Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik nasłuchowy kanał 19

18 Sie 2012 10:54 4755 2
  • Poziom 11  
    Nie jestem do końca przekonany czy w dobrym miejscu umieszczam ten temat, ale kto wie może ktoś pomoże. Naszło mnie tydzień temu aby spróbować zbudować własny odbiornik nasłuchowy CB na kanał 19 27180kHz tak dla czystej nauki i zabawy, posiadam fabryczne CB więc tak naprawdę ten układ niezbyt jest mi potrzebny. Dodam że budowałem dawniej radia AM/FM reakcyjniaki i superheterodyny, ale CB nigdy. Oparłem tą konstrukcję o TDA1220B lub Polski odpowiednik UL1219, dlatego że akurat posiadałem kilka nowych scalaków kupionych kiedyś licho wie po co. Dokumentacja układu w załączniku. Scalak ma wszystko co potrzebowałem w sobie wzmacniacz w.cz, heterodynę, mieszacz, tor p.cz, detektor i przedwzmacniacz. Dodam że na tym scalaku budowano fabryczne Polskie odbiorniki jak ANIA R-612, czy radiomagnetofon MANUELA 2 oba posiadam. Schemat mojej konstrukcji bez wzmacniacza m.cz w załączniku. Do rzeczy po złożeniu i pierwszej próbie uruchomienia zdziwienie, gdyż w głośniku totalna cisza, nawet lekkiego szumu, kręcenie rdeniami filtrów na nie wiele się zdało, zero reakcji, podłączenie do anteny generatora nic nie dało cisza. Próba pomiaru częstotliwości też kiepsko na wyjściu generatora ustawione 27180kHz, na wyjściu F104 0Hz, na nóżce 1 od heterodyny 0Hz, mało myślący otworzyłem radio Ania i podałem sygnał p.cz z tego radia na nóżkę nr 5 od razu w głośniku pojawił się szum, dostroiłem radio na warszawę, i lekko skorygowałem położenie rdzenia filtru F140, piękny czysty silny odbiór. Stąd wiem że tor p.cz, detektor i przedwzmacniacz działają prawidłowo, nic mało myślący podłączyłem do anteny generator z modulacją oparty na kicie AVT 2977 na wyjściu którego 27180kHz zmierzone i sprawdzone modulacja około 1kHz, dało się słyszeć lekki słaby pisk w głośniku, podłączyłem generator do fabrycznego CB, w głośniku pisk aż ogłuchnąć idzie, generator działa, podłączam do mojego układu bardzo słaby pisk, kręcenie filtrami nic nie daje, cały czas lipa, tak samo próbuję zmierzyć częstotliwość miernik pokazuje 0Hz, dodam że mierzyłem w radiu Ania częstotliwość na nóżce nr 1 czyli nóżce heterodyny przy dostrojeniu do odbioru warszawy pokazywało częstotliwość, to samo było na nóżce 3 i 5, dla zakresu fal średnich także miernik bez problemu mierzył, dopiero jak przełączyłem na zakres fal krótkich, to samo co w moim układzie nóżka 1, 3, 5 0Hz, dodam że korzystam z fabrycznego miernika częstotliwości UNI-T UT70B gdzie według instrukcji zakres pomiaru jest do 400MHz i jak podłączam go do generatorów, nie ważne czy przebieg sinusoida, trójkąt, prostokąt, przy amplitudzie 0,1V bo mniejszej nie mogę ustawić zawsze pomiar prawidłowy, zgodnie z nastawioną wartością dodam że miernik nigdy przy naprawach mnie nie oszukał ma dopiero 1 rok, kupiony jako nówka jest jeszcze na gwarancji. Jeżeli chodzi o oscyloskop posiadam tylko zabytkowego mini 4 ale jak podłączam go w obwody AM radia działa, w radio odobiorniku ANIA i MANUELA na nóżkach układu TDA1220B nr 1, 3, 5 dla zakresów D i S pokazuje przebiegi dopiero dla zakresu K nie daje rady, choć to dziwne bo w torze p.cz powinien nadal pracować poprawnie. Brak mi pomysłu gdzie tkwi błąd mam wrażenie że nie pracuje poprawnie mieszacz lub heterodyna, w obwodzie heterodyny testowałem filtry 7x7 typu 220, 472, 477 i ciągle nic pojemności także stosowałem różne. może ktoś podpowie jak w pewny sposób zmierzyć częstotliwość pracy heterodyny, tak abym mógł ustalić czy pracuje czy nie, dodam także że wymiana scalaka nic nie daje, w lutoalem swojego co nie pracowal w moim układzie do manueli 2 i tam działa, a ten z manueli który na bank był sprawny w swój układ i radio milczy. Jak ktoś ma chwilę niech zerknie na schemat może zauwazy błąd, a może należy stosować inne filtry, te nie są na zakres do 30MHz tylko 6 lub 10,7MHz, choć F217 niby nie jest na takie częstotliwości a w kicie AVT 2122 pracują prawidłowo
  • Poziom 36  
    Witam !
    AVT 2977 nastaw ( bez modulacji, oblicz - F kanał 19 minus lub plus 455KHz) podłącz przez np. 10pF do pinu nr. 1,
    C2 z anteną podłącz do pinu nr. 2
    Przykład podłączenia zewnętrznego FVO:
    ( Fragment pliku PDF )
    Odbiornik nasłuchowy kanał 19
    Powinieneś usłyszeć stacje pracujące na 19tym kanale, przydał by się drugi generator.
    Inne rozwiązanie to budowa generatora kwarcowego na jednym tranzystorze i podłączenie go do pinu nr. 1 zapewni to stabilną pracę odbiornika.
    Inne rozwiązanie to próba podłączeni rezonatora do pinu nr. 1 ( po odpowiednich przeliczeniach częstotliwości ).
    Obwody wejściowe wykonaj samodzielnie na 12x12.
    Pozdrawiam. Stefan
  • Poziom 11  
    Po długich bojach i jeszcze większych kłopotach z strojeniem, udało się uruchomić to radio, jednak ma ono więcej wad niż można pomyśleć, po pierwsze samo uruchomienie heterodyny to duży kłopot, ruszyła z filtrem 7x7 typu 220 ale dopiero jak wyrzuciłem z niego cały rdzeń, więc żeby zestroić to ustrojstwo musiałem C10 zastąpić trymetrem 5-25p. Filtry F104 i 140 serii 7x7 dały radę i p.cz ruszyła, jednak nie są idealnym rozwiązaniem, co do F217 kiepsko daje radę, bardzo ciężko było utrafić w odpowiedni punkt kręcąc rdzeniem żeby przepuścić częstotliwość 27,180MHz. co do samego układu to stwierdzam że kiepska czułość, ściągał tylko radia z odległości około 1km i to przy dobrym zestrojeniu z anteną, a fabryczną, o długości bata około 2m do tego odbiera ten odbiornik w miarę czysto kanał 19, ale sąsiednie także ściągał, selektywność kiepska, może gdyby zajął się nim dobry znawca tematu to układ by ruszył i usunął by błędy, ale jako zdobyta nowa wiedza w dziedzinie CB jestem usatysfakcjonowany. Zdecydowanie odradzam ten układ początkującym jest zbyt kłopotliwy w strojeniu, ale jeżeli ktoś z dobrych fachowców pokusi się o naniesienie poprawek w tym projekcie to kto wie może to radio fajnie działać.