Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaka antena radiowa FM zewnętrzna do amplitunera Yamaha?

johny222 18 Sie 2012 13:15 18471 9
  • #1 18 Sie 2012 13:15
    johny222
    Poziom 9  

Po przeszukaniu google i elektrody nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Jeśli słabo szukałem to proszę o link z podobnym tematem.

Proszę o pomoc w doborze anteny zewnętrznej do amplitunera Yamaha RX-V357.

Bardzo bym chciał (jeśli się da) by odbierała sygnał z polaryzacji H i V jednocześnie.
    Antena nie będzie odbierała sygnału tylko z jednego nadajnika, więc zamiast kierunkowej raczej wskazana by była dookólna.
    Antena będzie umiejscowiona nad dachem domu jednorodzinnego.
    Maszt nad dachem wystaje na wysokość około 1 metra.
    Inne budynki nie będą jej zasłaniać, najbliższa przeszkoda to wysokie drzewo w odległości 200m. od mojego budynku (brak w pobliżu lasów lub górek wpływających znacząco na odbiór-sprawdzane wg.map ukształtowania terenu).
    Przewód między anteną, a amplitunerem będzie miał długość ok. 10m.
    Gabaryty anteny by nie przekraczały 2 metrów (chodzi o efekt wizualny, a nie techniczny).
    Dobrze by szybko nie skorodowała lub nie straciła swoich parametrów z biegiem czasu.
    Nie chcę konstruować takiej anteny (brak czasu i wiedzy w tej dziedzinie) wolę zakupić gotową.
    Kwota jaką dysponuje to 200zł.

Amplituner będę z czasem zmieniał na jakiś lepszy więc chcę przygotować pod niego jak najlepszą instalację antenową.
    Obecnie zaprogramowanych mam około 20 stacji (99% PL) na amplitunerze.
    Najbliższy nadajnik z którego to głównie odbieram (z kawałka przewodu) znajduje sie ok. 40km w linii prostej.
    Chciałbym uzyskać jak najlepszy odbiór (stereo)większości stacji z poniższego linku:
    http://nadaje.com/miasta/Szczecin.html
    jak i niektórych z za zachodniej granicy (Helpterberg):
    http://nadaje.com/miasta/Szczecin.html,zagranica

Spotkałem się z takimi dotychczas antenami (dane techniczne spisane z aukcji allegro):
    - Televes 1201 (Pasmo FM,Wzmocnienie (dB) 1,Stosunek F/B (F/B ratio) 0,śr(mm)500)
    - Anprel (Model Antena zewnętrzna dookólna radiowa "HOKEJ AKTYWNA",Zysk energetyczny anteny z wzmacniaczem 24dB,Zakres częstotliwości pracy UKF FM 88-108 MHz,Impedancja wyjściowa 75 Ohm,Stosunek promieniowania głównego do wstecznego 0dB,Polaryzacja pionowa,Masa anteny 0,7 kg,Gabaryty anteny wys. 11.5cm, dł. 100cm)
    - SV Total ze wzmacniaczem (Wzmocnienie anteny wynosi 20dB,częstotliwość pracy od 88-108MHz,Polaryzacja V - Dookólna,Polaryzacja H - Ósemka,Całkowita długość po złożeniu 167cm,Zasilanie anteny odbywa się przez dołączony zasilacza sieciowego, który poprzez kabel antenowy 75ohm zasila antenę)
    - Apleyt (Model Antena zewnętrzna dookólna radiowa "AKTYWNA",Zysk energetyczny anteny z wzmacniaczem 24dB,Zakres częstotliwości pracy UKF FM 88-108 MHz,Impedancja wyjściowa 75 Ohm,Stosunek promieniowania głównego do wstecznego 0dB,Polaryzacja pozioma lub pionowa (w zależności od montażu),Masa anteny 0,7 kg,Gabaryty anteny wys. 11.5cm, średnica 59cm,Zasilanie Tak)
    - Dipol 1/RZ B (UKF 88-108,Promieniowanie przód./ tyl [dB]0,Polaryzacja H/V,Ilość elementów1,Impedancja wyjściowa [Om]75,Masa [kg]0,38)
    - Dipol 1RUZ B (Częstotliwość [MHz]UKF 88-108,Promieniowanie przód./ tyl [dB]0,Polaryzacja H,Ilość elementów1,Impedancja wyjściowa [om]75,Masa [kg]0,43)
    - Dipol 1RUZ PM B (Częstotliwość [MHz]UKF 88-108,Promieniowanie przód./ tyl [dB]0,Polaryzacja H, V,Ilość elementów 2,Impedancja wyjściowa [Om]75,Masa [kg]0,5)
    - Dipol 1RZ PM B (Częstotliwość [MHz]88-108,Promieniowanie przód./ tył [dB]0,Polaryzacja H, V,Ilość elementów 2,Impedancja wyjściowa [om]75,Masa [kg]0,36)
    - Dipol 3/RZ B (Częstotliwość {MHz}UKF 88-108,Promieniowanie przód./ tyl [dB]8,Polaryzacja H,Ilość elementów 3,Impedancja wyjściowa [om]75,Masa [kg]0,74,Wymiary długość x szerokość [cm] 77x175)

Większość sprzedawanych anten niestety jest nastawiona na jedną polaryzację.

• #2 18 Sie 2012 15:37
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

johny222 napisał:
    Większość sprzedawanych anten niestety jest nastawiona na jedną polaryzację.

Wcale, że nie .
    Cytat:
    - Dipol 1RUZ PM B (Częstotliwość [MHz]UKF 88-108,Promieniowanie przód./ tyl [dB]0,Polaryzacja H, V,Ilość elementów 2,Impedancja wyjściowa [Om]75,Masa [kg]0,5)
    - Dipol 1RZ PM B (Częstotliwość [MHz]88-108,Promieniowanie przód./ tył [dB]0,Polaryzacja H, V,Ilość elementów 2,Impedancja wyjściowa [om]75,Masa [kg]0,36)

Dookólna w H i V na 100% będzie OK :
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1ruz_pm_b_A0221.htm

Pozdrawiam.

• #3 18 Sie 2012 17:49
    johny222
    Poziom 9  

Miałem kolego SP5ANJ pisać do Ciebie prywatną wiadomość po przeczytaniu Twoich postów w sprawie anten własnej konstrukcji, ale już skoro jesteś...

Tą antenkę (Dipol 1RUZ PM B) szczerze powiem to miałem już prawie zakupioną.
    Odradzał mi ją magik, który zakłada instalację SAT mówiąc, że jest słaba i że ten pręt pionowy niewiele daje. Sam się nie znam więc wolę dopytać.

A powiedz mi bo patrząc na zysk anteny z poniższego linku również H/V to ta niby jest lepsza(?). Jak to jest w porównaniu czy się mylę?

http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_sv_total_ze_wzmacniaczem_20_db_A0229.htm

Mam jeszcze pytanie czy TELEVES produkuje konstrukcję H/V? Bo firma niby dobra z tego co czytam.

Dodano po 1 [godziny] 22 [minuty]:

Na swoje 2 pyt. znalazłem już odp.
    11 Lis 2008 09:17 Re: Co sądzicie o antenie SV Total?
    --------------------------------------------------------------------------------
    CiachuMAXXX napisał:
    ... Co sądzicie o tej antenie? ...

Już na wstępie podanej przez Ciebie strony , napisano
    Antena radiowa SV Total ze wzmacniaczem 20 dB a sprzedawana jest bez zasilacza. Przecież wzmacniacz jest integralną jej częścią a więc zasilacz też.
    Ktoś kogoś nabija w przysłowiową butelkę.

20 Cze 2012 18:28 Re: Różnica między antenami SV Total a Dipol 1RUZ PM B
    --------------------------------------------------------------------------------
    Witam.
    Ibuprom napisał:
    Czy wybór Dipol 1RUZ PM B z odpowiednio dobranym wzmacniaczem będzie dobrym wyborem?
    Dlaczego od razu planujesz, że wzmacniacz będzie przydatny.
    Teoretyzując to z tych dwóch - lepszą będzie oczywiście ta z podwójnym wibratorem.
    Chociaż jak oglądałem od wewnątrz takie połączeniu obu wibratorów - to się lekko załamałem .
    Reasumując - wybrałbym 1RUZ-a bez wzmacniacza, który zawsze możesz doinstalować wewnątrz w budynku.
    Przypomnę tylko, że tego rodzaju rozwiązania mają deklarowane zyski na poziomie 0dBd (bez zysku).

Myślę od razu by zamówić wzmacniacz, który zamontuje w razie gdyby siła odbieranego sygnału okazała się za słaba.
    Listę wyrobów niezgodnych z wymaganiami zasadniczymi ściągnąłem z UKE, więc już wiem czego NIE kupić. Ale w dalszym ciągu nie wiem co zakupić do tej 1RUZ PM B.
    Na stronie dipola znalazłem tylko wzmacniacz antenowy AP-FM 18 dB ekranowany.

• #4 18 Sie 2012 21:20
    SP5ANJ

Witam.

johny222 napisał:
    Na stronie dipola znalazłem tylko wzmacniacz antenowy AP-FM 18 dB ekranowany.

Jeżeli masz kabel koncentryczny o poziomie ekranowania powyżej 90dB to spokojnie zainstalujesz wzmacniacz w pomieszczeniu (nie na zewnątrz) - może być ten AP-FM 18dB.

Kable takie to m.in. : RG-6 czy TRISET.

Pozdrawiam.

• #6 19 Sie 2012 22:28
    irekr
    Moderator

Ja tylko dodam że antena SV-TOTAL ze wzmacniaczem ma zakaz sprzedaży w RP. Oficjalnie wycofana ze obrotu na podstawie decyzji z lipca 2009 roku. Niestety wielu sprzedawców ignoruje tę decyzję i pokątnie sprzedaje antenę ze wzmacniaczem. Dziwi mnie ze nadal jest w ofercie Dipola.
    Elektrycznie jest to wyjątkowej "jakości" badziewie.

W samym Szczecinie wzmacniacz jest rzeczywiście zbędny a nawet szkodliwy. Tu całkowicie zgadzam się z przedmówcą..

I drobna uwaga do anteny dość popularnej a mianowicie:
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_1-rz_b_A0200.htm
    jak i jej "mutacja"
    http://www.dipol.com.pl/antena_radiowa_dipol_3-rz_b_A0312.htm
    ma błąd konstrukcyjny mocowania dipola do boomu.
    Mocowanie jest zbyt słabe i na wietrze dipol zaczyna obracać się w osi mocowania co po jakimś czasie powoduje zerwanie śruby lub pęknięcie samego dipola. Ja te anteny przerabiam, dokładając specjalny kątownik, poprawiający sztywność mocowania.
    Nie mam jak dotąd reklamacji do anten 1RUZ B, 1RUZ PM B i 1RZ PM B. Mocowanie dipola zostało tam zmienione ale jakoś ta konstrukcja nie wzbudza mojego zaufania.

RX-V357 to niewątpliwie dobry amplituner, ale ma jedną zasadniczą wadę: posiada tylko jedno gniazdo antenowe UKF. Jak już robimy porządną instalacje do radia to warto postawić dwie anteny na dwie polaryzacje. Pozostaje wówczas problem przełączania.

Warto też zainteresować się zewnętrznym samodzielnym tunerem z dwoma gniazdami. Osobiście używam ST-SB920, jest to chyba jeden z najlepszych współczesnych tunerów FM - niestety już nie produkowany - z dwoma gniazdami antenowymi. Mam jeszcze w domu coś lepszego: A720 ReVoxa (chyba rocznik 1972 - więc ma już 40 lat!) i zanim nie stanął ST-SB920 przełączałem zwykłym mechanicznym przełącznikiem dwie anteny - jedną pionową i jedną poziomą. Dzisiaj A720 jest na stałe dołączony do obracanej anteny kierunkowej, ale to już inna skala problemu.

• #7 19 Sie 2012 23:57
    johny222
    Poziom 9  

By sprecyzować nie mieszkam w Szczecinie tylko k. Goleniowa.
    Mieszkając w samym Szczecinie nie myślał bym o wzmacniaczu.

Też pomyślałem o dwóch antenach ale chce zminimalizować liczbę anten do 2 szt. na budynku by ten nie wyglądał jak rozgłośnia radiowa (na chwilę obecną mam 3 maszty i 4 anteny do tv co chcę wyeliminować).
    Ten ST-SB920 wygląda dość ciekawie jeśli tylko nawigacja w menu nie jest zbyt uciążliwa to rozważyłbym kupno takiego w przyszłości.
    Na chwilę obecną zamawiam Dipol 1RUZ PM B + Triset-113 + wzmacniacz.
    Po zamówieniu i zamontowaniu w wolnej chwili napisze co z tego wyszło.

• #8 20 Sie 2012 00:05
    AxelNext
    Poziom 38  

Jeśli w miejscu w którym mieszkasz odbierasz TOK FM z Warszewa to zrezygnuj ze wzmacniacza. Jest to najsłabiej nadawany program w Szczecinie i najszybciej znika z radia wyjeżdżając ze Szczecina.

• #9 26 Sty 2014 14:13
    tomala59
    Poziom 12  

Witam serdecznie ja mam takie pytanie jaki wzmacniacz radiowy do takiej anteny
    zewnętrznej tak wygląda antena Jaka antena radiowa FM zewnętrzna do amplitunera Yamaha? w antenie jest już symetryzator

• #10 26 Sty 2014 15:10
    _PREDATOR_

Wykopaliska!
    Proszę napisać nowy post/ temat w odpowiednim dziale!
    Jaka antena radiowa FM zewnętrzna do amplitunera Yamaha?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME