Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Toshiba A300D - Reinstalator Visty kasuje sie z HDD podczas instalacji

Grucus 18 Sie 2012 14:35 1350 4
  • #1 18 Sie 2012 14:35
    Grucus
    Poziom 12  

Laptop po upadku lub/i uderzeniu. Uszkodzony dysk twardy. Na laptopie były zainstalowane Okna w wersji Vista. Uparłem się, żeby odzyskać oryginalny system, ze względu na problemy ze sterownikami. Brak płyty recovery.
    Konfiguracja oryginalna:
    - dysk Toshiba 250GB, partycje jak niżej
    - 1,62GB ukryta o nierozpoznawalnym systemie plików
    - 117GB systemowa, uszkodzona
    - ok. 115GB (cała reszta) pusta z folderem HDDRecovery
    Dysk uszkodzony można odczytać pierwszą partycję, drugą z błędami i baaaaardzo powoli, nie wszystkie pliki, zawartość ostatniej bez problemu.
    Wymieniłem dysk twardy na Seagate 320GB. Zrobiłem z pierwotnego backup pierwszej (sektor po sektorze) i ostatniej (tylko pliki) partycji przy użyciu EaseUS Todo Backup v5.0, drugą pominąłem, bo program się zawieszał (a może to miało trwać 100 lat i miałem tego nie przerywać). Przywróciłem te 2 partycje na nowy dysk, zrobiłem podział:
    - 1,62GB przywrócony z backupu bez zmian
    - 100GB sformatowana i pozostawiona pusta
    - 100GB na tę przywróciłem zawartość trzeciej partycji (folder HDDRecovery)
    - 95GB pozostawiłem pustą przestrzeń
    I tu zaczęły się schody, jak uruchomić procedurę przywracania systemu z folderu na trzeciej partycji.
    Na drugą partycję skopiowałem na bezczelnego Vistę z partycji systemowej z mojego Samsunga x460 (przynajmniej te pliki, które się dało). Włożyłem do napędu płytę Recovery z mojego laptopa (na płycie jest pełna zwyczajna instalka Visty, można zainstalować z tego na pustym HDD), uruchomiłem naprawa>konsola. BootRec /fixmbr i /fixboot. To wystarczyło, żeby poprawnie działało bootowanie, ono wymaga kilku plików z folderu systemowego, system oczywiście wysypuje się z BSOD gdy dojdzie do ładowania sterowników, ale to nie ma znaczenia. Dalej próbowałem uruchomić reinstalator z trzeciej partycji. Wykonałem kroki w/g opisu zamieszczonego tutaj: http://peb.pl/4415056-post39.html. Po tym można było uruchomić instalator (ten z HDDRecovery oczywiście), ale zatrzymywał się i wyświetlał błąd o braku pliku Setenv.ini w 2 lokalizacjach, jedna z nich to płyta CD. Znalazłem ten plik zagrzebany w folderze HDDRecovery i wypaliłem na płytę (tekstowy plik konfiguracyjny, miał aż 5kB), włożyłem do napędu i restart. Instalator przeszedł dalej, wybrałem język, zaczął coś robić, coś na dysku i... wyrzuca błąd - po angielsku coś o problemie z bazą odzyskiwania (Recovery base czy jakoś tak).
    Podglądam dyski, instalator postanowił na nowo spartycjonować dysk. Pierwsza partycja na oko bez zmian, druga ok. 150GB, trzecia kilka Gb mniej lub więcej, ok. 35GB nieprzydzielone. Wszystkie partycje sformatowane w NTFS, wszystkie puste, pojawiła się pierwsza partycja jak zwyczajna pusta partycja 1,62GB NTFS. Partycje dostały nazwy:"WinRE", "Vista", "Data". Pomyślałem, że może rozmiar partycji jest narzucony i dlatego skasował zawartość, którą wcześniej skopiowałem.
    To zabawa od nowa. Zostawiłem układ i rozmiar partycji taki jak zrobił instalator. Nie przywróciłem pierwszej partycji, bo o dziwo trochę się mienił rozmiar i nie mam możliwości przywrócić kopii posektorowej. Skopiowałem na drugą system z mojego laptopa. Na trzecią znowu przywróciłem HDDRecovery z backupu. Znowu zabawa z opcjami bootowania jak powyżej. Startuje, uruchamiam reinstalacje, wybieram język, robi coś na dysku, znowu uszkodzona baza odzyskiwania. Wszystkie partycje puste.
    Czy ktoś wie o co, do jasnej ...ery, chodzi? Jakiś pomysł jak przywrócić system na tym komputerze? Dlaczego ten instalator kasuje sam siebie z trzeciej partycji (przecież rozmiaru partycji już nie zmienia)? Oczywiście chodzi mi o przywrócenie, nie instalację gołego systemu i zabawę ze sterownikami na pół dnia. Walczę z tym już 4 dzień, dawno takich jaj nie miałem.

0 4
  • #3 18 Sie 2012 16:57
    Grucus
    Poziom 12  

Dzięki za szybką reakcję. Widziałem, co więcej czytałem to wcześniej, nie bardzo chciało mi się za to brać, wolałem poszukać metody, która bardziej przypomina normalną procedurę automatyczną. Czy po takim przywróceniu będzie to samo co z automatu? Będę mógł później wypalić poprawną płytę recovery (coby więcej się z tym tyle nie babrać)? Dlaczego on kasuje zawartość tej drugiej partycji (uwzględniając ukrytą to trzeciej)? Albo inaczej, jak to powinno normalnie działać i czy po taki przywróceniu jak piszesz (o ile się uda), da się już przywracać to normalnie (znowu, coby było łatwiej na przyszłość)?

0
  • Pomocny post
    #4 18 Sie 2012 17:08
    linuks
    Spec od komputerów

Będzie można DVD recovery wykonać po ręcznym przywróceniu. Trudno powiedzieć co automat robi. Przy ręcznym przywracaniu masz przynajmniej komunikaty w przypadku błędu.
    Pozdrawiam
    W jednym przypadku z dotychczasowych klawisz recovery nie działał. Nie pamiętam w jakim modelu toshiby. Przywrócenie z DVD recovery (wykonanych po ręcznym przywróceniu) przywróciło funkcję klawisza recovery.

0
  • #5 20 Sie 2012 20:33
    Grucus
    Poziom 12  

Wykonałem chyba najprostszą procedurę opisaną przez użytkownika _mar77_ i działa. Opis tutaj: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1719553-30.html#8320713. Po tym przywróceniu wypaliłem płyty z recovery i zazerowałem początek dysku, ponowna instalacja z płyty powiodła się. Tym razem instalator rozdzielił całą przestrzeń na dysku na malutką partycję WinRE i 2 mniej więcej tej samej pojemności partycje na system i dane. Można było także uruchomić opcję odzyskiwania z dysku twardego opisaną w instrukcji obsługi. Po sprawdzeniu, że rzeczywiście można tak odzyskać system, pozwoliłem mu uruchomić automatyczną konfigurację (która trwała trochę długo) i teraz już kopiuję dane z komputera na którym odzyskiwałem je z uszkodzonego dysku.
    Podziękowania dla użytkownika linuks.
    Temat zamykam.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo