkę sprawdziłem wszystkie obwody i znalazłem tylko uszkodzone dwa elementy w programatorze, zaznaczyłem czerwoną linią. Triak bezpośrednio zasila silniczek zaworka mycia góra-dół choć sam silniczek działa poprawnie ale w komorze przekładni znalazłem troszkę wody BOSCH SRS55T02EU - Nic nie działa, ogólna blokada
  W sklepie dali mi zamiennik do triaka Z3M S504 - W77 0107MN ale nie wiem czy to jest dobry. Efekt jest taki że zaświeciły się wszystkie kontrolki, przekaźniki na płytce zaczęły brzęczeć a silnik pompy myjącej nie chce ruszyć.
  Moje pytanie czy ten triak ma dobry zamiennik? Czy ewentualnie coś jeszcze poza zaznaczonymi elementami może być uszkodzone?
 • Relpol
 • #2
  Pawel1812
  Level 26  
  Dobry znak jeśli zmywarka reaguje na przyciski i nic nie pracuje po otwarciu drzwi.
  Woda w komorze przekładni dowodzi, że zawór przesterowania kwalifikuje sie do wymiany. Jeśli kolega nie chce za chwilę kupować nowego modułu należy co najmniej w linii prowadzącej do silniczka dać bezpiecznik 100mA a najlepiej przekaźnik.
  Następnie sprawdzić rezystory w obwodzie bramki triaka. Zmywarka nie będzie pracować bez czynnego zaworu przesterowania.
 • Relpol
 • #3
  adamkasia71

  Level 10  
  Niestety przyciski na programatorze nie reagują na nic, wszystkie są podświetlone i mrugają tak jak cały wyświetlacz. Na otwarcie drzwi też nie ma reakcji poza odcięciem zasilania do pompy myjącej lub/i aqua stop (fioletowy przewód) programator nadal brzęczy i mruga. Zmywarka reaguje tylko na wyłącznik zał/wył.
  Zastanawiam się tylko czy wymiana jednego triaka w całym układzie nie powoduje zamieszania, w sumie jest ich 5 takich samych. Niestety nie wiem które rezystory są odpowiedzialne za bramki triaków, wymieniłem tylko jeden zaznaczony na zdjęciu. Proszę o jakieś sugestie.
  Jeżeli miałbym zastosować jakieś zabezpieczenie dla zaworka to na który przewód, czy na wszystkie 3. Uszkodzony triak jest na lini zasilania silnika zaworu po rozłączeniu styków w zaworze (środkowy przewód szary w wtyczce).
  Zawór jest cały sprawny i mam nadzieję że go dobrze poskładałem, do wymiany może być tylko uszczelnienie (zimering) mam nadzieję że nie będzie problemu z takim rozmiarem, ale zacznę się nim zajmować dopiero jak uda się naprawa programatora.
 • Helpful post
  #4
  cezet
  VIP Meritorious for electroda.pl
  adamkasia71 wrote:
  Niestety przyciski na programatorze nie reagują na nic

  Obok triaka masz uszkodzony tranzystor ,rezystor spalony.Niestety uszkodzony raczej na pewno też procesor. :cry:
 • #5
  adamkasia71

  Level 10  
  BOSCH SRS55T02EU - Nic nie działa, ogólna blokada
  cezet wrote:
  Obok triaka masz uszkodzony tranzystor ,rezystor spalony.Niestety uszkodzony raczej na pewno też procesor.


  Który tranzystor jest uszkodzony obok triaka? Rezystor wymieniłem zanim napisałem posta. Po czym poznać że ewidentnie jest uszkodzony procesor? Co z triakiem zamiennikiem, może być? Zamieszczam zdjęcie po wymianie elementów.

  Jak programatora nie da się naprawić w prosty sposób to zostaje jedynie szukanie nowej zmywarki. Czy 7 lat i średnio 1 zmywanie dziennie to dużo dla zmywarki?