Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fujitsu Siemens - D9500 nie włącza się z nagrywarką

sebo1_30 18 Aug 2012 00:57 1080 2
 • #1
  sebo1_30
  Level 16  
  Witam. Laptop jak w temacie Fujitsu Siemens D9500 Reg nq Z11D. Sprzęt odkupiony przez znajomą bez nagrywarki DVD. Po podłączeniu nagrywarki okazało się że laptop nie włącza się. Nagrywarkę odłączyłem i okazało się że laptop włączył się bez problemu. Praca bez nagrywarki bez zastrzeżeń. Bateria ładowana bez problemu. Zasilacz oryginalny ( podmieniony celem sprawdzenia na inny z takim samym rezultatem). Czyli jak do laptopa jest podpięta nagrywarka to sprzęt nie startuje a po odłączeniu normalnie się włącza i pracuje bez zastrzeżeń. Podczas próby włączenia z nagrywarką DVD gaśnie dioda sygnalizująca podłączenie laptopa do sieci (ładowanie baterii). Bateria sprawna i na niej taki sam efekt. Oczywiście nagrywarki podmieniane bez rezultatu. Objaw tym bardziej dziwny bo jeśli wepnę nagrywarkę podczas pracy laptopa i uruchomię ponownie system (win Vista ) to laptop rozpoznaję sprzęt i napęd pracuje poprawnie. Jeśli tylko wyłączę laptopa i spróbuję go włączyć guzikiem to to jest nie do wykonania do momentu ponownego odłączenia napędu optycznego. Proszę nie dawać porad żebym kupił napęd zewnętrzny bo takowy posiadam. Nowa właścicielka chce mieć napęd wbudowany w oryginalne miejsce. Proszę o porady od czego zacząć szukanie. Na co zwrócić uwagę. Bios zresetowany do ustawień fabrycznych. Każda sugestia mile widziana. Może ktoś posiada schemat zasilania napędu optycznego w tym laptopie?
 • #2
  Mariusz Raczek
  Level 28  
  Objaw ten może być spowodowany osłabioną wydajnością żródła zasilania 5V - przetwornica na płycie laptopa nie startuje obciążona nagrywarką, lub siada transfer tego napięcia na drodze do nagrywarki, po drodze jest jakiś mosfet, ale tylko pomiar może to potwierdzić. Bez schematu linię zasilającą nagrywarki rozpoznasz po grubszej ścieżce od pozostałych. Podobne zachowanie może być przy uszkodzonym częściowo mostku południowym.
  Pozdrawiam
 • #3
  sebo1_30
  Level 16  
  Usterka została zdiagnozowana i okazała się bardzo prosta. Po odłączeniu dwóch gniazd USB po prawej stronie laptopa (osobna płytka na przewodzie) nagrywarka normalnie pracuje. Laptop włącza się bez problemu. Niestety nie mam takich gniazd na podmiankę i pewnie ciężko będzie je dostać. Pozostają zatem jeszcze 2 porty USB z tyłu laptopa i na tym chyba zaprzestanę walki. Temat do zamknięcia.