Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zwiększenie wydajności maszyny do lodów Electro Freeze.

piokozi 18 Aug 2012 13:21 5376 6
 • #1
  piokozi
  Level 9  
  Chcę dopieścić swoją maszynę do lodów Electro Freeze 30 cmt i wymienić zawory rozprężne.Obecnie są założone Honeywell 1-7 bar 1117. tak jest na nich napisane.Usłyszałem że są dostępne takie które same się regulują z tzw powrotem.Proszę o info jakie najlepiej zastosować /firma i model/ żeby maszyna była maksymalnie wydajna.Sprężrki są nowe , a słyszałem że dobry zawór rozprężny jest tak samo ważny jak sprężarka. :D
 • #2
  p.obelix
  Refrigeration equipment specialist
  Myślę że to przerost formy nad treścią. Obecnie wszystkie zawory rozprężne są samo regulujące. I pilnują przegrzania czynnika chłodniczego. No chyba ze jest to AZR w co bardzo wątpię. Na wymianie zaworu rozprężnego na elektroniczny nie zyskasz nic.
 • #3
  piokozi
  Level 9  
  Nie wiem czy chodzi o elektroniczny. Moje zawory rozprężne mają 2 rurki i reguluje się je kluczykiem sześciokątnym przyczym regulacja jest bardzo trudna i moim zdaniem w niewielkim zakresie- a np. na ALLEGRO widziałem zawór rozprężny Danfosa z 3 rurkami i kapilarą. Może właśnie o taki chodzić.
 • #4
  Chris_W

  Level 38  
  Kręciłeś tymi śrubami na zaworach rozprężnych?
 • #5
  walter56
  Level 16  
  Ten obecny zawór to prawdopodobnie typ presostatyczny. Może zamieszczenie jego zdjęcia wyjaśniłoby sprawę. Ta śruba służy do ustawienia ciśnienia parowania czynnika. Ciśnienie to jest w miarę stałe podczas całego procesu schładzania, czy zamrażania. Ustawia się go na taką wartość, aby w końcowym procesie zamrażania maksymalnie wykorzystać powierzchnię parownika i utrzymać odpowiednie przegrzanie par na ssaniu sprężarki.
  Inny typ zaworów to termostatyczny. Te można rozpoznać po dodatkowej cieniutkiej rureczce (średnica 1 do 3 mm) zakończonej czujnikiem. Ten typ utrzymuje w całym procesie stałą wartość temperatury przegrzania (różnica temperatury par w miejscu zamocowania czujnika a temperatury parowania). Zapewnia on lepsze wykorzystanie powierzchni parownika. Ciśnienie parowania zmienia się proporcjonalnie do obciążenia cieplnego parownika.
  Uwaga:
  Przegrzanie par na ssanie to bardzo ważny element przy regulacji. Samodzielne regulacje tego parametru bez odpowiednich pomiarów temperatur mogą doprowadzić do uszkodzenia sprężarki (mokre pary czynnika).
  Co do głównego pytania: Jeśli istniejący zawór to presostatyczny (AZR), to wymiana na termostatyczny (TZR) może nieco poprawić efektywność pracy układu i nieco skrócić czas pracy. W tym wypadku w grę wchodzą też inne elementy instalacji, np: wydajność skraplacze. Wyjaśnię tą kwestię. Zastosowanie TZR-a w początkowym etapie zwiększy wydajność chłodniczą. Od wielkości skraplacza zależy, czy zdoła sobie z tym poradzić bez nadmiernego wzrostu ciśnienia skraplania. Wzrost tego powoduje obniżenie wydajności chłodniczej. To wszystko wymagałoby precyzyjnych badań obydwu przypadków, np przez wielopunktowy pomiar temperatur z ich rejestracją. Potem analiza wyników.
 • #6
  jacson
  Level 10  
  Electro Freeze 30 cmt to maszyna na dwóch sprężarkach i na długich świdrach ,jesli chesz aby śmigała jak nalezy trzeba wymienić kompresory na tfh2511z na chwile obecną masz tfh2480z (orginalne) ,wiec nie osiagniesz maksymalnej wydajnosci jesli a znając zycie chcialbyś aby maszyna wydawla dobre i twarde lody , nie zapomnij o skraplaczach wodnych bo amerykanie nie oszczędzają na wodzie wiec na orginalnych skraplaczach cieżko bedzie wychodzić czynnik chlodniczy , zaworów rozpreznych nie zmieniaj mają bardzo duzy zakes regulacji.
 • #7
  salem72
  Level 1  
  Mam problem paski mi piszczą i sie pala szybko.Ktos wie w czym problem?