Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATX MgB-300 nieznany element SCK053

22 Sty 2005 10:56 2486 7
  • Poziom 10  
    WITAM
    Mam problem spowodowałem zwarcie w zasilaczu i uszkodzeniu uległ nieznany mi elkement SCK053. Zasilacz jest opraty na układzie SG6105, a uszkodzony element znajduje sie między plusem mostka a kolektorem tranzystora Q3, na schemacie nie ma tego elementu. Pozatym moim zdaniem nie powinno tam byc zadnego elementu lecz zwora. Element ten wygląda jak kondensator i widac na nim slady zniszczenia, ma rezystancje 5 omów, pomiary przeprowadziłem po uszkodzeniu. Co ciekawe zasilasz działa z tym elementem jednak nie chcem ryzykowac i chcem go wymienic. Dla prób zastąpiłem go zworą i też wszystko działa czy mogę to tak zostawić??
    pozdrawiam
  • Poziom 10  
    nie wydaje mi sie aby był to termistor (byc moze sie myle ) pozatym co robił by termistor po stromie pierwotnej zasilacza impulsowego?. Przypominam ze elemet ten jest wpięty szeregowo miedzy + mostka prostowniczego a kolektor tranzystora mocy 2sc2625 znajdujacego sie po pierwotnej stronie zasilacza. Dodam ze element ten występuje w innych moich zasilaczach jednak, również jest on uszkodzony, wiec temat nadal sprowadza sie do tego ze musze kupic zamiennik :)
  • Poziom 33  
    Termistor NTC wpina sie szeregowo w linie zasilania, w celu zabezpieczenia układu przed udarem prądowym po włączeniu zasilania.
    To jest swego rodzaju SOFTSTART.
    Zwróc uwagę, że wraz ze wzrostem temperatury, rezystancja tego elementu maleje.
    Przepływający prąd przez ten element powoduje zmniejszenie jego rezystancji.
    Oczywiście nie moge mieć 100% pewności, że w twoim przypadku jest akurat termistor, ale wszystko mi na to wskazuje.
    Daj zdjęcie tego elementu, to ułatwi identyfikacje.
  • Poziom 10  
    Witam
    Dzieki to npewno to!! TO ma sens :)
    Nie moge zrobic zdjecia bo jest to za mały element i zdjecie jest nie ostre. Elemeny ten wygląda jak kondensator ceramiczny. Nie wiedziałem, że termistory oprócz celów pomiarowych sa wykożystywane w ten że sposób, teraz bede o tym wiedzieć. Mam jeszcze tylko małe pytanko: jak odczytac wartosc tego termistora skoro nie moge znaleść jego noty katalogowej na necie(a jest on uszkodzony)?
    DZIEKUJE ZA DOBRĄ RADE
  • Poziom 10  
    Tak widze dzieki, ale ja wole sprawdzone zródło >>*.pdf
    Ale mi sie trafiło Znalazłem !! (na niemieckim forum)
    Pozdro

Dodano po 3 [minuty]:

A czy znasz sie moze na płytach głównych chodzi o regulator napięcia, o zasilanie płyty (ponoć jest to związane z częstotliwością)
    :)
  • Poziom 33  
    Na płytach sie nie znam.
    Wpisz na elce symbol twojej płyty, to coś znajdziesz.