Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radmor 5412 - przoblem ze wskaźnikiem wysterowania i skalą UKF

18 Sie 2012 14:30 5052 10
  • Poziom 2  
    Witam,

Na początek informuję, że jestem początkujący i przeszukałem forum, ale nie znalazłem odpowiedzi na moje pytanie.

Dostałem Radmora 5412 w którym wzmacniacz pracuje bez zastrzeżeń. Tuner też jest sprawny, choć jeszcze nie przestrojony. Problem polega na tym, że we wskaźniku wysterowania nie świecą niektóre diody, czasem wszystkie, czasem od połowy. Częsty przypadek w tym modelu. Podobnie jest ze skalą częstotliwości. Diody nie przechodzą płynnie, przeskakują lub zapala się kilka na raz.
    Wskaźnik poziomu sygnału oraz dostrojenia nie świeci w ogóle. Myślę jednak, że jest to spowodowane nieprzestrojonym tunerem (chociaż udaje mi się złapać jedną stację i myślę że mimo słabego sygnału jedna dioda się powinna zapalić).

Na początek sprawdziłem napięcia na zasilaczu. Wartości napięcia na tranzystorach T510 i T515 zgadzają się ze schematem. Do wskaźnika wysterowania dochodzi 26V i 18V, czyli tak jak powinno być.
    Przelutowałem też wszystkie połączenia na płytce wskaźnika. Wszystkie diody są sprawne. Niepokoją mnie napięcia na układach A277d. Zasilanie jest 15V, więc chyba w normie. Jednak na niektórych pinach, do których podłączone są diody jest 0V, a powinno być od 10 do 16 (w zależności od pinu).
    Wymieniłem układy A277d (wyciągnięte z Diory 354A , w której działały), jednak problem nie znikł. Napięcia także się nie poprawiły. Gdzie jeszcze może tkwić problem?
  • Spec od sprzętu Unitra
    mamgalaxy napisał:
    Do wskaźnika wysterowania dochodzi 26V i 18V, czyli tak jak powinno być.
    To 26V jest tylko do żarówek. A z tym 18V to na pewno jest ok? Bo trochę dziwne, że dwa wskaźniki nie działają.
  • Poziom 30  
    Zimne luty na diodach LED ?
  • Poziom 2  
    Sprawdziłem jeszcze raz i jest dokładnie 18V. Zimne luty wykluczam, bo przelutowałem całą płytkę wskaźnika.

Czy jest możliwość, że coś uszkadza mi układy scalone?
  • Poziom 9  
    Przy używaniu radia wciśnij ARCZ jest to automatyczne dopasowanie fal radiowych aby sygnał był jak najlepszej jakości.

Bez przycisku kiedyś miałem ledwie kreske, + dokup antene na 300Ohm na podwójne wejscie.
  • Spec od sprzętu Unitra
    michalq1 napisał:
    Przy używaniu radia wciśnij ARCZ jest to automatyczne dopasowanie fal radiowych aby sygnał był jak najlepszej jakości.
    A co to ma wspólnego z niedziałającymi wskaźnikami?
    Przecież autor pisze:
    mamgalaxy napisał:
    Tuner też jest sprawny, choć jeszcze nie przestrojony.
  • Poziom 9  
    Cześć! Możliwe, że wysiada Ci zasilacz wskaźnika skali i wysterowania, mi kiedyś padły obydwa i zapalało mi się na skali od 4 do 8 diód, czasami wgl. Nie świeciły, pomogła mi wymiana Tranzystora T513 i CHYBA T514 (Nie mam teraz schematu pod rączką, ale pokażę na załączonym zdjęciu o które chodzi, jeden wiem T513 to na 100%, ale drugi jest schowany za kondensatorem i nie mogę odczytać oznaczenia.)

Zdjęcie: Radmor 5412 - przoblem ze wskaźnikiem wysterowania i skalą UKF

To jest tranzystor BDlubBC 537lub547 BlubC - Nie wiem, nie pamiętam dokładnie, wymieniałem w tamtym roku, ale coś tego przekroju, na fotce widzisz, gdzie ich szukać, zobacz jakie mają oznaczenie, koszt jednego około 1zł ... Pozdrawiam!

P.S. Nawet jeżeli to nie to, to i tak warto wymienić te zasilacze, po tym czasie zasługują na emeryturę i mogą w każdym momencie wysiąść. :)
  • Spec od sprzętu Unitra
    ROMDAR napisał:
    Możliwe, że wysiada Ci zasilacz
    No ale
    mamgalaxy napisał:
    Sprawdziłem jeszcze raz i jest dokładnie 18V.
    Więc w jaki sposób wysiada?
  • Poziom 9  
    ROMDAR napisał:
    Możliwe

ROMDAR napisał:
    P.S. Nawet jeżeli to nie to, to i tak warto wymienić te zasilacze, po tym czasie zasługują na emeryturę i mogą w każdym momencie wysiąść. :)

Moderowany przez Grzegorz Markowski:

3.1.11. Publikowanie wpisów nie zawierających merytorycznej treści, zawierających szkodliwe porady, porady nie będące próbą rozwiązania problemu oraz publikowanie identycznych wpisów następujących po sobie lub powtarzających informacje ujęte w toku dyskusji.

Kolejna taka porada spotka się z ostrzeżeniem.
    GM

• Poziom 17  
    ROMDAR napisał:
    P.S. Nawet jeżeli to nie to, to i tak warto wymienić te zasilacze, po tym czasie zasługują na emeryturę i mogą w każdym momencie wysiąść.

A to ciekawe... Po co ma wymieniać skoro działa ? Pewnie zaraz wyjedziesz z wymianą wszystkich elektrolitów - tak na wszelki wypadek... i że rzekomo poprawi to brzmienie itp...
  • Poziom 2  
    Podziękowania dla "ROMDAR" według twojej podpowiedzi naprawiłem
    wskaźnik strojenia.